Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Teodora Munteanu - independent

Rugby

CSM Bucovina Suceava, înfrângere pe teren propriu

Click aici pentru VIDEO

Echipa locală de rugby CSM Bucovina Suceava a suferit sâmbătă, pe teren propriu, cea de-a cincea înfrângere din acest campionat, 0 – 20 cu Olimpia Bucureşti. Deşi îşi doreau foarte mult o victorie în acest meci, sucevenii nu şi-au găsit ritmul în teren, în faţa unei echipe ce a venit pe stadionul Unirea pregătită din toate punctele de vedere.

Oaspeţii au reuşit să puncteze încă din primele minute ale jocului, prin două lovituri de pedeapsă acordate mult prea uşor după părerea antrenorului Constantin Vlad. Fără trei titulari în teren, Colţuneac, Nichiforiuc şi Teodorovici, echipa locală rămâne şi fără unul din cei mai buni jucători, Conache, cel care a intrat accidentat în teren şi nu a mai putut continua jocul după un contact mai dur cu un adversar. Bucureştenii îşi măresc avantajul după un eseu marcat şi transformat după o margine la cinci metri de terenul de ţintă al echipei CSM Bucovina, scor la pauză 0 – 13. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, căpitanul sucevenilor, Ovidiu Bursuc, se accidentează şi este luat cu ambulanţa din teren, dar din fericire nu a fost foarte grav şi nu a fost nevoie să fie transportat la spital. În partea a doua a jocului, oaspeţii profită de mulţimea de greşeli comise de echipa gazdă şi marchează cel de-al doilea eseu al meciului, după un balon interceptat dintr-o acţiune a liniei de trei sferturi sucevene. Olimpia transformă eseul şi stabileşte scorul final, 0 – 20. Cu toate că erau cu un om mai puţin după un cartonaş galben primit pentru proteste de Flutur, ultimele zece minute aparţin elevilor lui Constantin Vlad, dar din păcate aceştia nu reuşesc să puncteze.

Vlad: „Ne îndreptăm unde ne e locul”

„A fost o victorie meritată a Olimpiei, care s-a dovedit pregătită la toate capitolele şi a practicat un joc în viteză, fără prea multe greşeli. După această înfrângere, pentru noi situaţia este clară, deoarece ne îndreptăm acolo unde se pare că ne este locul, în lupta pentru evitarea retrogradării din turneul play-out. Din păcate, în acest meci arbitru ne-a tăiat aripile încă din primele minute, prin două decizii pe care nu le-am înţeles. Mai mult, la primul lor eseu, oaspeţii au comis două mari greşeli, mai exact au scos balonul cu mâna dintr-o spontană, iar jucătorul ce a marcat a părăsit terenul de ţintă”, a declarat tehnicianul Constantin Vlad.

Tot în această etapă, Universitatea Cluj a reuşit o mare surpriză, după ce s-a impus pe teren propriu în faţa Farului din Constanţa, scor 25 – 22, iar Dinamo s-a distrat cu CSM Braşov, 116 – 3.

6. CSM Braşov 6 0 0 6 15-475 0pb 0p
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina Suceava, înfrângere pe teren propriu.
 Vizualizări articol: 1165 |