sâmbătă, 9 aug 2008 - Anul XIII, nr. 186 (3867)

Memorialul „Mihai Mironiuc”

Studenţii au învins Clujul în cel mai frumos meci al turneului

După două victorii în prima zi a Memorialului „Mihai Mironiuc”, echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava a reuşit ieri la amiază cel de-al treilea rezultat pozitiv din tot atâtea meciuri. Sucevenii au avut un meci destul de dificil în faţa nou promovatei CSU Transilvania Cluj-Napoca, formaţie care a dorit să demonstreze că nu este o întâmplare prezenţa în Liga Naţională.

Clujenii au început foarte bine acest meci şi profitând de mai multe ratări ale sucevenilor s-au distanţat la cinci goluri în primele zece minute, scor 6 – 1. Până la pauză, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au reuşit să reducă din diferenţă, apropiindu-se la un gol.

Pe fondul unui joc foarte spectaculos, echipa locală a reuşit să egaleze în debutul reprizei secunde şi să preia conducerea după zece minute. Mult mai mobilizată decât în prima parte, Universitatea Suceava a reuşit să conducă şi la şase goluri, învingând în final cu scorul de 33 – 30.

Faţă de prima zi a turneului, când portarul Bogdan Pralea a avut mai multe intervenţii salvatoare, ieri a fost ziua lui Iulian Andrei, cel care şi-a ajutat echipa printr-un joc foarte bun în poarta sucevenilor.

„Clujenii au intrat în teren hotărâţi să ne învingă şi asta s-a văzut mai ales în prima repriză. Meciul a fost unul foarte spectaculos, dar şi foarte util atâta timp cât o echipă te face să te mobilizezi la maxim. De acum încolo va fi mult mai greu în astfel de meciuri, în care suntem cotaţi mai bine decât adversarii, deoarece vor încerca să facă tot posibilul pentru a învinge”, a declarat antrenorul Petru Ghervan.

Din păcate, această partidă a adus în tabăra clujenilor şi o accidentare, un jucător fiind transportat la spital cu capul spart, după ce s-a ciocnit de portarul Iulian Andrei în încercarea de a recupera o minge. În al doilea meci al zilei, CSU Suceava – HC Minaur Baia Mare ....

Echipa a doua a demonstrat că are potenţial

Deşi echipa secundă a Universităţii a pierdut la 10 goluri în faţa Medgidiei, scor 29 – 39, antrenorul Petru Ghervan s-a arătat încrezător în şansele acestei formaţii de a evolua în eşalonul secund. În partea a doua a jocului, sucevenii au reuşit să se apropie la doar trei goluri, moment în care adversarii au introdus din nou prima echipă, care s-a desprins decisiv abia pe final.

„Acest meci mi-a demonstrat că avem câţiva jucători care confirmă şi merită să înfiinţăm echipa, fiind pe viitor variante pentru prima formaţie. Deoarece nu avem rezerve, efortul s-a resimţit în rândul acestor jucători, dar chiar şi aşa au reuşit să reducă din handicapul de pe tabelă”, a adăugat Petru Ghervan.

Rezultatele complete ale zilei de ieri.

CSM Medgidia – CSU Suceava II: 39 – 29
HC Minaur Baia Mare – CSM Oradea: 31 – 24 (14 – 10)
CSU Transilvania Cluj-Napoca – CSU Suceava: 30 – 33 (17 – 16)

CSU Suceava II – CSM Oradea: 34 - 40 (17 - 25)
CSM Medgidia – CSU Transilvania Cluj-Napoca: 27 - 34 (16 - 18)
CSU Suceava – HC Minaur Baia Mare: 33 - 33 (18 - 12)

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Studenţii au învins Clujul în cel mai frumos meci al turneului.
 Vizualizări articol: 864 |