Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Rugby

Victorie fără probleme în faţa Cleopatrei Constanţa

Echipa locală de rubgy, CSM Bucovina Suceava a făcut sâmbătă încă un pas în lupta pentru menţinerea în prima divizie, după ce a învins fără probleme pe teren propriu, formaţia Cleopatra Constanţa, scor 39 – 3. Sucevenii au deschis scorul încă din debutul partidei, printr-o lovitură de pedeapsă reuşită de Gabriel Conache, care a făcut un meci foarte bun, în care a înscris 26 din cele 39 de puncte ale echipei, prin toate procedeele posibile. Noul Wilkinson al sucevenilor, Conache a mărit avantajul echipei după cel mai frumos eseu al meciului, într-o fază în care a şutat un balon de urmărire din propriu teren, şi-a depăşit adversarii în viteză, a recuperat mingea şi a culcat-o în terenul de ţintă advers, scor 10 – 0, după o transformare reuşită tot de el. La mijlocul reprizei, omul meciului pentru CSM Bucovina, Gabriel Conache îşi mai trece în cont o lovitură de pedeapsă de la mijlocul terenului şi scorul devine 13 – 0. La numai şase minute, o acţiune de atac pe linia de trei sferturi a Sucevei aduce al doilea eseu al meciului, de această dată reuşit de Drelciuc, iar scorul devine 20 – 0, graţie transformării lui Conache. Până la pauză, oaspeţii reuşesc primele puncte după o lovitură de pedeapsă, în timp ce de partea CSM-ului, Conache ratează un drop-gol şi două lovituri de pedeapsă.
Oaspeţii încep mult mai bine repriza secundă, dar nu reuşesc să marcheze, apărarea suceveană funcţionând destul de bine în faţa atacurilor constănţenilor. Cei care înscriu sunt tot elevii lui Constantin Vlad, în minutul 55, printr-o lovitură de pedeapsă a lui Conache, cel care câteva minute mai târziu primeşte cartonaş galben pentru un placaj periculos şi astfel Suceava rămâne în inferioritate timp de 10 minute. Chiar şi aşa, CSM Bucovina punctează din nou printr-o lovitură de pedeapsă a lui Flutur, scor 26 – 3.

Trei cartonaşe roşii după o altercaţie în teren

Cu zece minute înainte de final, când sucevenii aveau o diferenţă confortabilă, partida a avut şi un moment neplăcut, după o altercaţie de câteva minute între jucătorii celor două echipe. Bătaia a început după ce un constănţean a călcat un jucător de la Suceava aflat la pământ, iar coechipierii au sărit în ajutorul celui lovit. Intraţi în teren doar de câteva minute, Patenschi şi Ispir au văzut cartonaşul roşu, la fel întâmplându-se şi cu un constănţean. După acest incident, cei trei eliminaţi riscă amenzi şi suspendări pe mai multe etape, dar numai după o hotărâre a comisiei de disciplină din cadrul federaţiei. Chiar şi în inferioritate, Suceava marchează încă un eseu prin Flutur şi o lovitură de pedeapsă, un drop gol şi o transformare prin Gabriel Conache şi câştigă clar acest duel cu Cleopatra, dar fără punctul bonus ofensiv.

Constantin Vlad, mulţumit de prestaţia juniorilor de la LPS

După această victorie, antrenorul Constantin Vlad s-a arătat mulţumit de rezultat, dar nu şi de jocul pe ansamblu a jucătorilor săi sau incidentele din teren.
„A fost o victorie meritată, pe fondul unui joc cu destul de multe greşeli de partea noastră, mai ales în margine sau la tehnica individuală. Apărarea a funcţionat cum trebuie, pe fondul dominării teritoriale a oaspeţilor din repriza secundă, dar s-a simţit lipsa unui cantonament, deoarece a capacitatea de efort s-a redus în partea a doua a jocului. Un aport foarte important în această victorie l-au avut şi juniorii pregătiţi la LPS de Dumitru Livadaru, mai ales Gabriel Conache, cel care a marcat majoritatea punctelor noastre”, a declarat antrenorul Constantin Vlad. Acesta a mai declarat că este supărat după altercaţia din teren, deoarece jucătorii săi nu trebuiau să răspundă cu violenţă şi prin urmare vor suporta consecinţele. Tot în această etapă, Bârladul a pierdut acasă în faţa Olimpiei, scor 6 – 17, iar Poli Iaşi a câştigat la Braşov cu 128 – 0.

6. CFR CSU Braşov 17 0 0 17 85-1198 0pb 0p

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie fără probleme în faţa Cleopatrei Constanţa.
 Vizualizări articol: 1482 |