Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

Liga Europa

Steaua, victorie după patru ani în Europa

Echipa Steaua Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), formaţia olandeză FC Utrecht, în etapa a IV-a a grupei K a Ligii Europa şi a obţinut prima victorie în această fază a competiţiei.

Steaua a deschis scorul în minutul 29, prin Florin Gardoş. La un corner executat de pe partea dreaptă de Apostol, Geraldo Alves a reluat spre poartă, mingea a revenit la Gardoş, care, după o lovitură de cap, a înscris, balonul fiind reţinut de portarul FC Utrecht după linia porţii.

În minutul 33, FC Utrecht egalează, scor 1-1, prin Dries Mertens, care a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri uşor lateral stânga, mingea şutată de mijlocaşul olandez ajungând în vinclul porţii lui Tătăruşanu.

Steaua majorează diferenţa pe tabela de marcaj, scor 2-1, în minutul 52, prin Bogdan Stancu, care, după o ezitare a apărării olandezilor, a marcat printr-un şut din şase metri.

Un minut mai târziu, Bogdan Stancu a marcat din nou, scor 3-1 pentru Steaua. Bănel Nicoliţă a şutat de pe partea dreaptă, mingea fiind deviată în poartă, prin alunecare, de Bogdan Stancu, din patru metri.

În primul minut al meciului, arbitrul rus Stanislav Suhina a oprit partida, din cauza unei torţe aruncate din Peluza Sud a arenei "Steaua". Spectatorii de la Peluza Sud au afişat un banner imens cu mesajul: "Astăzi, cortina cade, spectacolul s-a terminat, actorii se retrag în anonimat". Fanii de la Peluza Nord au răspuns şi ei cu mai multe petarde. Meciul a fost întrerupt aproximativ două minute, timp în care au mai fost aruncate o torţă de la Peluza Sud şi una de la Peluza Nord.

Crainicul stadionului a făcut apel la spectatori să înceteze să mai arunce obiecte în teren.

La meciul disputat pe arena din Bulevardul Ghencea au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Gigi Becali, foarte mulţumit

Finanţatorul stelist Gigi Becali a declarat, joi, că jucătorii formaţiei Steaua şi-au spălat jumătate din păcate prin victoria în faţa echipei FC Utrecht, în Liga Europa, şi că aceştia îşi "vor spăla păcatele total" dacă vor câştiga şi cu Rapid, în Liga I.

"Şi-au spălat din păcate pe jumătate în această aseară. Dacă vor bate şi în Giuleşti atunci îşi vor spăla total păcatele şi mai vorbim şi de prime. Sunt foarte mulţumit şi mă simt extraordinar după prima victorie în Europa după mult timp. Nu am mai plecat de mult timp fericit de la stadion şi voi avea o noapte liniştită, voi putea să dorm mult mai bine. Dacă vor învinge în Giuleşti, mă duc personal la jucători şi le cer scuze pentru toate greşelile", a spus imediat după meci Becali, care a apreciat că jucătorii stelişti "au evoluat bine şi au avut atitudine".

La ieşirea din stadion, Becali a fost aplaudat de suporteri, iar, la îndemnul acestora, s-a urcat pe maşina personală şi s-a bucurat în aplauzele fanilor stelişti.

Lăcătuş: „O victorie care ne asigură linişte”

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Marius Lăcătuş, a declarat că acest succes asigură formaţiei sale liniştea pentru următoarele întâlniri.

"Sunt mulţumit de modul în care fotbaliştii au abordat meciul. Rezultatul este unul satisfăcător care ne dă speranţe pentru meciurile viitoare, atât în campionat cât şi în Liga Europa. Sperăm să jucăm la fel şi în continuare, cu aceeaşi seriozitate. Este o victorie care ne asigură liniştea pentru următoarele meciuri. Scorul nu contează foarte mult, importantă este maniera în care jucătorii au abordat meciul. Când ai o atitudine pozitivă şi rezultatele vin, iar când noi avem rezultate şi facem spectacol vin şi spectatorii la stadion. Mă bucur că după ruşinea de la Bistriţa suporterii ne-au dat o palmă şi au venit în număr mare să ne susţină. I-am respectat pe cei de Utrecht, au jucători care pot face diferenţa de la mijlocul terenului în sus. Nu a fost deloc un meci uşor", a spus Lăcătuş.

Liverpool, liderul grupei

Echipa engleză FC Liverpool a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-1), formaţia italiană SSC Napoli, într-un meci din etapa a IV-a a grupei K a Ligii Europa.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Gerrard '76, '88 din penalti şi '89, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Lavezzi, în minutul 28.

Clasament: 1. FC Liverpool 8 puncte (golaveraj 7-2), 2. Steaua Bucureşti 5 puncte (8-9), 3. SSC Napoli 3 puncte (4-6), 4. FC Utrecht 3 puncte (2-4).

Etapa a V-a, care va avea loc la 2 decembrie, programează următoarele meciuri: Steaua Bucureşti - FC Liverpool şi FC Utrecht - SSC Napoli.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, victorie după patru ani în Europa.
 Vizualizări articol: 399 |