luni, 17 oct 2011 - Anul XVI, nr. 245 (4843)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Victoria cu CSM Bucureşti, o gură de oxigen pentru universitari

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Universitatea Suceava şi-a revenit repede după înfrângerea de la Călăraşi şi a reuşit sâmbătă să se impună pe teren propriu în faţa unui adversar extrem de incomod, CSM Bucureşti, scor final 30-25.

În ciuda lotului măcinat de accidentările multiple şi destul de grave, universitarii au făcut un meci foarte bun în faţa bucureştenilor, unul în care au impus ritmul cu care şi-au obişnuit suporterii în campionatele trecute. Deşi au început cu un oarecare trac, sucevenii şi-au revenit la mijlocul primei reprize şi s-au distanţat la trei goluri în minutul 18, scor 12-9, şi mai apoi la cinci goluri în minutul 23, când tabela arăta scorul 15-10, diferenţă pe care au păstra-o până la finalul reprizei pe care au încheiat-o cu scorul de 17-12.

Cu un joc foarte bun, mai ales în apărare, elevii antrenorilor Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig au greşit mai puţin decât adversarii lor şi şi-au mărit avantajul de pe tabelă la şase goluri în minutul 43, scor 21-15, şi chiar opt goluri în minutul 48, scor 25-17. Diferenţa mare de scor a adus în ultimele minute o relaxare prematură în tabăra suceveană, dar universitarii au reuşit să-i ţină la distanţă pe bucureşteni, încheind partida cu o victorie şi două puncte foarte importante în lupta pentru un loc de cupă europeană, în faţa unui adversar care era peste Universitatea la capitolul experienţă.

Surpriza în acest meci a venit din partea jucătorilor aduşi de la echipa a doua, handbalişti care s-au descurcat foarte bine în teren, lider fiind pivotul Şerban Matei, care a făcut cel mai bun meci din cariera sa de până acum, înscriind nu mai puţin de şapte goluri. Cel mai bun marcator al meciului a fost Răzvan Gavriloaia, cu 10 reuşite, urmat de Matei Şerban, cu 7 goluri, Cântec (5), Besarab şi Petrea, câte două goluri, în timp ce Mitrea, Ţuţu, Ţigănaşu şi Dumitraş şi-au trecut fiecare în cont câte o reuşită.

Accidentările nu i-au ocolit pe studenţi nici în acest meci

Cu infirmeria plină, echipa de handbal a Universităţii Suceava este urmărită în continuare de ghinion. Pe lângă cei cinci absenţi, la acest meci a lipsit din teren şi extrema Mihuţ Pancu, jucător care s-a lovit la spate la antrenamentul de vineri şi nu a putut evolua în meciul de sâmbătă. Mai mult, în prima repriză a partidei cu CSM Bucureşti, Bogdan Şoldănescu a suferit o luxaţie la un deget de la mână şi a fost nevoit să părăsească terenul, acelaşi lucru întâmplându-se în repriza secundă şi cu Adi Mitrea, pentru el accidentarea fiind o recidivă din returul campionatului trecut.

Dacă Mitrea va reveni destul de repede la antrenamente, Şoldănescu va avea nevoie de cel puţin două săptămâni de pauză. Cu opt jucători importanţi la recuperare, antrenorul Stelian Bursuc speră ca în această pauză competiţională de aproape o lună de zile să aibă la antrenamente măcar o parte din cei cu probleme, pentru a pregăti cât mai bine meciul următor, cu Ştiinţa Bacău.

Stelian Bursuc: „Concentrarea foarte bună ne-a ţinut în joc”

După victoria din meciul cu CSM Bucureşti, antrenorul sucevenilor Stelian Bursuc a ţinut să evidenţieze jocul formaţiei sale, dar mai ales al jucătorilor veniţi de la echipa a doua, care s-au descurcat foarte bine, deşi nu au experienţă la acest nivel.

„Pot să spun că sunt mulţumit de jocul echipei şi mai ales de cele două puncte câştigate într-un moment în care aveam mare nevoie de ele. Presiunea rezultatului s-a simţit în jocul nostru în debutul partidei, atunci când am jucat mai timoraţi, dar de la mijlocul reprizei întâi am prins mai mult curaj şi ne-am făcut jocul. Apărarea a mers foarte bine în faţa unei echipe cu o forţă superioară la linia de nouă metri. Concentrarea foarte bună ne-a ţinut în joc, iar evoluţia bună a jucătorilor de la echipa a doua a fost o surpriză, chiar şi pentru noi, dar mai ales pentru adversar”, a declarat Stelian Bursuc.

De cealaltă parte, antrenorul bucureştenilor, Robert Licu, s-a arătat foarte nemulţumit de evoluţia elevilor săi, catalogând-o ca fiind cea mai proastă de când este la echipă.

„A fost cel mai prost meci de când sunt eu la echipă. Am făcut nu mai puţin de 22 de greşeli tehnice şi nu aveam cum să câştigăm această partidă în aceste condiţii. Mai mult, m-a dezamăgit foarte mult felul în care au tratat meciul, motivaţia lipsind cu desăvârşire”, a explicat Robert Licu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victoria cu CSM Bucureşti, o gură de oxigen pentru universitari.
 Vizualizări articol: 662 |