Cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean, Direcţiei pentru Sport a Judeţului Suceava, Universităţii „Ştefan cel Mare” şi a Asociaţiei Judeţene de Fotbal, catedra de fotbal a Liceului cu Program Sportiv Suceava va organiza în perioada 1-2 aprilie prima ediţie a Cupei Primăverii la fotbal pe teren redus, o competiţie de nivel judeţean rezervată copiilor din ciclul primar, clasele I-IV, dar şi elevilor din clasele a V-a şi a VI-a, de la gimnaziu. Peste 40 de unităţi şcolare au răspuns prezent invitaţiei de a participa la ediţia inaugurală a Cupei Primăverii, ceea ce înseamnă că întrecerea a trezit interes şi are toate şansele să se permanentizeze. Organizatorii au anunţat că vor oferi diplome de participare tuturor echipelor înscrise în competiţie, urmând ca formaţiile câştigătoare şi cei mai buni jucători să fie răsplătiţi cu premii constând în articole sportive.
La ora jocului, toţi participanţii au obligaţia să aibă asupra lor carnetul de elev cu fotografie sau adeverinţă, iar profesorii să deţină vizele medicale ale jucătorilor.
Iată care este programul complet al jocurilor primei ediţii a Cupei Primăverii:
Clasele I-IV
Grupa A
Grupul Şcolar Cajvana
Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti
Şcoala nr. 10 Suceava
Şcoala nr. 3 Suceava
Şcoala specială Burdujeni
Joi, 1 aprilie
Ora 8:00 Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti – Şcoala specială Burdujeni
Ora 8:30 Şcoala nr. 10 Suceava – Şcoala nr. 3 Suceava
Ora 12:00 Şcoala specială Burdujeni – Şcoala nr. 10 Suceava
Ora 12:30 Grupul Şcolar Cajvana – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti
Ora 16:00 Şcoala nr. 10 Suceava – Grupul Şcolar Cajvana
Ora 16:30 Şcoala nr. 3 Suceava – Şcoala specială Burdujeni
Vineri, 2 aprilie
Ora 8:00 Grupul Şcolar Cajvana – Şcoala nr. 3 Suceava
Ora 8:30 Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti – Şcoala nr. 10 Suceava
Ora 12:00 Şcoala nr. 3 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti
Ora 12:30 Şcoala specială Burdujeni – Grupul Şcolar Cajvana
Grupa B
Şcoala nr. 4 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci
Şcoala nr. 8 Suceava
Grupul Şcolar Dumbrăveni
Joi, 1 aprilie
Ora 9:00 Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci - Şcoala nr. 8 Suceava
Ora 9:30 Şcoala nr. 4 Suceava – Grupul Şcolar Dumbrăveni
Ora 13:00 Grupul Şcolar Dumbrăveni – Şcoala nr. 8 Suceava
Ora 13:30 Şcoala nr. 4 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci
Vineri, 2 aprilie
Ora 9:00 Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Grupul Şcolar Dumbrăveni
Ora 9:30 Şcoala nr. 8 Suceava – Şcoala nr. 4 Suceava
Grupa C
Şcoala nr. 9 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi
Şcoala nr. 11 Suceava
Şcoala nr. 5 Suceava
Joi, 1 aprilie
Ora 10:00 Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi – Şcoala nr. 11 Suceava
Ora 10:30 Şcoala nr. 9 Suceava – Şcoala nr. 5 Suceava
Ora 14:00 Şcoala nr. 5 Suceava – Şcoala nr. 11 Suceava
Ora 14:30 Şcoala nr. 9 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi
Vineri, 2 aprilie
Ora 10:00 Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi – Şcoala nr. 5 Suceava
Ora 10:30 Şcoala nr. 11 Suceava – Şcoala nr. 9 Suceava
Grupa D
Şcoala nr. 7 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus
Şcoala nr. 1 Suceava
Grupul Şcolar Liteni
Joi, 1 aprilie
Ora 11:00 Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus – Şcoala nr. 1 Suceava
Ora 11:30 Şcoala nr. 7 Suceava – Grupul Şcolar Liteni
Ora 15:00 Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus – Grupul Şcolar Liteni
Ora 15:30 Şcoala nr. 1 Suceava – Şcoala nr. 7 Suceava
Vineri, 2 aprilie
Ora 11:00 Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus – Şcoala nr. 7 Suceava
Ora 11:30 Şcoala nr. 1 Suceava – Grupul Şcolar Liteni
Fazele finale
Ora 13:00 Semifinala 1 1A – 1B
Ora 13:30 Semifinala 2 1C – 1D
Ora 14:00 Finala micăÎnvinsa S1 – Învinsa S2
Ora 14:30 Finala mare Învingătoarea S1 – Învingătoarea S2
Ora 15:00 Festivitatea de premiere
Observaţie:Meciurile programate joi cât şi vineri, în intervalul orar 8:00-12:00 se vor disputa pe terenul sintetic de la Hotelul Zamca, iar cele programate în intervalul orar 12:00-17:00 în sala LPS.
