marţi, 25 ian 2011 - Anul XVI, nr. 19 (4617)

Români

Chivu a intrat iar în gura presei italiene

Site-ul calciomercato.it a scris că rămâne un mister de ce joacă fundaşul Cristian Chivu, iar Santon este doar rezervă, după prestaţia mai slabă a internaţionalului român în partida pe care echipa Internazionale Milano a pierdut-o, duminică, în deplasare, scor 1-3, cu formaţia Udinese.

Sursa citată i-a acordat nota 5,5 lui Chivu, la fel ca şi cotidianul Il Sussidiario şi agenţia Datasport. "Rămâne un mister de ce joacă Chivu şi Santon este rezervă. Isla a atacat puţin, dar atunci când a făcut-o l-a pus în dificultate pe român", a scris calciomercato.it.

"Chivu a început bine meciul, dar apoi a suferit la accelerările lui Isla", a notat Il Sussidiario.

"Românul a urcat puţin în banda stângă, iar Sanchez a fost ca un spin pentru el. A ieşit accidentat", a scris Datasport.

Formaţia Internazionale Milano, cu românul Cristian Chivu în teren până în minutul 90+1, a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1, de echipa Udinese, în etapa a XXI-a a campionatului Italiei. Chivu a fost sancţionat cu un cartonaş galben în minutul 71 şi a ieşit în minutul 90+1, accidentat, fiind înlocuit cu Santon.

Şi Ştefan Radu este criticat de ziarişti

Site-ul calciomercato.it a scris că fundaşul Ştefan Radu a jucat fără determinare în partida pe care echipa Lazio Roma a pierdut-o, duminică, în deplasare, scor 1-3, în faţa formaţiei Bologna, în etapa a XXI-a a campionatului Italiei.

Sursa citată i-a acordat nota 5,5 lui Radu, la fel ca şi site-ul newnotizie.it. "Partidă slabă pentru Radu. Românul a jucat fără determinare şi a fost mai mereu prins avansat atunci când trebuia să se apere", a scris calciomercato.it.

"Ştefan Radu, alături de Muslera, a mai salvat ceva din apărarea lazială", a notat newnotizie.it.

Agenţia Datasport şi site-ul tuttomercatoweb.com i-au acordat nota 5 fundaşului român. "Radu a fost de nerecunoscut. În atac nu s-a văzut deloc, iar în defensivă nu a reuşit să-l blocheze pe Ramirez", a scris Datasport.

"În prima jumătate de oră românul a respins tot, dar apoi a fost depăşit constant de atacanţii adverşi", a notat tuttomercatoweb.com.

Fundaşul Ştefan Radu a fost integralist în partida pe care echipa Lazio Roma a pierdut-o, duminică, în deplasare, scor 1-3, în faţa formaţiei Bologna, în etapa a XXI-a din Serie A.

Tamaş, tontogol în Anglia

Fundaşul echipei West Bromwich Albion, Gabriel Tamaş, a "simţit din nou gustul infernului Rovers", duminică, la partida cu Blackburn, în care a înscris un gol "comic" în propria poartă, informează cotidianul Daily Star.

"Gabriel Tamaş a simţit din nou gustul infernului Rovers, după ce prestaţia sa de coşmar i-a dus pe oamenii lui Steve Kean îl al şaptelea cer. Tamaş a oferit echipei Blackburn avantajul cu un autogol comic", menţionează sursa citată, într-un articol cu titlul "Blackburn - West Brom 2-0 - Gabriel Tamaş nu este un înger, făcându-le un cadou celor de la Rovers".

Daily Star aminteşte că în luna decembrie, în meciul de pe teren propriu cu Blackburn, scor 1-3, Tamaş a fost eliminat.

Tehnicianul Roberto Di Matteo a calificat drept "bizar" autogolul lui Tamaş. "Fundaşul şi-a calculat greşit momentul săriturii, a lovit mingea în direcţia greşită şi aceasta a ajuns în poarta noastră", a adăugat Di Matteo.

Fundaşul român Gabriel Tamaş a înscris în propria poartă în partida pe care echipa West Bromwich Albion a pierdut-o, duminică, în deplasare, cu scorul de 0-2 (0-1), în faţa formaţiei Blackburn Rovers, în etapa a XXIV-a a campionatului Angliei. Tamaş, care a jucat tot meciul, şi-a dat autogol în minutul 41. Celălalt gol al învingătorilor a fost marcat de Hoilett, în minutul 47.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Chivu a intrat iar în gura presei italiene.
 Vizualizări articol: 409 |