Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Rezultate bune

Handbalul românesc se descurcă de minune în Europa

Echipa HCM Constanţa a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 21-18 (12-10), formaţia portugheză ABC Braga, în prima manşă a turului trei al Cupei Cupelor la handbal masculin, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În minutul 45, Tiago Pereira de la ABC Braga a primit direct cartonaşul roşu după o intrare la Adzici. Cu cinci minute înainte de acest incident, a fost nevoie de intervenţia medicilor după un contact între Adzici şi Carlos Matos.

Meciul, la care au asistat aproximativ 1.000 de spectatori, a fost foarte echilibrat, cu multe greşeli, mai ale din partea echipei HCM, care între minutele 36 şi 49 nu a reuşit să înscrie niciun gol, fiind egalată după ce a condus cu 15-10. Din cele şapte aruncări de la 7 metri primite, HCM Constanţa a ratat 5.

UCM Reşiţa, victorie destul de grea

Echipa de handbal masculin UCM Reşiţa a învins, sâmbătă, pe teren propriu, formaţia croată HRK Karlovac, cu scorul de 31-25 (14-14), în prima manşă a turului trei din Challenge Cup, competiţie câştigată sezonul trecut de jucătorii antrenaţi de Aihan Omer.

În minutul 30, pivotul Gheorghe Irimescu a primit cartonaş roşu pentru proteste la adresa celei de-a doua eliminări de două minute. Arbitrii muntenegreni care au condus meciul au fost fluieraţi îndelung, pentru deciziile părtinitoare oaspeţilor, chiar şi antrenorul reşiţenilor, Aihan Omer primind cartonaş galben.

După pauză, UCM a avut o altă atitudine, dar şi un joc mai apropiat de valoarea sa reală, conducând cu 8 şi chiar 10 goluri diferenţă. Croaţii au recuperat însă în ultimele cinci minute ale partidei, (26-24), astfel că finalul a fost dramatic. Scor final 31-25, sârbul Bojan Butulija, cu 8 goluri, fiind principalul marcator pentru UCM Reşiţa.

Oltchim, lecţie de handbal în Croaţia

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 30-20 (13-14), echipa croată Podravka Koprivnica, înregistrând astfel a doua victorie în grupa C a Ligii Campionilor.

Prima repriză nu a fost una prea reuşită pentru Oltchim, care a avut o ofensivă puţin productivă. La pauză, avantaj la limită pentru gazde, 14-13.

Repriza secundă a fost mult mai bună pentru echipa antrenată de Ivica Rimanici, Oltchimul reuşind în doar 9 minute nu doar să preia conducerea, ci să se şi detaşeze pe tabelă, 20-16 şi 25-17 (min. 46). Podravka nu a mai ţinut ritmul, având 13 minute fără gol şi fost nevoită să se recunoască învinsă fără drept de apel pe teren propriu. Cele mai bune jucătoare de la Oltchim au fost pivotul Oana Manea şi portarul Luminiţa Huţupan Dinu, care a avut 19 reuşite.

Partida din Croaţia a fost pentru românce ultima din 2008 în grupa C a Ligii Campionilor, competiţia urmând să se reia în 4 ianuarie anul viitor, când Oltchim va primi vizita rusoaicelor de la Lada Togliatti. În primele două meciuri disputate în grupa C, Oltchim a dispus pe teren propriu de Larvik HK, cu 33-29, iar apoi a pierdut în Rusia, cu 33-34. Oltchim rămâne liderul grupei C, cu 4 puncte.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Handbalul românesc se descurcă de minune în Europa.
 Vizualizări articol: 449 |