Clasele V-VI
Grupa A
Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci
Şcoala Creştină Filadelfia Suceava
Şcoala nr.9 Suceava
Joi, 1 aprilie
Ora 8:00 Şcoala Creştină Filadelfia Suceava – Şcoala nr.9 Suceava
Ora 12:30 Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Şcoala Creştină Filadelfia Suceava
Vineri, 2 aprilie
Ora 8:00 Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Şcoala nr.9 Suceava
Grupa B
Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava
Şcoala „Dimitri Păcuraru” Şcheia
Şcoala cu clasele I-VIII Salcea
Joi, 1 aprilie
Ora 8:30 Şcoala „Dimitri Păcuraru” Şcheia – Şcoala cu clasele I-VIII Salcea
Ora 13:00 Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava – Şcoala „Dimitri Păcuraru” Şcheia
Vineri, 2 aprilie
Ora 8:30 Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava - Şcoala cu clasele I-VIII Salcea
Grupa C
Şcoala nr. 8 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Todireşti
Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi
Joi, 1 aprilie
Ora 9:00 Şcoala cu clasele I-VIII Todireşti – Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi
Ora 13:30 Şcoala nr. 8 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Todireşti
Vineri, 2 aprilie
Ora 9:00 Şcoala nr. 8 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi
Grupa D
Şcoala nr. 6 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Stroieşti
Grupul Şcolar Dumbrăveni
Joi, 1 aprilie
Ora 9:30 Şcoala cu clasele I-VIII Stroieşti – Grupul Şcolar Dumbrăveni
Ora 14:00 Şcoala nr. 6 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Stroieşti
Vineri, 2 aprilie
Ora 9:30 Şcoala nr. 6 Suceava – Grupul Şcolar Dumbrăveni
Grupa E
Şcoala nr. 5 Suceava
Grupul Şcolar Pârteştii de jos
Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti
Joi,1 aprilie
Ora 10:00 Grupul Şcolar Pârteştii de jos – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti
Ora 14:30 Şcoala nr. 5 Suceava – Grupul Şcolar Pârteştii de jos
Vineri, 2 aprilie
Ora 10:00 Şcoala nr. 5 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti
Grupa F
Şcoala nr. 11 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus
Şcoala de Arte şi Meserii Pătrăuţi
Joi, 1 aprilie
Ora 10:30 Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus – Şcoala de Arte şi Meserii Pătrăuţi
Ora 15:00 Şcoala nr. 11 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus
Vineri, 2 aprilie
Ora 10:30 Şcoala nr. 11 Suceava – Şcoala de Arte şi Meserii Pătrăuţi
Grupa G
Şcoala nr. 10 Suceava
Şcoala cu clasele I-VIII Plopeni
Grupul Şcolar Cajvana
Joi, 1 aprilie
Ora 11:00 Şcoala cu clasele I-VIII Plopeni – Grupul Şcolar Cajvana
Ora 15:30 Şcoala nr. 10 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Plopeni
Vineri, 2 aprilie
Ora 11:00 Şcoala nr. 10 Suceava – Grupul Şcolar Cajvana
Grupa H
Şcoala nr. 7 Suceava
Grupul Şcolar Liteni
Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie
Şcoala nr.3 Suceava
Joi, 1 aprilie
Ora 11:30 Şcoala nr. 7 Suceava – Şcoala nr.3 Suceava
Ora 12:00 Grupul Şcolar Liteni – Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie
Ora 16:00 Şcoala nr.3 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie
Ora 16:30 Şcoala nr. 7 Suceava – Grupul Şcolar Liteni
Vineri, 2 aprilie
Ora 11:30 Grupul Şcolar Liteni – Şcoala nr.3 Suceava
Ora 12:00 Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie – Şcoala nr. 7 Suceava
Fazele finale
Ora 12:30 Sferturi joc 1 1A – 1B
Ora 13:00 Sferturi joc 2 1C – 1D
Ora 13:30 Sferturi joc 3 1E – 1F
Ora 14:00 Sferturi joc 4 1G – 1H
Ora 14:30 Semifinala 1 Câştigătoare joc 1 – Câştigătoare joc 2
Ora 15:00 Semifinala 2 Câştigătoare joc 3 – Câştigătoare joc 4
Ora 15:30 Finala micăÎnvinsa semifinala 1 – Învinsa semifinala 2
Ora 16:00 Finala mare Câştigătoare semifinala 1 – Câştigătoare semifinala 2
Ora 16:30 Festivitatea de premiere
Observaţie: Toate meciurile din competiţia rezervată claselor V-VI se vor disputa pe terenul sintetic de la Universitate.