luni, 16 iun 2014 - Anul XIX, nr. 136 (5645)

Cupa Mondială

Costa Rica a detonat bomba în Brazilia

Grupa D a provocat şi prima mare surpriză de la Mondialul brazilian. Costa Rica, o naţională fără prea mari pretenţii a învins fără drept de apel selecţionata statului Uruguay, scor 3-1 (0-1), dublă campioană mondială şi o naţională care în urmă cu patru ani a fost semifinalistă la CM. Uruguay a deschis scorul, prin Cavani, în mitul 24, după un penalty corect acordat pentru o ţinere în careu asupra lui Lugano. Reprita secundă a început năucitor pentru sud-americani, care au încasat două goluri în doar trei minute. Joel Campbell (54) şi Duarte (57), după un ofsaid nesemnalizat a întors soarta meciului, iar Urena (84) a dat lovitura de graţie.

În aceeaşi grupă, Anglia a pierdut în faţa Italiei, scor 1-2 (1-1). Marchisio a marcat în minutul 35, dar englezii au replicat rapid prin Sturridge, stabilind şi scorul pauzei, 1-1. În a doua repriză Balotteli a înscris printr-o lovitură de cap, în minutul 51, după ce italianul a fost scăpat din marcajul englezilor şi a adus prima victorie pentru squadra azzura.

Olandezii zburători

Primul meci cu greutate din faza inaugurală a programat în grupa B reeditarea finalei de acum 4 ani din Africa de Sud. Nimic nu prevestea ce avea să se întâmple pe teren, acolo unde campioana mondială en-titre a fost pur şi simplu redusă la statutul de starring partener, iar scorul final dintre Olanda şi Spania 5-1 (1-1) spune totul.

Culmea, Spania a fost cea care a deschis balul cu un gol marcat din penalty de Xabi Alonso, în minutul 27. Ce a urmat a fost o oră de coşmar pentru iberici, care au încasat gol după gol.

Mai întâi Van Persie (44), lob din plonjon, cu capul, a readus Olanda în meci, iar apoi au venit reuşitele lui Robben (53), De Vrij (64), Van Persie (72) şi din nou Robben (80).

Tot în grupa B, reprezentativa statului Chile a învins cu scorul de 3-1 (2-1), selecţionata Australiei. După primul sfert de oră Chile reuşea să aibă un avans de două goluri, după ce în numai patru minute sud-americanii au înscris prin Alexis Sanchez (minutul 11) şi Valdivia (minutul 14). Chiar dacă au continuat să domine meciul în prima repriză, australienii au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 35 prin golul lui Cahill, cel care a înscris printr-o lovitură de cap din centrarea lui Leckie. În a doua repriză, Australia a încercat să egaleze, dar golul a venit tot în poarta lor, în prelungirile partidei, autor Beausejour.

Grecia a fost tăvălită de Columbia

Grupa C a adus o mică bucurie pentru suporterii români, după ce Grecia, echipa care ne-a lăsat acasă la baraj, a fost pur şi simplu umilită de Columbia, scor 0-3 (0-1). Sud americanii au deschis scorul încă din minutul 5, prin fundaşul Pablo Almero, care a deschis scorul în minutul 5. Columbienii au majorat scorul prin Teofilo Gutierrez (59'), iar apoi au închis tabela în prelungirile meciului prin James Rodríguez (90+3').

În aceeaşi grupă, Coasta de Fildeş a reuşit o victorie importantă la Campionatul Mondial, trecând cu 2-1 de naţionala Japoniei, după ce a fost condusă cu 1-0. Niponii au deschis scorul în minutul 16 prin Honda şi păreau că îşi vor adjudeca victoria, însă pe teren a intrat Didier Drogba, încă nerefăcut după o accidentare, iar soarta partidei s-a schimbat imediat, "Elefanţii" au egalat prin Bony, în minutul 64 şi au marcat golul victoriei prin Gervinho, două minute mai târziu, trecându-şi în cont primele trei puncte la turneul final.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Costa Rica a detonat bomba în Brazilia.
 Vizualizări articol: 1164 |