Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Fotbal Club Cetatea

Regina egalurilor

Fotbaliştii Cetăţii au demonstrat sâmbătă la Snagov că victoria din meciul cu Petrolul, din runda precedentă, nu a fost o pură întâmplare, obţinând un preţios punct în deplasare, scor 2-2, pe terenul unei formaţii incomode. Meciul a început în nota de dominare a gazdelor, însă cei care punctează primii sunt sucevenii, prin Apetri, care a transformat impecabil, în minutul 18, o lovitură liberă de la marginea suprafeţei de pedeapsă. Avantajul Cetăţii n-a durat decât până în minutul 29, când Petrea a profitat de o lipsă de reacţie a apărătorilor suceveni şi a şutat fără speranţă pentru portarul Pascal. Finalul primei părţi avea să fie favorabil oaspeţilor, care au reuşit să preia din nou conducerea pe tabela de marcaj prin Plecanciuc, care a reluat cu capul în plasă o centrare venită de pe partea stângă, de la Halip.
Forţaţi de rezultatul nefavorabil cu care au intrat la cabine, fotbaliştii gazdă au început mult mai hotărât partea secundă. Au încercat să preseze permanent poarta lui Pascal, însă paradoxal, cele mai mari ocazii de gol le-au aparţinut tot sucevenilor, pe contraatac. Homneac, Azaharioaei şi Pălimaru, din poziţie de unu la unu cu goal-keeperul advers, au irosit ocazii cât roata carului, care aveau să-i coste pe final. A venit mai întâi eliminarea lui Apetri pentru cumul de cartonaşe galbene, pentru ca, după doar câteva zeci de minute, Snagovul să izbutească egalarea prin Zeciu. Ultimele 12 minute s-au jucat, cum era de aşteptat, la poarta lui Pascal, însă sucevenii s-au apărat organizat şi au reuşit să scape cu bine de iureşul din final al gazdelor.

Sucevenii, mulţumiţi de rezultat

Rezultatul de la Snagov i-a mulţumit pe oficialii Cetăţii, chiar dacă pe undeva rămâne regretul că se putea obţine chiar mai mult de o remiză. „Având în vedere că Snagovul a avut mai mult posesia şi a presat mereu, pot spune că rezultatul este unul echitabil. Noi ne-am bazat pe contraatac şi cu toate că am avut puţine ocazii, cred că ale noastre au fost mai clare. Puteam evita primirea golurilor, însă per ansamblu sunt mulţumit de prestaţia jocului în defensivă şi vreau să felicit toţi jucătorii pentru dăruirea lor din teren”, a declarat Ioan Radu.
De partea cealaltă, antrenorul gazdelor, nu şi-a putut ascunde frustrarea după acest semieşec de pe teren propriu. „Sunt dezamăgit după rezultatul de astăzi. Veneam după înfrângerea de la Botoşani Şi aveam nevoie neapărat de cele trei puncte. Sunt foarte supărat pe jucătorii mei. Am reuşit să controlăm jocul, însă pe fondul unor greşeli personale inadmisibile la acest nivel, le-am oferit oaspeţilor posibilitatea să ajungă de multe ori la poarta noastră şi să înscrie de două ori. Sunt supărat că nu am câştigat, însă trebuie să recunosc că puteam chiar şi să pierdem această confruntare”, a declarat Mihai Stoica.
FC Snagov: Măcelaru - Dumitru, Zeciu, Cozma, Florea - Petrea, Balauru ('90 Bereşoae), G. Ene, Cataramă ('46 Rădulescu) - Pricop ('71 A. Nistor) – Petrescu. Antrenor: Mihai Stoica
Cetatea Suceava: Pascal - Plecanciuc, Cososchi, Feraru - Apetri, Bernard, Homneac, Tomaz ('84 Ailenei), Halip - Pălimaru ('82 Hapiuc), Azaharioaei ('88 Jalbă). Antrenor: Ioan Radu

18. CSM Râmnicu Sărat 7 0 1 6 1-18 1

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Regina egalurilor.
 Vizualizări articol: 1142 |