Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Pentru a cincea oară în istorie

Bayern Munchen câştigat Liga Campionilor

Formaţia Bayern Munchen a câştigat Liga Campionilor pentru a cincea oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, pe arena Wembley, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Borussia Dortmund, în finala competiţiei.

Pentru Borussia a marcat Gundogan '68 (penalti), iar pentru Bayern Munchen au înscris Mandzukici '60 şi Robben '89.

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender (Şahin '90+1), Gündogan - Blaszczykowski (Schieber '90+1), Reus, Grosskreutz - Lewandowski. Antrenor: Jürgen Klopp

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - Robben, Müller, Ribéry (Luiz Gustavo '90+1) - Mandzukici (Gomez '90+4). Antrenor: Jupp Heynckes

Cartonaşe galbene: Grosskreutz '73 / Dante '29, Robery '73

Meciul a fost arbitrat de italianul Nicola Rizzoli, ajutat la două linii de compatrioţii săi Renato Faverani şi Andrea Stefani. Arbitru de rezervă a fost Damir Skomina, din Slovenia, iar asistenţi suplimentari Gianluca Rocchi şi Paolo Tagliavento.

La partidă au asistat 86.278 de spectatori.

Bayern Munchen s-a aflat în finală pentru a treia oară în ultimele patru sezoane.

Clubul bavarez, campion al Germaniei, poate realiza "tripla" dacă se impune în finala Cupei Germaniei la 1 iunie.

Lahm a primit trofeul Ligii Campionilor de la Michel Platini, în prezenţa Angelei Merkel

Căpitanul echipei Bayern Munchen, Philipp Lahm, a primit trofeul Ligii Campionilor, sâmbătă seară, la Londra, din partea preşedintelui UEFA, Michel Platini, în prezenţa cancelarului german, Angela Merkel.

Lahm a ridicat pentru prima oară trofeul câştigat de Bayern pentru a cincea oara în istorie, doar după ce toţi jucătorii şi staful tehnic al bavarezilor au fost premiaţi de Platini.

Primul reprezentant al Bayern care a primit medalia de campion a fost antrenorul Jupp Heynckes, care va părăsi echipa la finalul acestui sezon. Heynckes este al 19-lea antrenor din istorie care câştigă Liga Campionilor de două ori şi al cincilea care reuşeşte performanţa cu două echipe diferite, după ce s-a impus şi cu Real Madrid, în 1998.

Anterior, jucătorii Borussie Dortmund, alături de staful tehnic al antrenorului Jurgen Klopp, au primit medaliile cuvenite învinsei din finala de la Londra.

Jupp Heynckes: Era momentul perfect pentru această generaţie să câştige Liga Campionilor

Antrenorul echipei Bayern Munchen, Jupp Heynckes, a declarat, sâmbătă seară, după câştigarea Ligii Campionilor, că era momentul perfect pentru această generaţie a formaţiei germane să cucerească trofeul, informează site-ul oficial al UEFA.

"Este incredibil, de această dată am ajuns până la final. Nu a mai existat nicio echipă în Germania să facă ce am făcut noi în acest sezon. Am câştigat campionatul la 25 de puncte diferenţă, am cucerit Liga Campionilor şi mai avem de jucat finala Cupei Germaniei. Sunt extrem de satisfăcut, în acest sezon am văzut un spirit de echipă extraordinar. Am avut 22-23 de jucători cu adevărat profesionişti şi acesta a fost secretul nostru. În ultima săptămână am lucrat foarte mult cu Robben, mai ales în plan fizic, şi mă bucur pentru el. Anul trecut a fost tragic pentru toată lumea, nu numai pentru Robben. Astăzi însă el a fost decisiv. Era momentul perfect pentru această generaţie să câştige Liga Campionilor. Meritul este numai al lor, eu nu am fost pe teren. A fost un meci intens, ambele echipe au luptat până la final. Din punct de vedere tactic jocul a fost la cel mai înalt nivel şi trebuie să-i felicităm pe adversari. Dortmund a avut un sezon fantastic în Liga Campionilor după ce a câştigat doi ani la rând titlul în Germania. Înţeleg deziluzia lor, dar fotbalul este creat din victorii şi înfrângeri. Este posibil ca în această seară să înceapă o nouă eră în Europa, cea a lui Bayern", a spus Heynckes.

Jurgen Klopp: Le-am spus jucătorilor mei că vor reveni într-o altă finală

Tehnicianul Jurgen Klopp a declarat, sâmbătă seară, că le-a transmis jucătorilor săi, după finala pierdută de Borussia Dortmund, că sigur vor reveni într-un ultim act al Ligii Campionilor.

"Felicitări Bayern, felicitări Jupp. Am fost în joc dar la final totul a ieşit perfect pentru Bayern şi ei au câştigat. Le-am spus jucătorilor mei că vor reveni într-o altă finală, poate nu pe Wembley dar într-o altă finală. Asta le-am spus", a declarat Klopp.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bayern Munchen câştigat Liga Campionilor.
 Vizualizări articol: 1555 |