joi, 5 apr 2012 - Anul XVII, nr. 80 (4985)

Liga Campionilor

Barcelona a răpus uşor un „diavol” apatic

Echipa spaniolă FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia italiană AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Messi '11, '41 ambele din penalti şi Iniesta '53, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Nocerino, în minutul 32. În tur, la Milano, scorul a fost egal, 0-0.

Antrenoru formaţiei AC Milan, Massimiliano Allegri, a declarat că dintre cele două penaltiuri acordate împotriva echipei sale, unul a reprezentat un ajutor al arbitrului de centru pentru catalani, informează AFP.

"Nu ştiu dacă penaltiurile au fost decisive în această seară. Primul a fost o greşeală a noastră, dar al doilea a reprezentat un ajutor indirect al arbitrului. Dar pot să spun că am făcut o bună repriză şi am avut o excelentă evoluţie în Liga Campionilor. Anul viitor, AC Milan va fi o echipă şi mai competitivă", a declarat Allegri.

Antrenorul echipei FC Barcelona, Josep Guardiola, a declarat că el nu s-a plâns la meciul tur de cele două penaltiuri neacordate catalanilor, informează AFP.

"Ne-am creat numeroase ocazii, am şutat de 21 de ori la poartă împotriva unei echipe italiene obişnuite a se apăra cu orice preţ. Cât priveşte penaltiurile, noi nu ne-am plâns de ce s-a întâmplat la meciul tur (n.r. - când FC Barcelona a solicitat două lovituri de la 11 metri care nu au fost acordate). Acum, imaginile arată că au fost două penaltiuri. O tragere de tricou în careu este penalti. Eu cred că merităm din plin această calificare. Dacă «domnul» Ibrahimovici sau Mourinho spun că noi câştigăm graţie arbitrilor, eu le răspund că noi suntem în semifinale pentru a cincea oară consecutiv şi asta spune ceva", a spus Guardiola.

Atacantul formaţiei AC Milan Zlatan Ibrahimovici a declarat, marţi, că începe să-l înţeleagă pe antrenorul echipei Real Madrid, Jose Mourinho, când se plânge de arbitraje la meciurile cu Barcelona, după ce catalanii au primit un penalti controversat în partida retur din sferturile Ligii Campionilor.

Bayern Munchen, calificare fără emoţii

Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formaţia franceză Olympique Marseille, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Olici, în minutele 13 şi 37. În tur, la Marsilia, Bayern a învins cu scorul de 2-0.

Antrenorul Jupp Heynckes şi-a lăudat echipa, Bayern Munchen, pentru evoluţia din meciul cu Olympique Marseille, afirmând că fotbaliştii săi au jucat într-o manieră inteligentă, informează AFP.

"Cred că, în stadiul actual al competiţiei, este un succes. Am condus meciul în majoritatea timpului şi victoria noastră este meritată, chiar dacă Marseille a avut o primă mare ocazie. Cele două goluri au fost foarte bine construite şi sunt foarte fericit că Olici a făcut un meci foarte bun, marcând două goluri. Totodată, Olici a muncit mult pentru echipă şi reprezintă un avantaj pentru acest final de sezon, în care ne aşteaptă meciuri grele. Am nevoie de alternative şi de jucători capabili să facă diferenţa. Echipa a jucat într-o manieră inteligentă", a spus Heynckes.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Barcelona a răpus uşor un „diavol” apatic.
 Vizualizări articol: 369 |