Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9763 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei

Liga Campionilor

Milan, egal cu forcepsul pe Nou Camp

Echipa spaniolă FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, a terminat la egalitate, marţi, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu formaţia italiană AC Milan, în prima etapă a grupei H a Ligii Campionilor, informează site-ul oficial al competiţiei.

Golurile gazdelor au fost marcate de Pedro '36 şi Villa '50, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Pato '1 şi Thiago Silva '90+2.

Reuşita lui Pato din secunda 30 reprezintă cel mai rapid gol al primei etape din întreaga istorie a Ligii Campionilor. Cel mai rapid gol din istoria competiţiei îi aparţine olandezului Roy Makaay, care a înscris după 10,03 secunde, în meciul Bayern Munchen - Real Madrid, din martie 2006.

În celălalt meci al grupei H, echipa cehă Viktoria Plzen a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia bielorusă BATE Borisov. Gazdele au deschis scorul prin Bakos, în minutul 45+1, oaspeţii reuşind egalarea prin Bressan, în minutul 69.

Următoarea etapă (28 septembrie): BATE Borisov - FC Barcelona şi AC Milan - Viktoria Plzen.

Lucescu şi Şahtior, înfrângere la Porto

Echipa ucraineană pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, cu fundaşul Răzvan Raţ integralist, a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), de formaţia portugheză FC Porto, în prima etapă a grupei G a Ligii Campionilor.

Fundaşul Cristian Săpunaru nu a fost inclus în lotul lui FC Porto pentru acest meci, el accidentându-se la încălzirea dinaintea meciului România - Franţa, din preliminariile Euro-2012.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Hulk '28 şi Kleber '51, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Luiz Adriano, în minutul 12. FC Porto a ratat un penalti prin Hulk, în minutul 10.

Şahtior Doneţk a jucat cu un om mai puţin pe teren din minutul 40, după eliminarea lui Rakiţki pentru cumul de cartonaşe galbene. În minutul 80 a fost eliminat şi Cigrinski, Şahtior rămânând în nouă jucători.

În celălalt meci al grupei G, echipa cipriotă APOEL Nicosia a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia rusă Zenit Sankt Petersburg. Golurile învingătorilor au fost marcate de manduca '73 şi Ailton '75, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Zirianov, în minutul 63.

Zenit Sankt Petersburg a evoluat în zece jucători din minutul 76, după eliminarea lui Bruno Alves.

Următoarea etapă (28 septembrie): Zenit Sankt Petersburg - FC Porto şi Şahtior Doneţk - APOEL Nicosia.

Arsenal, egal la Dortmund

Formaţia germană Borussia Dortmund a încheiat la egalitate, scor 1-1, marţi, pe teren propriu, meciul susţinut în compania echipei engleze Arsenal Londra, în prima etapă a grupei F a Ligii Campionilor.

Pentru Borussia a înscris Perisici '88, iar pentru Arsenal a marcat Robin van Persie '42.

În celălalt meci al grupei F, francezii de la Olympique Marseille au trecut, scor 1-0, de grecii de la Olympiakos Pireu, prin golul marcat de Lucho Gonzalez, în minutul 51.

Etapa a doua a grupei F programează, la 28 septembrie, meciurile: Arsenal - Olympiakos Pireu şi Olympique Marseille Borussia Dortmund.

Chelsea, victorie la debut

Formaţia engleză Chelsea Londra a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul susţinut, marţi, pe teren propriu, în compania echipei germane Bayer Leverkusen, în prima etapă a grupei E a Ligii Campionilor.

Golurile au fost marcate de David Luiz, în minutul 67, şi Mata '90+3.

În celălalt meci al grupei E, belgienii de la RC Genk au remizat, pe teren propriu, scor 0-0, cu spaniolii de la Valencia.

Etapa a doua programează, la 28 septembrie, meciurile: Valencia - Chelsea şi Bayer Leverkusen - RC Genk.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Milan, egal cu forcepsul pe Nou Camp.
 Vizualizări articol: 771 |