Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Rugby

CSM Bucovina n-a putut dresa „câinii” de la Dinamo

Click aici pentru VIDEO

Echipa locală de rugby CSM Bucovina Suceava a început acest sezon cu stângul, cedând în faţa mult mai puternicei formaţii Dinamo Bucureşti, scor 18 – 47, dar a dat o replică foarte bună într-un meci în care s-a ţinut aproape de adversari timp de o repriză şi jumătate. Dinamoviştii au început în forţă acest meci din prima etapă a Diviziei Naţionale şi au reuşit după 10 minute de joc să înscrie două eseuri, pe care le-au şi transformat, scor 0 – 14. La acest scor, sucevenii au şansa de a marca un eseu, dar sunt opriţi la mică distanţă de buturile adverse. Primele puncte ale elevilor lui Constantin Vlad vin în minutul 30, când în urma unei margini câştigate la cinci metri de buturile adverse, echipa CSM Bucovina face un mol rulant, iar Ştefăniţă Rusu marchează eseu, dar Tiberiu Conache ratează transformarea, scor 5 – 14. Cu câteva minute înainte de finalul reprizei, Flutur reuşeşte un drop-gol de la 27 de metri şi scorul devine 8 – 14. În ultimul minut de joc, dinamoviştii reuşesc o fază identică cu cea din care sucevenii au marcat eseu şi la pauză scorul era 8 – 19, transformarea fiind ratată. În partea a doua, după numai cinci minute de joc, oaspeţii reuşesc o nouă încercare, după o acţiune pe linia de trei sferturi, scor 8 – 26, asta după o transformare reuşită. CSM Bucovina Suceava nu renunţă la luptă şi marchează al doilea eseu din acest meci prin Nichiforiuc, după o fază identică celei de la primul eseu, scor 13 – 26, transformarea fiind ratată, acesta fiind şi unul din minusurile echipei în acest meci.

Veteranul Negru, eseu la 47 de ani

După un nou eseu transformat, reuşit de oaspeţi în minutul 55, Suceava punctează din nou după o acţiune prelungită pe înaintare. Intrat după pauză în teren, decanul de vârstă al sucevenilor, Viorel Negru a demonstrat că poate face faţă unui astfel de meci la 47 de ani şi chiar să înscrie un eseu, după ce a şi-a făcut o breşă în apărarea dinamovistă, scor 18 – 33, transformarea nefiind finalizată nici de această dată. La mijlocul reprizei secunde, Ţurcanu primeşte cartonaş galben şi o eliminare temporară de 10 minute, acesta fiind şi momentul în care echilibrul jocului se rupe total. Mai mult, pe final de joc, Bursuc vede şi el cartonaşul galben după proteste, partida încheindu-se la scorul de 18 – 47, după două eseuri transformate reuşite de oaspeţi.

Vlad, nemulţumit de rezultat

„Nu sunt mulţumit de acest rezultat, deoarece mă aşteptam la o altă evoluţie şi o altă determinare din partea jucătorilor. Am reuşit să ne menţinem o perioadă destul de lungă la mai puţin de 10 puncte în spatele dinamoviştilor, dar din păcate în repriza secundă am comis foarte multe infracţiuni, am rămas în inferioritate 20 de minute şi aici s-a rupt echilibru. Totuşi, după părerea mea diferenţa finală a fost mult prea mare cu ceea ce a fost în teren. Nici începutul de joc nu mi-a plăcu, deoarece am primit cu prea mare uşurinţă două eseuri exact unde mă gândeam că este punctul forte al nostru, în moluri, unde oaspeţii ne-au împins şi au marcat, dar şi în apărare, unde Flutur a ieşit pe intercepţie şi a lăsat un culoar liber. Dinamo are în lot jucători de valoare, cu experienţă internaţională şi aici s-a făcut diferenţa”, a declarat la finalul meciului, antrenorul Constantin Vlad. Acesta a mai adăugat că din păcate nu a reuşit să aducă echipa la o formă sportivă foarte bună, iar lipsa unui cantonament în perioada de iarnă s-a simţit şi în partea a doua a meciului cu Dinamo.

Tot în această etapă, în grupa sucevenilor, CSM Bucureşti s-a impus lejer în faţa Universităţii Cluj, scor 32 – 3, iar partida dintre Arad şi Baia Mare a fost amânată pentru 31 martie. Etapa viitoare, CSM Bucovina va avea un meci foarte dificil pe terenul campioanei din Baia Mare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina n-a putut dresa „câinii” de la Dinamo.
 Vizualizări articol: 990 |