joi, 23 iun 2016 - Anul XXI, nr. 145 (6258)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Euro 2016

Naţionala de fotbal a Germaniei a învins cu scorul de 1-0 (1-0) reprezentativa Irlandei de Nord, într-un meci din cadrul grupei C a EURO 2016, care a avut loc pe stadionul Parc des Princes, din Paris.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Mario Gomez, în minutul 30, Germania asigurându-şi astfel calificarea în faza optimilor de pe primul loc al grupei, acumulând acelaşi număr de puncte cu Polonia, dar beneficiind de un golaveraj mai bun.

Ucraina - Polonia 0-1. Polonezii s-au calificat în optimi de pe locul 2 în grupa C

Polonia a trecut în premieră de faza grupelor la Euro. Naţionala lui Adam Nawalka a câştigat meciul disputat la Marsilia împotriva Ucrainei, scor 0-1, şi a terminat grupa C pe locul 2, în spatele campioanei mondiale Germania, care a avut un golaveraj mai bun. În optimile de finală, polonezii vor întâlni Elveţia, fosta adversară a României.

Croația - Spania 2-1. Ex-iugoslavii câștigă grupa D, ”La Roja” va întâlni Italia în optimi

La 0-0, la 1-0 și chiar și la 1-1, Spania era lider în grupa D și până în minutul 87 se părea că așa se va și termina. Cu ocazia asta, ibericii scăpau de jumătatea de tablou pe care se îngrămădiseră Franța, Italia, Germania, Anglia și - cu șanse mari - și Portugalia. Golul lui Perisic, de pe final, a aruncat-o, însă, și pe echipa lui Del Bosque în groapa cu lei.

Ibericii au deschis scorul prin Morata, după o fază superbă lucrată de David Silva și Fabregas, în minutul 7. Croații au egalat înainte de pauză, prin Kalinic, care a pus capăt unei serii de 733 de minute fără gol primit de Spania. Ultimul care înscrisese în poarta campioanei europene en-titre fusese Di Natale, în 2012, în urmă cu 1472 de zile.

Croații au crezut până la final și, pe un contraatac-fulger, după o minge pierdută de spanioli în buza careului advers. Mingea a ajuns în câteva secunde la Perisic în banda stângă, a pătruns în careu și a șutat la colțul scurt, pe lângă De Gea, care a fost într-o formă execrabilă.

Croația s-a impus cu 2-1 în cele din urmă și va da piept, probabil, cu Turcia. În schimb, ex-iugoslavii au împins Spania în calea Italiei în optimi.

”La Roja” nu mai pierduse un meci la Euro din 2004, din 20 iunie, din ”sferturi”, 0-1 cu Portugalia. De atunci a reușit un record istoric de 14 meciuri fără înfrângere (11 victorii și trei remize).

Cehia - Turcia 0-2. Naționala lui Terim încă speră la calificarea în optimi

Selecţionata Turciei a învins cu scorul de 2-0 (1-0) reprezentativa Cehiei, într-o partidă din cadrul Grupei D a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată pe stadionul Bollaert-Delelis din Lens.

După un început de joc care a aparţinut Cehiei, turcii au reuşit să deschidă scorul în minutul 10, în urma unei acţiuni în banda dreaptă a tânărului Emre Mor, în vârstă de numai 18 ani, care l-a servit foarte bine pe atacantul Burak Yilmaz, iar acesta l-a învins pe portarul Petr Cech cu un şut la colţul scurt.

Cehii s-au aruncat în atac după primirea golului, însă nu au reuşit să fructifice această dominare, deşi au avut câteva bune ocazii de a marca, cea mai mare dintre ele în minutul 17, când Tomas Sivok a trimis balonul cu capul în bară, în urma unei lovituri de colţ.

Turcia a preluat iniţiativa în debutul reprizei secunde şi, după o nouă acţiune ofensivă a lui Emre Mor, care a dat emoţii apărării cehe în minutul 58, elevii lui Faith Terim reuşesc să-şi dubleze avantajul şapte minute mai târziu, prin Ozan Tufan, care a trimis balonul în poarta lui Cech din centrarea lui Topal, care a recuperat balonul în marginea careului de 6 m, după o lovitură liberă executată de Inan. La faza respectivă, cehii au reclamat o poziţie de ofsaid la Topal.

Graţie acestui succes, primul la actuala ediţie a EURO 2016, Turcia a acumulat 3 puncte şi încheie grupa pe poziţia a treia, după Croaţia (7 pct) şi Spania (6 pct), calificate în optimile de finală, în timp ce Cehia a rămas cu un singur punct.

Turcii speră la rândul lor să figureze printre echipele care acced în faza următoare a competiţiei, de pe poziţia a treia în grupă.

Surse: AGERPRESS, digisport.ro

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Irlanda de Nord - Germania 0-1. Golul lui Gomez le asigură nemților primul loc în grupa C.
 Vizualizări articol: 2205 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Irlanda de Nord - Germania 0-1. Golul lui Gomez le asigură nemților primul loc în grupa C0.05