luni, 14 nov 2011 - Anul XVI, nr. 269 (4867)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Ştiinţa Bacău câştigă pentru prima dată pe terenul Universităţii Suceava

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a cedat pentru prima dată pe teren propriu în compania rivalei Ştiinţa Bacău, sâmbătă, după un meci în care studenţii au contat în teren doar 38 de minute, scor final 19-28. Cu un lot decimat de accidentări şi o bancă fără experienţă, cu jucători ce au făcut pasul de la echipa a doua, Universitatea Suceava a avut de înfruntat o echipă a Bacăului foarte solidă, bine acoperită pe posturi, care a făcut investiţii masive în vară ce acum îi permit să se bată la titlu.

Chiar şi în aceste condiţii, sucevenii au avut de luptat şi cu cei doi arbitrii ai întâlnirii, argeşenii Barbu şi Nica, cei care s-au dat în spectacol, mai ales în prima repriză, şi i-au taxat pe universitari la aproape orice atingere a adversarului, fapt care i-a iritat la maxim pe sportivi, antrenori şi mai ales pe fanii veniţi să încurajeze echipa locală, care au fost de mai multe ori la un pas să treacă gardul de protecţie şi să intre în teren. Partida a început într-o atmosferă destul de tensionată, la fel ca toate întâlnirile dintre cele două echipe, iar după câteva parade ale celor doi portari, oaspeţii au deschis scorul, dar au fost egalaţi imediat.

Minutele trei şi patru aveau să aducă şi primele semne că oaspeţii s-au temut de acest meci şi au venit pregătiţi din toate punctele de vedere. Băcăuanii au primit cadou, într-un interval de un minut, două lovituri de la 7 metri, dar din fericire portarul Iulian Andrei s-a dovedit în mare formă şi şi-a ajutat colegii să rămână în joc aproape 40 de minute. Lipsa lui Şoldănescu în apărare, dar şi a lui Chiruţ, Acatrinei şi Bursuc în atac s-au simţit în jocul Universităţii şi oaspeţii s-au distanţat la cinci goluri după 18 minute, pe fondul unui joc în care sucevenii nu prea au găsit soluţii la linia de 9 metri adversă, iar atunci când au găsit culoare au ratat, crescându-le cota portarilor băcăuani.

După patru minute echilibrate, universitarii au găsit resurse pentru a reveni şi au recuperat din handicap, intrând la vestiare la scorul de 13-12 pentru Ştiinţa Bacău.

Portarul Iulian Andrei a fost cel mai bun jucător al sucevenilor

Partea a doua a jocului a debutat ca şi prima, cu mai multe parade ale portarului Iulian Andrei, cel care prin evoluţia sa şi-a ajutat colegii să spere că acest meci se va termina cu bine pentru ei, în ciuda absenţelor din lot, a piedicilor puse de arbitri şi a unui adversar mult mai puternic decât în sezoanele trecute.

După un gol al oaspeţilor, Cântec şi Mitrea au marcat la rând şi au egalat la 14, după 34 de minute în care băcăuanii au condus tot timpul pe tabelă. În minutul 38, Georgică Cântec reuşeşte al treilea gol consecutiv al sucevenilor şi îşi aduce echipa în avantaj pentru prima oară în acest meci, scor 15-14. Un minut mai târziu avea să se consume şi momentul decisiv, atunci când cei doi arbitri au simţit că sucevenii sunt pe val şi l-au eliminat mult prea uşor pe ucraineanul Serghei Besarab şi mai apoi le-au făcut cadou băcăuanilor încă o lovitură de la 7 metri.

Suceveniii nu au mai găsit soluţii în atac şi nici în apărare, Ştiinţa marcând de şase ori consecutiv, astfel că la mijlocul reprizei conduceau cu 20-15. Nevoiţi să mai odihnească din titularii care au evoluat aproape tot timpul o repriză şi jumătate, cei doi tehnicieni ai Universităţii au trimis în teren jucători care au evoluat mai puţin în campionat, dar şi din cei ce au venit de la echipa a doua, iar acest lucru s-a simţit din plin, oaspeţii făcând un galop de sănătate spre poarta lui Iulian Andrei.

În ultimele nouă minute Bacăul a marcat de şase ori, faţă de numai două goluri reuşite de suceveni şi s-au impus pentru prima dată pe terenul de la LPS, scor final 28-19, după o repriză secundă în care Universitatea a reuşit doar şapte goluri.

Leonard Bibirig pune acest eşec pe seama lipsei de experienţă şi a tinereţii unor jucători

La finalul partidei, tehnicianul Leonard Bibirig a recunoscut că Universitatea a întâlnit un adversar mult mai puternic decât în celelalte sezoane, în condiţiile care echipa suceveană a abordat acest meci cu un lot fără patru titulari şi cu mulţi jucători tineri, fără experienţă: „A fost un meci în care ne-am dorit foarte mult, dar am realizat mai puţin. Am rezistat foarte bine în prima repriză, una care ne-a dat speranţe pentru partea a doua a jocului, dar tinereţea unor jucători şi lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul. Trebuie să recunoaştem faptul că am întâlnit o echipă foarte bună, care a făcut investiţii masive pentru a se bate pentru unul din primele două locuri. Trebuie să ţinem cont de faptul că avem mulţi accidentaţi şi şase jucători au făcut pasul spre prima echipă, sportivi foarte tineri care nu stau încă foarte bine la constituţia fizică şi au simţit pe pielea lor în relaţia unu la unu cu adversarii acest lucru”. Bibirig s-a ferit să comenteze arbitrajul părtinitor pentru oaspeţi.

Antrenorul sucevean speră ca elevii săi să uite cât mai repede a doua repriză din meciul cu Bacăul şi se concentreze mult mai bine pentru meciurile următoare, mai ales pentru cel de la Timişoara.

Eliodor Voica crede că maturitatea şi dârzenia jucătorilor săi au făcut diferenţa

Antrenorul Ştiinţei Bacău, Eliodor Voica, a recunoscut că faţă de alte întâlniri ale celor două echipe, acest meci a avut o echipă a Sucevei mult slăbită de accidentări şi de lipsa de experienţă a jucătorilor, faţă de o echipă a Bacăului mult mai experimentată şi echilibrată pe posturi, dar şi cu o bancă de rezerve la nivelul titularilor: „Cred că maturitatea şi dârzenia, dar şi vigoarea câtorva din jucătorii noştrii au făcut diferenţa. Să nu uităm că lotul Sucevei a fost unul inedit, cu mulţi jucători tineri. Din fericire, echipa noastră a avut posibilitatea de a face schimbări, faţă de echipa Sucevei, care a fost limitată la acest capitol, iar în handbalul actual aici se face diferenţa”.

Întrebat dacă i s-a părut că Suceava a jucat chiar aşa de dur încât a primit şapte lovituri de la şapte metri, tehnicianul băcăuan a replicat că nu i s-a părut că ar fi fost un joc ieşit din tipare, punând sancţiunile primite de gazde pe seama unei tendinţe din handbalul internaţional de baschetbalizare a acestui joc, în care jucătorii sunt eliminaţi cu foarte mare uşurinţă când comit anumite acţiuni mai mult sau mai puţin interpretabile.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Ştiinţa Bacău câştigă pentru prima dată pe terenul Universităţii Suceava.
 Vizualizări articol: 898 |