luni, 8 aug 2011 - Anul XVI, nr. 185 (4783)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

CSM Bucureşti a câştigat Memorialul „Mihai Mironiuc”

Colega din Liga Naţională a echipei locale de handbal, formaţia CSM Bucureşti, a reuşit sâmbătă să câştige cea de-a cincea ediţie a turneului memorial „Mihai Mironiuc”, după ce s-a impus la limită în meciul decisiv în faţa elevilor lui Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig cu scorul de 26 – 25.

Universitatea Suceava a fost la un singur gol de câştigarea trofeului, deoarece avea nevoie de minim un meci egal cu CSM Bucureşti, echipă ce avea trei victorii şi un egal cu Minaur Baia Mare.

Partida decisivă dintre Universitatea Suceava şi CSM Bucureşti a fost şi cea mai disputată a turneului şi în acelaşi timp una echilibrată, cu răsturnări de scor de ambele părţi. Bucureştenii au început mai bine acest meci, dar replica studenţilor a venit imediat şi după trei reuşite consecutive, sucevenii conduceau cu 5 – 4. Până la pauză, oaspeţii au recuperat din handicap şi s-au distanţat la două goluri după patru reuşite consecutive, scor 9 – 7, dar au urmat cinci minute foarte bune pentru Universitatea, care a marcat de patru ori la rând şi şi-a păstrat avantajul de două goluri la finalul celor 30 de minute, scor 13 – 11. Bucureştenii au dominat primele zece minute din partea a doua, profitând de greşelile din tabăra universitarilor şi graţie a încă patru goluri marcate consecutiv, au trecut iar în avantaj în minutul 29, scor 16 – 14. Până în ultimele şapte minute, cele două formaţii au mers cap la cap, diferenţa făcându-se după trei reuşite în tabăra bucureşteană, studenţii nereuşind să egaleze până la final, scor 26 – 25.

Chiar dacă a evoluat în compania unor echipe mai valoroase, echipa a doua a Universităţii Suceava a lăsat o impresie bună după acest turneu, reuşind şi o victorie cu echipa ce s-a clasat pe locul III, Politechnic Olkom Donetsk, scor 30 – 28. Mai mult, studenţii au fost la un pas de o surpriză în meciul cu câştigătoarea trofeului, CSM Bucureşti, echipă pe care au condus-o la pauză cu 15 – 13, dar până la final au cedat la limită cu 29 – 28.

Universitarii nu sunt mulţumiţi de acest loc II

Directorul tehnic al echipei sucevene, Petru Ghervan, este de părere că deşi stafful şi jucătorii echipei nu sunt mulţumiţi de acest loc doi, totuşi este un prim turneu de pregătire şi mai este destul timp pentru a pune la punct neregulile din joc până la începerea campionatului.

„Cred că marele câştig al acestei competiţii este jocul prestat de toate echipele, inclusiv ale noastre, mai ales cel din finală, unul foarte disputat în care s-a văzut că nu sunt echipe care să nu aibă pretenţii în următorul sezon din Liga Naţională, şi CSM Bucureşti este una dintre ele, care a avut şi o campanie fructuoasă de transferări. Pentru noi a fost cu atât mai greu, dar în acelaşi timp mai productiv în pregătire. Din lotul nostru au lipsit doi jucători importanţi, Chiruţ şi Cântec, ce joacă cam pe acelaşi post şi se află în refacere după probleme medicale. Linia de nouă metri nu a funcţionat poate la eficienţa şi  randamentul pe care-l aşteptam, dar iată că toate aceste lucruri care au ieşit la suprafaţă în jocurile de pregătire ne ajută pentru ce urmează. Va fi un campionat foarte greu, aşa cum ne aşteptăm cu toţii”, a declarat directorul tehnic al studenţilor, Petru Ghervan.

În următoarele două săptămâni, Universitatea nu are programat nici un turneu şi va face câteva meciuri test, probabil la Braşov şi Bucureşti sau Ploieşti, în funcţie de adversarii pe care-i poate întâlni în acea perioadă, după care, pe 25 şi 26 august, sucevenii vor participa la Odorhei, la un turneu extrem de puternic. Cu o săptămână înaintea începerii campionatului, pe 2 şi 3 septembrie echipa universitară va pleca la Constanţa, acolo unde federaţia organizează un turneu cu primele patru clasate din ediţia trecută a Ligii Naţionale, competiţie cu care sucevenii speră să încheie cu succes preparativele pentru meciul cu Clujul de acasă, din prima etapă a noului sezon.

Rezultatele Memorialului „Mihai Mironiuc”

CSM Satu Mare – CS Universitatea Suceava II 37 – 27(15 – 14)
CSM Bucureşti  -  Politechnic Olkom Donetsk 36 – 25 (15 – 15)
CS Universitatea Suceava -  HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare 37 – 26 (17 – 12)
CSM Bucureşti  -  CS Universitatea Suceava II 29 – 28 (13 – 15)
CSM Satu Mare  -  HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare 29 – 27 (15 – 13)
CS Universitatea Suceava -  Politechnic Olkom Donetsk 26 – 14 (17 – 7)
CSM Bucureşti  -  HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare 27 – 27 (17 – 11)
CS Universitatea Suceava II  -  Politechnic Olkom Donetsk 30 – 28 (19 – 15)
CS Universitatea Suceava -  CSM Satu Mare 38 – 30 (19 – 19)
HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare  -  Politechnic Olkom Donetsk 21 – 29 (13 – 19)
CSM Satu Mare  -  CSM Bucureşti17 – 23 (7 – 13)
CS Universitatea Suceava -  CS Universitatea Suceava II 56 – 25 (27 – 11)
HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare -  CS Universitatea Suceava II 31 – 25 (17 – 18)
CSM Satu Mare  -  Politechnic Olkom Donetsk 28 – 30 (11 – 12)
CS Universitatea Suceava -  CSM Bucureşti 25 – 26 (13 – 11)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucureşti a câştigat Memorialul „Mihai Mironiuc”.
 Vizualizări articol: 1025 |