Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Euro 2012

Spania, a treia finală consecutivă

Reprezentativa Spaniei, calificată în finala Euro-2012, se află în ultimul act al unei mari competiţii fotbalistice pentru a treia oară consecutiv, după Campionatul European din 2008 şi Cupa Mondială din 2010.

La Roja a egalat Republica Federală Germană, singura naţiune care a jucat trei finale consecutive, într-un interval de patru ani, între 1972 şi 1976.

Portugalia eşuează pentru a treia oară în semifinale la un Campionat European, după 1984 şi 2000.

Spania ar putea întâlni în finală pe Germania, într-o reeditare a ultimului act din 2008, sau Italia, adversara din faza grupelor, când scorul a fost 0-0.

Selecţionata Spaniei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal, în urma victoriei, scor 4-2, la loviturile de departajare, de miercuri, de la Doneţk, în faţa Portugaliei, în semifinalele competiţiei. La loviturile de departajare pentru Portugalia au marcat Pepe şi Nani şi au ratat Moutinho şi Alves. Pentru Spania au înscris Iniesta, Pique, Ramos şi Fabregas şi a ratat Xabi Alonso.

Antrenorul Spaniei laudă jocul defensiv al echipei sale

Selecţionerul Spaniei, Vicente Del Bosque, a remarcat jocul defensiv eficient practicat de formaţia sa în partida din semifinalele Euro-2012, câştigată la penaltiuri în faţa Portugaliei, informează AFP.

"Primele 90 de minute au fost marcate de prestaţiile defensive ale celor două echipe. Au fost puţine ocazii de gol, atât de o parte, cât şi de cealaltă. Cred că echilibrul s-a rupt puţin în favoarea noastră în prelungiri. Portugalia a făcut un meci bun, dar în final şansa a fost de partea noastră. Ronaldo a fost anihilat cu ajutorul mai multor jucători. Arbeloa a primit de multe ori ajutor de la Pique, Ramos şi, când Ronaldo schimba partea, Jordi Alba îl lua bine în primire. Este adevărat că Arbeloa a făcut un meci foarte bun, în aceeaşi notă cu evoluţiile sale de la începutul turneului. Per total, am realizat un bun joc defensiv, dar totodată ne-am creat mai multe ocazii decât echipa adversă. Nu ne pretindem o echipă defensivă, ţinând cont de caracteristicile jucătorilor noştri. Dar întotdeauna este bine să te poţi baza pe un bun soclu defensiv", a declarat Del Bosque.

Tehnicianul a precizat că jucătorii îşi aleg ordinea la executarea penaltiurilor, iar Cesc Fabregas a cerut din nou să fie ultimul, aşa cum s-a întâmplat şi în 2008, în partida din sferturile de finală cu Italia.

"Noi îi lăsăm pe jucători să-şi aleagă ordinea în care doresc să execute. Fabregas ne-a spus: «Vreau să fiu ultimul». Nu ne interesează cu cine jucăm finala. Adversarul va fi de calibru, oricine ar fi", a spus antrenorul Spaniei.

Portughezii, frustraţi după eliminarea din semifinale

Selecţionerul Portugaliei, Paulo Bento, a declarat că formaţia sa a demonstrat la acest turneu final că se poate lupta de la egal la egal cu orice echipă din lume, informează AFP.

"Am făcut un turneu foarte bun, dacă ţinem cont de cum am jucat cu echipe ca Germania, Olanda, Danemarca şi Cehia. Am jucat într-o manieră fantastică şi în această seară am fost mai buni în primele 90 de minute. Am jucat agresiv şi am încercat să controlăm meciul în măsura în care am putut. Însă nu am mai fost la fel de eficienţi în prelungiri. Spania a fost mai puternică în prelungiri şi dacă aş fi ales un mod de a pierde nu l-aş fi ales pe acesta. Nu am pierdut din cauza arbitrilor, nu am pierdut din cauza unor factori exteriori. Am pierdut pentru că Spania a fost mai eficientă la penaltiuri. Sunt sigur acum că ne putem lupta cu orice echipă, la orice competiţie. Modul în care am evoluat ne permite să avem încredere. Ţara poate fi mândră de eforturile depuse de echipa sa", a declarat selecţionerul portughez.

Întrebat dacă "scăriţa" lui Sergio Ramos a constituit un moment de cotitură la executarea loviturilor de departajare, Bento a răspuns: "Nu se poate dovedi asta. Eram pregătiţi pentru penaltiuri, dar fotbalul este şi o chestiune de şansă şi noi nu prea am avut noroc în acest meci. Nu vreau să vorbesc prea mult de factorul noroc, dar sper să avem mai mult în viitor. Spania merită să fie în finală şi în acelaşi timp eu vreau să le mulţumesc jucătorilor mei pentru ce au arătat la acest turneu."

Atacantul Cristiano Ronaldo a declarat că el şi coechipierii săi sunt frustraţi pentru că au părăsit competiţia, dar şi mândri în acelaşi timp pentru evoluţia avută pe parcursul turneului, informează AFP.

"Nu am avut cu adevărat oportunitatea de a marca în această seară. Am încercat tot timpul să dau ce este mai bun. Am jucat bine în acest turneu, dar ne-a lipsit şansa. Suntem frustraţi că ne-am oprit aici, dar în acelaşi timp suntem mândri de parcursul nostru", a declarat atacantul echipei Real Madrid.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Spania, a treia finală consecutivă.
 Vizualizări articol: 629 |