sâmbătă, 29 oct 2011 - Anul XVI, nr. 256 (4854)

Duel amical între Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig

Aflată într-o pauză competiţională de aproape o lună de zile, echipa de handbal a Universităţii Suceava a disputat joi seară şi vineri dimineaţă două partide test pe teren propriu, în compania echipei naţionale de tineret, formată din jucători sub 21 de ani. Dacă în mod normal împart aceeaşi bancă tehnică la Suceava, de această dată Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig au fost adversari într-o dispută amicală, în care Bibirig a condus echipa naţională de tineret, formaţie la care a fost numit principal în această toamnă. Cu mulţi jucători accidentaţi în lot, universitarii au evoluat în cele două partide în special cu jucătorii ce au jucat mai puţin în campionat, dar şi cu cei care au fost chemaţi de la echipa a doua pentru a completa goluri rămase în lot. Prima partidă, desfăşurată joi seară a fost una cu două reprize diferite, în final, Universitatea impunându-se la un singur gol, scor 35 – 34. Prima parte a jocului a aparţinut tricolorilor lui Leonard Bibirig, care au profitat de o relaxare în lotul sucevean şi şi-au surprins adversarul, cel mai bun jucător al naţionalei fiind tot un jucător ce provine de la Suceava, coordonatorul de joc Mihai Sandu, scor la pauză, 22 – 15 pentru oaspeţi. Ghinionul nu i-a ocolit pe studenţi nici în acest meci, ucraineanul Seghei Besarab fiind nevoit să părăsească terenul după ce un adversar i-a căzut pe picior. Această accidentare s-a dovedit a nu fi aşa gravă cum a părut la prima vedere, Besarab având doar o entorsă uşoară, iar de luni va reveni la antrenamente. În partea secundă a meciului de joi seară, sucevenii s-au concentrat mai bine şi au recuperat din handicap, dar au egalat abia cu cinci minute înainte de final, impunându-se după 60 de minute cu 35 – 34.

Al doilea meci, disputat ieri dimineaţă, a început în acelaşi fel ca şi primul, cu un joc foarte bun al tricolorilor, care au profitat de multiplele greşeli făcute de suceveni, mai ales în atac şi s-au distanţat la şase goluri cu 10 minute înainte de pauză. Elevii lui Stelian Bursuc au echilibrat însă balanţa şi au intrat la vestiare la scorul de 17 – 17. Repriza secundă a aparţinut universitarilor, care în final s-au impus lejer cu scorul de 42 – 33.

Stelian Bursuc a urmărit pregătirea fizică şi integrarea jucătorilor de la echipa a doua

La finalul celor două meciuri jucate cu naţionala de tineret, antrenorul Stelian Bursuc s-a declarat destul de mulţumit de comportarea elevilor săi, mai ales la capitolul fizic, dar a fost mai puţin satisfăcut de lipsa de concentrare a unora din jucători, mai ales în debutul ambelor întâlniri.

„Am folosit în teren mai mult jucătorii tineri, pentru a se integra şi a ajunge la aceeaşi lungime de undă cu titularii, asta în special pentru cazurile când vom avea nevoie de ei, aşa cum s-a întâmplat în ultimele meciuri din cauza accidentărilor. Am întâlnit o echipă foarte tânără, în care jucătorii şi-au dorit să demonstreze că nu degeaba au ajuns la naţională, fapt ce ne-a surprins în prima repriză a ambelor meciuri, pe fondul unei relaxări nepermise în tabăra noastră. Am lucrat în special atacul şi replierea în viteză, pentru a pregăti cât mai bine meciul cu Bacăul, o echipă ce stă foarte bine la aceste capitole”, a explicat antrenorul Stelian Bursuc.

Săptămâna viitoare, echipa CS Universitatea Suceava are programate alte patru meciuri de pregătire, marţi şi miercuri la Vaslui, iar joi şi vineri la Suceava, cu nou promovata în Liga Naţională, Potaissa Turda.

Leonard Bibirig: „Am ales Suceava pentru a obişnui sportivii cu jocul în viteză”

Aflat într-o postură inedită, pe banca adversarilor echipei pe care o antrenează în mod normal, tehnicianul Leonard Bibirig a reuşit să organizeze jocul naţionalei de tineret destul de bine, chiar şi într-un interval scurt de timp, elevii săi având o replică foarte bună în faţa sucevenilor, mai ales în prima repriză a ambelor întâlniri.

„Am ales să jucăm cu Suceava, tocmai pentru a obişnui sportivii cu jocul în viteză, aşa cum este cel al Universităţii şi care vreau să-l imprim şi la această naţională de tineret. Au fost două meciuri foarte utile, mai ales că avem mulţi jucători foarte tineri, născuţi în 1992 şi 1993 ce nu prea intră în teren la echipele lor de club la seniori, excepţie făcând cei de la Steaua. Lipsa jocurilor s-a simţit în jocul nostru, dar sunt mulţumit de cum au răspuns în teren, chiar dacă încă nu sunt obişnuiţi cu jocul în viteză”, a declarat Leonard Bibirig. Aflat în pregătirea pentru preliminariile Campionatului European de anul viitor, Bibirig mai are programat astăzi un meci test cu naţionala de cadeţi la Piatra Neamţ, dar şi un turneu în Polonia, la care pe lângă gazde vor mai fi prezente echipele Turciei şi Elveţiei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Duel amical între Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig.
 Vizualizări articol: 492 |