Google
Arcadia CMB
Arcadia CMB
Arcadia CMB
 
sâmbătă, 18 dec 2010 - Anul XV, nr. 298 (4589)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,6292 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta3,9502 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   1 imagine |   ø fişiere video

Premiere LPS

Ioan Burlică şi Gabriel Conache au fost aleşi sportivii anului

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Conducerea Liceului cu Program Sportiv din Suceava a desemnat ieri cei mai buni sportivi ai anului 2010 într-o atmosferă festivă. Deosebirea faţă de anii precedenţi a constat în faptul că de această dată clasamentele sporturilor individuale au fost separate de cele de la jocurile colective. Dacă sportivii de la LPS au avut un an plin de realizări, recompensele pe care le-au primit la finalul sezonului au fost foarte subţiri, semn că şi sportul sucevean a fost puternic lovit de criza financiară. „Ţin să-i felicit pe performerii noştri, pentru că în ciuda greutăţilor financiare au obţinut performanţe notabile. Cu modestele noastre puteri am încercat să le oferim puţină bucurie unor sportivi care au muncit un an de zile, însă este clar că tolba cu premii a fost puţin cam uşurică de data asta. Sper ca anul care vine să fie din punct de vedere sportiv la fel de bogat ca acesta care se încheie, iar noi să fim un pic mai bogaţi la capitolul premii”, a declarat Dumitru Bernicu, directorul Liceului cu Program Sportiv Suceava.

 

Clasamentul sporturilor individuale:

Locul I – Ioan Burlică (lupte greco-romane) – component al lotului naţional al României, câştigător al medaliei de aur la individual în Campionatul Naţional al juniorilor I, locul I la Cupa României

Locul II – Vasile Dudău şi Daniel Crîşmariu (lupte greco-romane) – componenţi ai loturilor naţionale de juniori, locul V la Campionatele Europene de juniori II, locul I la Campionatele Naţionale pe echipe juniori II şi locul I la individual în Campionatul Naţional

Locul III – Iuliana Chelaru (atletism) – componentă a lotului naţional de junioare II al României, locul III la Campionatele Naţionale de juniori I, locul III la Campionatele Naţionale Şcolare şi locul II la ONSS

Locul IV – Ionuţ Acostăchioaie (lupte greco-romane) – component al lotului naţional, locul I la Campionatele Naţionale de juniori II pe echipe, locul III la Campionatele Naţionale de juniori II, locul II la Campionatele Naţionale Şcolare, locul III la Cupa României

Locul V – Mihai Mihuţ şi Mihai Constantin (lupte greco-romane) – componenţi ai Centrului Naţional de Excelenţă, locul I la Campionatele Naţionale de juniori II pe echipe, locul II la Campionatele Naţionale de juniori II la individual

Locul V - Andrei Trofin - Locul II la Campionatele Naţionale de juniori I, locul III la Campionatele Naţionale Şcolare, locul III la Campionatele Naţionale de juniori I în sală

 

Clasamentul individual al sportivilor la jocurile de echipă:

Locul I – Gabriel Conache (rugby) – component al lotului naţional seniori, locul IV la Campionatele Mondiale de tineret, locul III la Campionatele Europene

Locul II – Ionuţ Florea (rugby) - component al lotului naţional juniori, locul IV la Campionatele Mondiale de tineret, locul III la Campionatele Europene

Locul III – Alin Ilii (handbal) – component al lotului naţional de tineret calificat la Campionatele Europene

Locul IV – Mihai Sandu (handbal) – lotul naţional de juniori calificat la Campionatele Europene, locul III la Campionatul Mondial Şcolar

Locul IV – Irina Ivan (handbal) – lotul naţional de tineret, locul X la CE de junioare şi calificare la CM de tineret

Locul V – Irina Andreica (volei) – locul III cu naţionala de cadete a României la Balcaniadă

 

Clasamentul pe echipe:

Locul I - echipa de lupte greco-romane juniori II – medalie de aur la Campionatele Naţionale

Locul II - echipa de handbal masculin juniori II - locul VIII la turneu final al Campionatului Naţional

Locul III - echipa de handbal copii - locul IV la turneul final de minihandbal.

 

Pentru rezultate deosebite înregistrate în anul 2010 au mai primit menţiuni următorii sportivi: Mihai Romaş (atletism), Ioana Pascar (atletism), Andreea Cucoşel (atletism), Andrei Apetre (lupte), Mihai Florea (lupte), Ştefan Babei (lupte), Bogdan Amărculesei (lupte), Florin Plămadă (fotbal), Ionel Ungureanu (fotbal), Cătălin Constantineanu (rugby), Diana Ivanov (handbal), Dan Negruşeri (handbal), Cristian Iriciuc (handbal), Mihai Moţpan (handbal), Bogdan Cozorici (handbal), Andreea Petruneac (handbal).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Ioan Burlică şi Gabriel Conache au fost aleşi sportivii anului.
 Vizualizări articol: 245 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 1.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 1.0 din 1 vot
Ioan Burlică şi Gabriel Conache au fost aleşi sportivii anului1.051

Iulius Mall Suceava
AnnaCori
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei