miercuri, 12 oct 2011 - Anul XVI, nr. 241 (4839)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9737 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6664 lei

Juniorii III au început competiţiile oficiale din noul sezon

Cele două echipe de handbal juniori III a Liceului cu Program Sportiv Suceava au terminat pauza competiţională şi au luat startul într-un nou sezon al Campionatului Naţional rezervat acestei categorii de vârstă. Echipa masculină a debutat în noul campionat cu un turneu ce a avut loc la Piatra Neamţ, într-o serie din care mai face parte echipa locală şi echipele LPS din Iaşi, Botoşani şi Roman. Jucătorii suceveni pregătiţi de antrenorul Petru Brânduşe, ajutat de Iulian Dugan, au început foarte bine acest turneu şi au câştigat prima partidă în faţa celor de la Botoşani cu scorul de 21 – 17, după ce la pauză aveau un avantaj de doar un gol, scor 10 – 9. Echipa LPS Suceava a continuat evoluţia bună şi în cel de-al doilea meci, impunându-se în disputa cu LPS Roman, scor 26 – 23, diferenţa de trei goluri consemnându-se şi la pauză, când a condus cu 14 – 11. A urmat apoi cea mai concludentă victorie a sucevenilor, 22 – 11 cu LPS Iaşi, cu o primă repriză în care adversarii au reuşit să marcheze doar de cinci ori, scor 9 – 5. În ultimul meci, sucevenii au întâlnit cea mai puternică echipă a seriei, echipa gazdă, LPS Piatra Neamţ, în faţa căreia a cedat cu 22 – 27, după ce la pauză aveau un handicap de trei goluri, 9 – 12. După cele trei victorii la acest prim turneu, elevii antrenorului Petru Brânduşe ocupă a doua poziţie în serie, la două puncte de locul I ocupat de nemţenii care au câştigat toate cele patru meciuri disputate. Din lotul sucevean ce s-a deplasat la Piatra Neamţ au făcut parte sportivii, Iulian Răzvan Alupoaie, Robert Alupoaie, Robert Gabriel Cîmpan, Relu Chirilă, Robert Adrian Chiţan, Bogdan Cozorici, Alex Mihai Dascălu, Eduard Duman, Matei Gavrilovici, Vasile Ciprian, Ionasciuc Daniel Gvinda, Bogdan Ioan Plugariu, Emil Solcan şi Iulian Cojan.

Fetele au reuşit doar două victorii în cinci meciuri

În acelaşi timp cu băieţii a început campionatul şi echipa feminină a Liceului cu Program Sportiv Suceava cu un prim turneu desfăşurat la Târgu Neamţ, la care au mai fost prezente alte cinci echipe, echipa gazdă şi LPS Botoşani, Vaslui, Iaşi, Roman. Cu un lot bazat în special pe jucătoare născute în anul 1988, faţă de celelalte echipe ce au ca bază sportive cu un an mai mari, echipa LPS Suceava, pregătită de antrenorul Ilie Pâţu a debutat la acest prim turneu cu o victorie în faţa Romanului, scor 26 – 16. Au urmat apoi trei meciuri fără punct pentru sucevence, 16 – 27 cu LPS Vaslui, 12 – 37 cu LPS Botoşani şi 15 – 23 cu CSŞ Târgu Neamţ, iar în ultimul meci au reuşit a doua victorie a turneului, scor 21 – 15 în detrimentul echipei LPS Iaşi.

„În acest an nu putem avea pretenţii prea mari şi asta deoarece ne bazăm pe jucătoare cu un an mai mici decât adversarele, dar cred că în sezonul viitor vom avea alt cuvânt de spus. Avem şi câteva jucătoare care au venit la echipă acum două sau trei săptămâni, dar în acest prim turneu am observat o creştere de la un meci la altul şi sper ca la următoarele să ne mobilizăm şi să jucăm mult mai bine”, a declarat antrenorul Ilie Pâţu.

Din lotul sucevean au făcut parte sportivele, Dana Apalaghei, Diana Nichitean, Bianca Petrescu, Alexandra Codreanu, Daniela Ştirbu, Daniela Nastasi, Sabina Spoială, Claudia Zamfirache, Marina Găinariu, Roxana Sava, Gabriela Vasilcovici, Anca Cibireac, Ioana Mitrofan şi Laura Tănase.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Juniorii III au început competiţiile oficiale din noul sezon.
 Vizualizări articol: 777 |