marţi, 25 oct 2011 - Anul XVI, nr. 252 (4850)

Volei

O victorie şi două înfrângeri pentru echipele de juniori din judeţ

În cea de-a treia etapă din Campionatul Naţional de Volei pentru juniori şi junioare, cele trei reprezentante ale judeţului Suceava au contabilizat o victorie şi două înfrângeri. Favorită la un loc în turneul semifinal, echipa de juniori a Clubului Sportiv Şcolar „Nicu Gane” din Fălticeni şi-a respectat statutul de favorită în meciul de pe teren propriu cu CSŞ Bacău şi a câştigat această întâlnire cu scorul de 3 – 1 la seturi, aceasta fiind a doua victorie pentru elevii antrenorului Ionel Ciocan, din trei meciuri disputate. Tinerii voleibalişti fălticeneni se aşteptau la un meci greu în faţa unei rivale mai vechi, asta după echipa din Bacău a reuşit să învingă cea mai bună echipă a seriei, VCM LPS Piatra Neamţ, formaţie în faţa căreia echipa de la „Nicu Gane” a cedat în prima etapă. Cu doi jucători de lot naţional în echipă, Lupu şi Andone, sportivi ce joacă şi la seniori, la CSM Suceava, CSŞ „Nicu Gane” a început bine meciul cu Bacăul şi şi-a adjudecat primul set cu 25 – 23. Presiunea rezultatului şi-a spus cuvântul în setul doi, când elevii lui Ionel Ciocan au avut un moment de cădere, de care oaspeţii au profitat şi au egalat situaţia la seturi, după 25 – 19. Încurajaţi de publicul numeros prezent la meci, fălticenenii s-au mobilizat mult mai bine în următoarele două seturi, pe care le-au câştigat cu 25 – 17 şi 25 – 19, egalând astfel situaţia în clasament a băcăuanilor şi nemţenilor, cu două victorii şi un eşec.

„Pentru noi a fost un meci important în lupta pentru turneul semifinal, dar din fericire, emoţiile cauzate de presiunea rezultatului s-au văzut doar în setul doi. Băieţii s-au mobilizat foarte bine în celelalte trei seturi, experienţa celor doi jucători de lot naţional, Lupu şi Andone simţindu-se în jocul nostru. Mai mult, în echipă a revenit în forţă şi fostul căpitan de anul trecut, Claudiu Pădurariu, cel care a stat mai bine de un an din cauza unei boli mai delicate. Pentru noi este foarte important să terminăm pe unul din primele două locuri, pentru a avea un traseu mai facil la turneul semifinal”, a declarat antrenorul Ionel Ciocan.

LPS Suceava a pierdut la Piatra Neamţ, atât la fete, cât şi la băieţi

În aceeaşi etapă cu numărul trei, echipa de juniori a Liceului cu Program Sportiv Suceava, pregătită de Vasile Moşuc nu a reuşit să câştige nici un set pe terenul uneia din cele mai bune echipe ale seriei, LPS VCM Piatra Neamţ. Dacă în primele două seturi s-au ţinut de adversari până pe final, când greşelile individuale şi-au spus cuvântul, în ultimul set, sucevenii au cedat mult mai uşor, în faţa unei echipe ce s-a întărit în această vară cu doi jucători de la Botoşani, ce sunt şi în lotul de seniori din prim divizionarei din localitate, dar şi un ridicător de la Topliţa, sportiv ce activează şi în lotul naţional.

„Am întâlnit o echipă pe care o consider cea mai puternică din serie, una cu jucători de talie foarte mare ce s-a întărit cu jucători de lot naţional în pauza dintre sezoane. Noi ne-am făcut jocul şi ne-am ţinut de ei primele două seturi, dar am cedat pe final pe fondul greşelilor individuale”, a declarat antrenorul Vasile Moşuc. În ciuda acestei înfrângeri, a doua din sezon, echipa LPS Suceava are în continuare şanse să meargă la turneul semifinal, acolo unde pleacă mai departe patru echipe din serie.

La finalul săptămânii viitoare, LPS Suceava va primi vizita colegilor de la CSŞ „Nicu Gane”, într-un meci considerat derbiul local în care fălticenenii pornesc cu prima şansă.

În aceeaşi competiţie, dar la fete, echipa LPS Suceava, pregătită de Ionuţ Beligan a pierdut cu 0 – 3 tot la Piatra Neamţ, pe terenul formaţiei LPS VC Unic, aceasta fiind al doilea eşec în trei etape disputate până în prezent. În etapa viitoare, pe 6 noiembrie, sucevencele vor juca pe teren propriu în compania echipei CSŞ Oneşti.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului O victorie şi două înfrângeri pentru echipele de juniori din judeţ.
 Vizualizări articol: 597 |