luni, 27 sep 2010 - Anul XV, nr. 227 (4518)

Universitatea Suceava, victorie dramatică cu Bacăul

Echipa locală de handbal, Universitatea Suceava, a obţinut aseară a treia victorie din actuala stagiune în faţa celor de la Ştiinţa Bacău, scor 27-26 (12-12). A fost un meci cu un final interzis cardiacilor, sucevenii adjudecându-şi victoria în extremis, când evoluau în inferiotate numerică şi pe atacul oaspeţilor.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, iar oaspeţii au demonstrat că au venit la Suceava pentru a şterge din impresia proastă a începutului de campionat. Băieţii lui Leonard Bibirig şi Petru Ghervan au condus ostilităţile doar în primele minute, iar apoi au fost nevoiţi să alerge mereu după egalare. Cu 35 de secunde înainte de fluierul de final al primei reprize, la scorul de 12-11 pentru Ştiinţa Bacău, antrenorii suceveni au cerut time-out şi beneficiind de avantajul unui om în plus au reuşit să intre la vestiare la egalitate cu oaspeţii, 12-12.

Cu un atac înţepenit la 9 metri, sucevenii au beneficiat de 3 eliminări dictate băcăuanilor, faţă de numai una împotriva lor, dar chiar şi aşa acţiunile pe semicerc au fost extrem de rare. Ca un exemplu în acest sens, în prima repriză studenţii nu au avut nici o lovitură de la 7 metri, în timp ce oaspeţii au beneficiat de 4 astfel de oprotunităţi.

Partea a doua a început cu o altă echipă a Sucevei care reuşeşte să se desprindă mai întâi la două goluri şi apoi să urce scorul la 21-16, cea mai mare diferenţă înregistrată în acest meci. În jocul gazdelor apar momente de precipitare, iar băcăuanii revin şi egalează, scor 23-23, în minutul 51.

La acest scor se înregistrează şi momentul psihologic al întâlnirii. Oaspeţii primesc lovitură de la 7 metri şi sucevenii rămân cu un om mai puţin pe teren. Andrei apără lovitura de la 7 metri şi în inferioritate numerică sucevenii înscriu de două ori, oaspeţii marcând şi ei un gol, scor 25-24. Elevii lui Bibirig şi Ghervan se desprind la două goluri în minutul 57 şi au şi un om în plus, iar partida părea jucată. Nu a fost să fie aşa, iar o greşeală a sucevenilor îi pune pe contraatac pe oaspeţi care beneficiază de o lovitură de la 7 metri şi o eliminare. Scorul se face 27-26 când mai erau 90 de secunde din meci, iar sucevenii scot portarul pentru a ataca tot cu şase oameni. Când mai erau 45 de secunde de joc, Leonard Bibirig cere time-out, dar atacul este ratat. Bacăul are şansa de a egala, dar studenţii se apără eroic şi salvează o victorie care părea să fie destul de facilă la mijlocul reprizei secunde, scor final 27-26.

Probleme cu tabela de marcaj şi suprafaţa de joc

Partida de aseară a durat cât un meci de fotbal. Început la ora 19.00 deoarece a fost transmisă în direct de postul de televiziune Digi TV, jocul s-a prelungit până aproape de 20.45. Întârzierea a fost produsă de întreruperile repetate dictate de arbitrii pentru ştergerea suprafeţei de joc. Pe tot parcursul jocului s-a consemnat cel puţin 30 de întreruperi, ceea ce ridică din nou mari semne de întrebare vizavi de dorinţa autorităţilor locale şi judeţene de a construi o sală de sport la nivelul actualei echipe de handbal.

Alte două momente de înrerupere a partidei au avut loc în prima repriză, când tabela de marcaj a dat semne de oboseală şi nu a mai indicat scorul şi timpul, motiv pentru arbitrii să solicite remedierea defecţiunilor.

Bibirig: „Trebuie să ne îmbunătăţim jocul”

Fericit pentru victoria de ieri, antrenorul Leonard Bibirig recunoaşte că elevii săi încă nu joacă aşa cum îşi doreşte. „Este o victorie muncită, în faţa unui adversar foarte bun, ce a venit la Suceava să  recupereze punctele pierdute în primele etape. În continuare trebuie să ne îmbunătăţim jocul, deoarece chiar  dacă am câştigat, nu a fost una din cele mai reuşite meciuri de acasă”, a declarat antrenorul Universităţii Suceava. La rândul său, tehnicianul celor de la Ştiinţa Bacău, Gabriel Armanu, era extrem de supărat pentru eşec. „Îmi felicit jucătorii pentru exemplul de dăruire dat în teren la Suceava, aici unde două sau trei inexactităţi ne-au privat de un rezultat bun. Felicit echipa Universităţii, care după părerea mea este una a momentului ce a reuşit rezultate bune în acest sezon, asta în ciuda problemelor financiare”, a spus Armanu.

Clasament:

1. HC Odorhei                        4       4       0       0       129 – 109   8

2. Energia Pandurii Tg. Jiu     4       4       0       0       127 – 107   8

3. UCM Reşiţa                        4       3       0       1       135 – 110   6

4. CS Universitatea Suceava  4       3       0       1       126 – 104   6

5. HCM Constanţa                           4       3       0       1       143 – 125   6

13. CSA Steaua Bucureşti      4       0       1       3       103 – 116   1

14. CSM Oradea                     4       0       0       4       104 – 133   0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava, victorie dramatică cu Bacăul.
 Vizualizări articol: 1028 |