luni, 2 nov 2009 - Anul XIV, nr. 257 (4243)

Fotbal Club Cetatea

Înfrângere şi în faţa ultimei clasate

Sucevenii revin cu tolba goală din periplul Litoral – Capitală. După ce s-au înclinat miercuri, în minutul 90, în faţa Farului, în urma unei prestaţii mai mult decât modeste, sucevenii au ieşit cu capul plecat şi din confruntarea cu „lanterna roşie” a clasamentului, fiind învinşi sâmbătă de Dinamo II cu scorul de 3-2.
Pentru că de această dată au avut în faţă un adversar mult mai accesibil decât Farul, fotbaliştii lui Ioan Radu au abandonat în faţa bucureştenilor deja tradiţionala prudenţă şi au jucat puţin mai avântat. Eforturile ofensive ale sucevenilor au fost răsplătite în minutul 21 de reuşita lui Cososchi: Semeghin a executat un corner de pe partea dreaptă, apărarea dinamovistă a îndepărtat pericolul într-o primă fază, însă balonul a ajuns tot la Semeghin, care a recentrat perfect pentru Cososchi, longilinul fundaş central al Cetăţii deschizând scorul cu o lovitură precisă de cap. După marcarea golului, oaspeţii au continuat să practice un joc sigur în apărare şi au încercat să riposteze pe contraatac de fiecare dată când au avut ocazia. Totul a mers conform planului până în minutul 56, când dinamoviştii au restabilit egalitatea, tot în urma unei faze fixe. Dragalina a executat o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, Satco a respins până la Acsinte, care a îndeplinit o simplă formalitate.
După doar două minute de la golul încasat, sucevenii primesc o nouă lovitură, de această dată din partea centralului Ludovic Uihely, care îl elimină destul de uşor pe Plecanciuc, pentru un fault care ar fi impus doar acordarea unui cartonaş galben. Cu un om în minus pe teren, reduta sucevenilor cedează încă o dată în minutul 63, când uruguayanul Benitez a înscris cu un şut din cădere, dintr-un meleu de jucători. Nemaivând ce pierde, fotbaliştii Cetăţii ies din nou la joc şi reuşesc să restabilescă egalitatea în minutul 72 prin Pălimaru, care l-a învins pe Matache cu un şut de la 14 metri, la colţul lung. Numai că sucevenii nu reuşesc să păstreze prea mult timp acest rezultat, pentru că acelaşi Benitez a izbutit să înscrie golul de 3-2 în minutul 80, tot în urma unei faze fixe. Imediat după acest gol, banca de rezerve a Cetăţii a luat foc în momentul în care centralul Uihely a închis ochii la un fault asupra lui Pălimaru în suprafaţa de pedeapsă dinamovistă.
Pe final, sucevenii au forţat egalarea cu toate liniile, însă Tomaz, Homneac şi Feraru au ratat trei bune ocazii de a marca.
Dinamo II a evoluat în alcătuirea Matache - Anastasia Dario, Ioniţă, Dragalina, Acsinte - Varela, Gheorghiu (52 Soare), Diaz Pena, Stan (90 Botea) - Mendy (73 Natanel), Benitez Quintana. Antrenor: Costel Orac.
Cetatea a jucat în formula Satco - Feraru, Cososchi, Bernard - Azaharioaei, Plecanciuc, Homneac, Halip, Semeghin - Tomaz, Pălimaru. Antrenor: Ioan Radu.

18. CSM Râmnicu Sărat 11 1 2 8 2-23 5

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Înfrângere şi în faţa ultimei clasate.
 Vizualizări articol: 497 |