Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   5 imagini |   ø fişiere video

Cupa României

Rapidiştii au ratat calificarea, dar n-au fost cu nimic inferiori Ceahlăului

Rapid a pierdut ieri în faţa Ceahlăului pe Areni, în faţa a 1.000 de spectatori, scor 1-2, şi a ratat calificarea în premieră în şaisprezecimile Cupei României. După un început de meci echilibrat, oaspeţii au deschis scorul în minutul 20 prin Vădrariu, care a pătruns în viteză prin centrul apărării sucevene şi a înscris pe lângă portarul Pascal ieşit în întâmpinare. După o altă mare ocazie nemţeană irosită de Constantinescu, „ceferiştii” încep şi ei să îşi arate colţii în atac, mai întâi prin Sevaciuc şi apoi prin Romaniuc. Aceste ratări aveau să prefaţeze golul egalizator venit chiar în secvenţele de final ale primei reprize. Angajat bine de către Romaniuc în suprafaţa de pedeapsă adversă, Apetri a fost faultat clar de către Bădescu, iar centralul Cristian Sava din Bacău n-a mai avut ce face, şi-a călcat pe inimă şi a acordat lovitură de pedeapsă împotriva echipei lui „Pinalty”. Mircea Negru a marcat nu fără emoţii de la punctul cu var, astfel că cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, 1-1.

Repriza a doua a început cum nu se poate mai rău pentru fotbaliştii pregătiţi de Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu. Centralul Cristian Sava a închis ochii la un fault comis asupra lui Romaniuc la 30 de metri de poarta Rapidului, faza a continuat, iar fostul atacant al lui Dinamo, Bălţoi, a adus pentru a doua oară Ceahlăul în avantaj. În minutul 73, fostul echipier al Cetăţii, Marius Onciu a trecut de puţin pe lângă majorarea scorului, când „trasorul” său de la 30 de metri a fost respins cu mare greutate de portarul Rapidului, Pascal. Nemaiavând ce pierde, alb-vişiniii se aruncă cu toate forţele în atac în ultimul sfert de oră. Astfel, în minutul 82, nou intratul Golofca ia o acţiune pe cont propriu, centrează perfect în gura porţii, numai că Şuleru, venit din alergare, a ratat de puţin contactul cu balonul. Eforturile ofensive ale Rapidului erau cât pe ce să fie răsplătite în minutul al doilea al prelungirilor, când juniorul Florin Plămadă a prins un şut de senzaţie de la 20 de metri, care a fost respins cu un ultim efort de goal-keeperul Ceahlăului în bara transversală. Nu a fost să fie, însă rapidiştii au meritul că s-au luptat până la capăt cu mai titraţii lor adversari şi au părăsit competiţia cu fruntea sus. Rapid a evoluat în alcătuirea Pascal – Pantea, Sava, Sevaciuc, Spătar (50 Golofca) – Oniu, Romaniuc, Brânză (60 I. Plămadă), Apetri (79 Fl. Plămadă) – Şuleru, Negru. Ceahlăul a jucat în formula Hărăguţă – Nohai (46 Ghiţă), Forminte, Viţelaru, Dumitraş – Bădescu (46 Gafiţa), Onciu, Achim, Vădrariu (80 Sofronie) – Constantinescu, Bălţoi.

Buzoianu: „Am pierdut meciul, dar am câştigat suporterii lângă echipă”

Chiar dacă ar avea motive întemeiate să acuze prestaţia brigăzii de arbitri de la meciul cu Ceahlăul, preparatorul fizic al Rapidului, Ion Buzoianu, preferă să vadă partea plină a paharului.

„Nu ne ascundem în spatele arbitrajului, pentru că ne-am fura singuri căciula. Poate am fost dezavantajaţi în unele momente, însă noi trebuie să identificăm erorile din jocul nostru, să căutăm să le îndreptăm, pentru ca aceste greşeli să nu se mai repete pe viitor. Mulţumirea noastră este că fotbaliştii Rapidului au jucat cu o mare ambiţie, evoluând de la egal la egal cu o echipă cu echipă cu pretenţii, cum este Ceahlăul. Noi astăzi am pierdut meciul, dar am mai câştigat câţiva suporteri lângă echipă. Lumea începe uşor, uşor să ne înfieze, să se lipească de echipă, iar acesta este un lucru mare”, a declarat Ion Buzoianu la finalul meciului cu Ceahlăul.

Barbu: „Rapid a arătat ca o echipă competitivă”

La capătul unui meci în care s-a agitat 90 de minute în stilu-i caracteristic, „Magiun” Barbu s-a declarat mulţumit că echipa sa a trecut, nu fără emoţii, şi peste hopul numit Rapid.

„Jucătorii mei au intrat prea relaxaţi în meci, au crezut că simplul act de prezenţă le va fi de ajuns să câştige partida. Am intrat puţin mai tare în ei la cabine, în pauză, iar în repriza secundă am făcut un joc mult mai bun. Rapidul a arătat şi azi ca o echipă competitivă, au jucat cu multă dăruire, s-a văzut că îşi doresc enorm să se califice în turul următor. Dacă vor putea să repete şi în campionat prestaţia de astăzi, nu cred că vor pierde mai mult de un meci sau două”, a precizat Marin Barbu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapidiştii au ratat calificarea, dar n-au fost cu nimic inferiori Ceahlăului.
 Vizualizări articol: 488 |