Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Handbal – juniori II

LPS Suceava, la un pas de turneul semifinal

Zilele acestea, sala de sport a Liceului cu Program Sportiv găzduieşte cel de-al IV-lea turneu din seria A a Campionatului Naţional de Handbal pentru Juniori II. În primul meci disputat miercuri dimineaţă, echipa LPS Suceava, antrenată de Petru Brînduşe, s-a impus fără probleme pentru a patra oară în acest campionat în faţa celor de la LPS Roman, scor 33 – 25, o echipă totuşi imprevizibilă, capabilă de surprize în orice moment şi asta deoarece nu are nu stil anume de joc. Miercuri seară, tinerii handbalişti suceveni au întâlnit prima clasată, formaţia Fortuna Chişinău, ce are în componenţă numai sportivi ai centrului olimpic din Republica Moldova. După o primă repriză echilibrată, LPS Suceava a pierdut partida la trei goluri diferenţă, scor final 23 – 26, după ce la pauză cele două echipe erau la egalitate, 11 – 11. Cu toate că sunt pe primul loc, moldovenii nu au drept de participare la turneul semifinal, ei înscriindu-se în campionatul României doar pentru a face jocuri. Ieri la amiază, elevii antrenorului Petru Brînduşe au obţinut cea de-a doua victorie la acest turneu, în faţa următoarei clasate, LPS Piatra Neamţ, scor final 28 – 22. „În toate meciurile de la acest turneu, prima repriză a fost una echilibrată, asta pentru că echipele sunt mai proaspete şi cunosc deja stilul adversarului. Dacă vom câştiga şi celelalte două meciuri pe care le avem de jucat, pot spune că suntem ca şi calificaţi la turneul semifinal. Din păcate ne lipseşte cel mai bun jucător, portarul Alin Ilie, cel care este la Centrul Naţional Olimpic de Excelenţă de la Sighişoara şi nu are drept de joc în aceste turnee, dar poate reveni în următoarele faze ale competiţiei”, a declarat antrenorul LPS Suceava, Petru Brînduşe. Ieri seară, sportivii suceveni urmau să joace în compania celor de la LPS Botoşani, iar astăzi de la orele 12.00 vor întâlni principala contracandidată la locul I, LPS Iaşi.

*Echipa Fortuna Chişinău nu are drept de participare la turneul semifinal

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava, la un pas de turneul semifinal.
 Vizualizări articol: 632 |