vineri, 16 sep 2011 - Anul XVI, nr. 219 (4817)

Universitatea a obţinut prima victorie din acest sezon

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit aseară primul succes din acest sezon al Ligii Naţionale, pe terenul nou promovatei Potaissa Turda, scor final 28 – 25. Deşi întâlneau o echipă nouă în primul eşalon, sucevenii nu au avut un meci foarte uşor în compania unor jucători ce au evoluat şi în sezonul trecut în Liga Naţională, printre care şi fostul component al studenţilor Claudiu Dediu. Partida de la Turda a început cu mai multe parade ale celor doi portari, gazdele deschizând scorul în minutul 4, dar sucevenii au egalat imediat, la doar câteva secunde. Universitatea a preluat conducerea mai apoi şi după câteva minute în care portarul gazdelor a menţinut echilibrul prin intervenţii salvatoare, universitarii au profitat de o superioritate şi s-au distanţat la două goluri, scor 5 – 3, după 10 minute. Elevii lui Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig îşi păstrează diferenţa şi reuşesc să se distanţeze mai apoi la cinci goluri, scor 13 – 8, două dintre ele marcate în inferioritate. Potaissa marchează de două ori în superioritate şi până la pauză recuperează din diferenţă intrând la vestiare cu un handicap de un gol, scor 15 – 14 pentru Suceava.

În debutul părţii secunde, se remarcă portarul Iulian Andrei, care a scos două goluri ca  şi făcute, dar colegii săi greşesc în atac de mai multe ori şi, în minutul 36, gazdele egalează din nou după 28 de minute în care au fost conduse chiar şi cu cinci goluri, scor 17 – 17. Potaissa reuşeşte chiar să preia conducerea, dar replica studenţilor vine imediat în minutul 38, scor 18 – 18. Cu o apărare foarte bună, dar şi mai puţine greşeli în atac, studenţii se distanţează din nou la trei goluri, când mai erau doar nouă minute de joc, scor 22 – 19. Mult mai lucizi în teren, universitarii au gestionat bine acest final de joc, profitând şi de graba din joc a gazdelor, care au încercat să remonteze diferenţa. Cu un minut înainte de final, sucevenii aveau patru goluri avans, scor 28 – 24, ultima reuşită aparţinând gazdelor care au închis tabela la scorul de 28 – 25 în favoarea trupei lui Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig.

„Jucătorii noştri au dat dovadă şi în acest meci de o dăruire exemplară şi asta s-a văzut în teren. Am greşit mai puţin şi ne-am apărat foarte bine, mai ales în ultimul sfert de oră, când gazdele s-au grăbit şi au greşit, aşa cum am făcut şi noi în meciul cu Clujul. Mai mult, jocul nostru şi-a păstrat cursivitatea, chiar dacă în teren au intrat şi cei mai tineri dintre jucători şi acest lucru nu poate decât să ne dea speranţe pentru jocurile ce urmează”, a explicat antrenorul Stelian Bursuc.

Duminică, în următoarea etapă, Universitatea va întâlni la sala LPS, de la orele 11.00, formaţia Steaua Bucureşti.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a obţinut prima victorie din acest sezon.
 Vizualizări articol: 950 |