Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Fotbal

Cetatea, fără victorie în meciurile de pregătire

Echipa locală de fotbal, FC Cetatea Suceava, a înregistrat joi seară o nouă înfrângere în seria meciurilor de pregătire, de această dată în faţa formaţiei din Liga a 3-a FC Panciu, scor final 1 – 2.
Meciul, care a avut loc pe stadionul „Nada Florilor” din Fălticeni, a fost unul destul de modest şi în acelaşi timp echilibrat, oaspeţii fiind cei care au deschis scorul în minutul 35, prin atacantul Predoiu, 0 – 1, acesta fiind şi scorul la pauză.
După un sfert de oră din partea a doua, Sumanariu, jucător intrat în teren la pauză, profită de o greşeală din apărarea celor de la FC Panciu şi restabileşte egalitatea, scor 1 – 1. Deşi, după gol, elevii lui Ioan Radu au atacat mai mult, încercând să preia conducerea, oaspeţii scapă pe contraatac şi Dobrescu îl învinge pe Gavriloaia, scor final 2 – 1, în favoarea celor de FC Panciu.
După această a doua înfrângere în perioada meciurilor de pregătire, sucevenii rămân în continuare fără victorie în partidele test şi asta chiar dacă au evoluat în compania unor echipe destul de modeste din liga a 3-a, singurul adversar puternic fiind colega de grupă din Liga a 2-a, FCM Bacău, în faţa căreia a pierdut cu 3 – 0.
La acest meci, în tribunele stadionului din Fălticeni s-a aflat şi fostul preşedinte al Cetăţii, Dumitru Moldovan, cel care s-a întreţinut cu antrenorul celor de la FC Panciu, Ionică Serea.
În prima repriză a acestei întâlniri, Cetatea a jucat în formula: Zaharia - Aileni, Ionesi, Feraru, Tomescu - Homneac, Hapiuc, Apetri, M. Negru - Dicher, Jalbă, iar în repriza secundă cu următorul 11, Gavriloaia - Aileni (Golofca), Breniuc (Ţugui), Bernard, Feraru - Avrămia, Hapiuc, Stănescu, Andrieş - Sumanariu, Dumitru.
Astăzi, sucevenii vor pleca la Bacău, unde vor juca un nou meci în compania celor de la FCM Bacău.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Cetatea, fără victorie în meciurile de pregătire.
 Vizualizări articol: 999 |