miercuri, 8 dec 2010 - Anul XV, nr. 289 (4580)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Handbal, junioare II

LPS Suceava îşi păstrează şansele pentru turneul semifinal

Echipa de handbal junioare II a Liceului cu Program Sportiv Suceava a continuat lupta pentru calificarea la turneul semifinal şi la cel de-a treilea turneu din sezonul regulat, ce s-a desfăşurat acasă la principala contracandidată pentru locul doi, LPS Roman. În prima partidă de la acest turneu, tinerele handbaliste pregătite la LPS Suceava, de antrenorul Doru Ţugurlan au întâlnit liderul seriei, LPS Iaşi, echipă neînvinsă în acest campionat. Sucevencele s-au ţinut o repriză de adversare, dar în partea a doua a meciului ieşencele s-au distanţat pe tabelă, graţie mai multor contraatacuri şi s-au impus în final cu 29 – 19. În cel de-al doilea meci, echipa LPS Suceava a avut meciul direct cu gazdele de la LPS Roman, echipă contracandidată la locul doi în clasament, ultimul ce duce la turneul semifinal. După o repriză în care au condus mereu şi au fost egalate înainte de pauză, scor 10 – 10, după două minute de joc din repriza secundă, elevele lui Doru Ţugurlan au rămas fără cea mai bună jucătoare, Maria Pintilei, cea care a văzut cartonaşul roşu pentru a treia eliminare de două minute. Din acel moment, jocul sucevencelor s-a rupt şi nu au mai ţinut pasul cu adversarele, LPS Roman câştigând în final cu scorul de 28 – 18. În cel de-al treilea meci, LPS Suceava s-a impus fără probleme în faţa celor de la LPS Târgu Neamţ, scor final 31 – 17. În a patra întâlnire a turneului, sucevencele au avut un meci mult mai greu decât se aşteptau în faţa celor de la LPS Vaslui, echipă care după părerea antrenorului Doru Ţugurlan a luptat indirect pentru Roman, fiind ajutată şi de arbitri. În final, echipa din Suceava a reuşit să se impună cu scorul de 19 – 18 şi să obţină a două victorie. Ultimul meci avea să le aducă handbalistelor sucevene şi a treia victorie, scor 30 – 23, după ce la pauză era egal, 14 – 14. Pentru echipa LPS Suceava au evoluat sportivele, Diana Ivanov, Andreea Petruneac, Lavinia Tătăruşanu, Andreea Huţanu, Ana Maria Popovici, Izabela Traşcu, Crina Croitoriu, Maria Pintilei, Iulia Faig, Luiza Păr şi Laura Tănase.

Acuză arbitrajul

„Dacă în meciul cu Iaşi am pierdut în faţa celei mai bune echipe din grupă, în partida cu gazdele de la Roman jucătoarele noastre au fost vânate de arbitri, dovadă fiind şi eliminarea celei mai bune sportive, Maria Pintilei, moment după care jocul nostru s-a rupt şi n-am mai ţinut pasul. În ciuda tuturor obstacolelor care ni s-au pus la acest turneu pot spune că sportivele noastre au dat tot ce au putut în teren şi ne păstrăm în continuare şansele de calificare”, a declarat antrenorul Doru Ţugurlan. Aflată la două puncte în spatele echipei din Roman, echipa suceveană speră să rezolve ecuaţia calificării în următoarele două turnee, la Târgu Neamţ şi Suceava, deoarece ultimul turneu este la Roman şi se aşteaptă la tot felul de surprize. După acest turneu, Campionatul Naţional de Handbal pentru junioare II va lua o pauză până pe 18 februarie, când va avea loc cel de-al patrulea turneu, la Târgu Neamţ.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava îşi păstrează şansele pentru turneul semifinal.
 Vizualizări articol: 531 |