luni, 15 mar 2010 - Anul XV, nr. 61 (4352)

Victorie mai mult decât lejeră pentru Universitatea Suceava

Handbaliştii echipei locale, CS Universitatea Suceava au mai făcut un pas în lupta pentru locul cinci, după ce sâmbătă seară s-au impus fără probleme în faţa celor de la CSM Satu Mare, scor final 38 – 31, după ce la pauză aveau nu mai puţin de 14 goluri avans, scor 25 – 11. Prima repriză a acestui joc a aparţinut în totalitate sucevenilor, care au făcut un galop de sănătate spre poarta oaspeţilor, dovadă fiind şi scorul de la pauză. Universitatea a început în forţă această partidă şi după opt minute de joc conducea deja cu 6 – 1. Cu un joc în viteză, mai ales pe contraatac şi faza a doua, dar şi o apărare foarte bună elevii antrenorului Leonard Bibirig şi-au mărit avantajul la opt goluri în minutul 11, scor 10 – 2, moment în care antrenorul celor de la Satu Mare, Ioan Palko a cerut time-out în ideea de a opri asediul studenţilor la poarta sa. Din păcate pentru el, Universitatea a continuat jocul foarte bun făcând o repriză de vis pentru spectatorii prezenţi în sala Liceului cu Program Sportiv, spre disperarea oaspeţilor, care nu mai găseau nici o soluţie pentru a limita proporţiile scorului. Chiar dacă aveau 12 goluri avans, în minutul 17, când scorul era 17 – 5, universitarii nu au redus turaţia şi au intrat la vestiare cu un avantaj mai mult decât liniştitor de 14 goluri, scor 25 – 11, după o repriză în care le-au ieşit ca la manual toate schemele, mai ales în atac.

În repriza a doua a fost rulat tot lotul

La adăpostul acestui avantaj, sucevenii şi-au permis să ruleze tot lotul de jucători în partea a doua a jocului. Chiar şi aşa, în primele şase minute studenţi aveau în continuare 15 goluri avans, scor 28 – 13, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă din meci. Pe fondul unor eliminări din tabăra suceveană, dar şi a unei relaxări premature a studenţilor, oaspeţii au revenit în joc şi timp de 10 minute au reuşit să reducă handicapul la opt goluri, scor 31 – 23, în minutul 46. Finalul de joc a fost unul destul de echilibrat, Universitatea câştigând două puncte foarte importante în cursa de urmărire a locului 5, ultimul care asigură participarea în cupele europene în sezonul următor. Din păcate pentru studenţi, în această etapă, Pandurii Târgu Jiu s-au impus pe teren propriu în faţa Stelei, scor 32 – 28 şi astfel diferenţa dintre Universitatea  şi formaţia antrenată de Vasile Stângă rămâne de trei puncte. În partida cu CSM Satu Mare pentru Universitatea au marcat jucătorii, Chiruţ(8 goluri), Adomnicăi(7), Mitrea(5), Dospinescu(4), Gavriloaia(4), Acatrinei(3), Dediu(3), Zvanciuc(2), Bursuc(1) şi Şoldănescu(1). Etapa viitoare, sucevenii vor juca vineri de la orele 17.00, pe terenul celor de la Dinamo Bucureşti, urmând ca marţi, pe 23 martie să joace acasă cu HC Odorhei, dar asta numai după ce vor primi un răspuns pozitiv de la federaţie şi formaţia din Odorhei.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. HCM Constanţa                                                                  18     17     0       1       581 – 466       34

2. UCM Reşiţa                                                                        18     14     2       2       538 – 454       30

3. Steaua MFA Bucureşti                                                        19     12     1       6       574 – 505       25

4. Ştiinţa Bacău                                                                       18     11     3       4       570 – 523       25

5. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu                                        18     11     1       6       489 – 487       23

6. CS Universitatea Suceava                                                   18     10     0       8       523 – 482       20

7. HC Odorhei                                                                        19     8       0       11     563 – 583       16

8. Universitatea Transilvania Cluj                                           18     7       1       10     483 – 504       15

9. CSM Satu Mare                                                                  19     6       1       12     556 – 600       13

10. HC Minaur Ştiinţa CSM Baia Mare                                  17     5       1       11     437 – 449       11

11. Universitatea Poli Timişoara                                             17     5       1       11     430 – 502       11

12. Dinamo Bucureşti                                                             19     4       2       13     566 – 632       10

13. SCM Rom Cri Braşov                                                       19     1       1       17     478 – 603       3

Echipa CSM Medgidia s-a retras din campionat

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie mai mult decât lejeră pentru Universitatea Suceava.
 Vizualizări articol: 738 |