Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   4 imagini |   ø fişiere video

Cupa Petru şi Pavel

Campion din celulă la skandenberg

Chiar dacă în prezent este deţinut în Penitenciarul Botoşani, rădăuţeanul Lucian Bozu a reuşit şi după gratii să se evidenţieze în sportul ce l-a consacrat la nivel naţional, skandenbergul. Campion Naţional la Skandenberg doi ani la rând, în 2007 şi 2008, rădăuţeanul Lucian Bozu nu a avut adversar în primul concurs de acest gen organizat de Clubul Sportiv Nord Arena Suceava în Penitenciarul Botoşani. Bozu a fost închis pentru furtul unui lănţişor şi acela nu dintr-un material valoros.

Puşcăria a „dat” 50 de concurenţi

Competiţia a avut priză la deţinuţi, în concurs înscriindu-se nu mai puţin de 50 de participanţi la cele două categorii de greutate, sub şi peste 80 de kilograme. La cei cu greutatea până în 80 de kilograme, favoritul principal a fost rădăuţeanul Lucian Bozu, cel care şi-a învins adversarii în mare parte, după numai o secundă, experienţa spunându-şi cuvântul, după ce în anii 2007 şi 2008, când era liber, acesta a devenit dublu campion naţional, la categoriile 60 şi 65 de kilograme, atât la braţul drept, cât şi la cel stâng. Lucian Bozu a precizat la finalul concursului că peste 6 luni, când va fi eliberat, are de gând să-şi reia activitatea sportivă şi de ce nu, să redevină campion naţional la categoria sa de greutate, activând în clubul Nord Arena. Rădăuţeanul l-a învins în finală pe Sorin Azulufei, pe locul trei clasându-se Robert Barica, un concurent care, după ce va fi eliberat are şanse mari să fie legitimat la Clubul Sportiv Nord Arena.

„Omul de la spălătorie”, campion la peste 80 de kg

La categoria grea, peste 80 de kilograme, Ion Chibac, în vârstă de 41 de ani şi-a surclasat net toţi adversarii, cel poreclit „Omul de la spălătorie”, deşi nu are un fizic impresionant, a reuşit să-i doboare pe rând pe toţi colegii de penitenţă. În finală el l-a învins pe Marcel Ciubotariu, poreclit „Pelicanul”, iar pe locul trei s-a clasat Vasile Costea. Pe lângă concursul propriu-zis, deţinuţii au avut şi alte suprize, una dintre ele fiind invitatul special al cupei, multiplul campion naţional de skandemberg, Adrian Pâslariu, cel care a fost arbitru, iar la finalul concursului a făcut o demonstraţie maraton cu cei care s-au încumetat, dar nici unul dintre curajoşi nu au reuşit să-l doboare. „ A fost un concurs benefic, atât pentru clubul de care eu aparţin, Nord Arena, cât şi pentru cei de aici. Sperăm că am reuşit să le descreţim cât de cât frunţile. Am fost plăcut impresionat de atmosfera de fair-play care a dominat concursul şi sper să revin şi cu alte ocazii. Am văzut în acest penitenciar câţiva potenţiali sportivi care cred că ar putea face faţă cu brio la o competiţie de profesionişti, cele mai mari şanse avându-le Lucian Bozu, dar şi al treilea clasat de la categoria lui, Robert Barica”, a declarat cel mai bun sportiv de la Nord Arena, Adrian Pâslariu.

Concursurile în Penitenciar vor continua

Impresionat la rândul său de fair-play-ulul de care au dat dovadă concurenţii, preşedintele CS Nord Arena, Constantin Alecsa a declarat că va reveni la Penitenciarul Botoşani şi cu alte concursuri, în special la sporturile mai puţin promovate pe care clubul său le organizează.
În toamnă, Nord Arena va organiza la Suceava un nou concurs de skandenberg, care va fi de această dată unul internaţional. De la evenimentul din luna octombrie nu va lipsi multiplul campion mondial Ion „Iron” Oncescu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Campion din celulă la skandenberg .
 Vizualizări articol: 948 |