vineri, 15 aug 2008 - Anul XIII, nr. 191 (3872)

Steaua

Rezultat bun şi şanse mari de calificare în grupele Ligii Campionilor

Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 2-2 (2-1), partida disputată în compania formaţiei Galatasaray Istanbul, din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

În minutul 4, Steaua a deschis scorul. Portarul Aykut a degajat în spatele lui Arthuro, mingea a sărit la Dayro Moreno, care a pătruns în forţă în careul gazdelor şi l-a executat din 7 metri pe portarul turc.

În aprilie 1989, când Steaua a întâlnit pe Galatasaray în deplasare, în semifinalele Cupei Campionilor Europeni, scor 1-1, s-a petrecut o fază oarecum similară. Portarul turcilor, Simovici, a degajat în ceafa actualului selecţioner al României, Victor Piţurcă, mingea sărind în plasă, însă arbitrul a anulat, incorect, golul. Steaua a ajuns atunci în finala competiţiei, învingând cu scorul general de 5-1. Pentru Steaua a jucat atunci şi actualul antrenor Marius Lăcătuş.

Steaua a majorat diferenţa în minutul 13, când, după un aut bătut de Golanski de pe partea dreaptă şi deviat cu capul de Servet Cetin, Nicoliţă a reluat din prima, din plonjon, de la 11 metri, în poarta gazdelor. Nicoliţă nu mai înscrisese pentru Steaua din noiembrie 2007, de la meciul cu Universitatea Craiova, ultima sa "reuşită" fiind un autogol, în returul campionatului trecut, în primăvară, la Iaşi.

Galatasaray a redus din handicap în minutul 19 prin Nonda, care a reluat în plasă din mijlocul careului, după o centrare de pe stânga a lui Hakan Balta, profitând şi de o lipsă de marcaj a jucătorilor stelişti.

Tot Nonda a fost şi autorul golului egalizator, în minutul 47, reluând cu capul din 7 metri balonul centrat de pe stânga de Arda Turan.

La meci au asistat aproximativ 21.000 de spectatori, dintre care aproape 500 de români.

Mijlocaşul columbian Juan Carlos Toja, achiziţionat de la FC Dallas, a debutat pentru "roş-albaştri" în meciul cu Galatasaray, din postura de titular. Toja a sosit în România acum o săptămână şi nu jucase până acum niciun minut într-un meci oficial.

Prezent la meci alături de familie, fostul jucător şi antrenor al celor două echipe, Gheorghe Hagi, a fost ovaţionat de suporterii turci din tribune.

La partidă a asistat şi selecţionerul Turciei, Fatih Terim.

Partida retur este programată la 27 august, pe stadionul din Bulevardul Ghencea.

Becali: „Suntem calificaţi în proporţie de 70-80%”

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că "roş-albaştrii" sunt calificaţi în proporţie de 70-80 la sută.

"Să ne ajute Dumnezeu să ne calificăm. Sunt mulţumit. Sunt surmenat. Este un rezultat bun. În retur, ei sunt obligaţi să atace, noi la 0-0, 1-1, ne calificăm. 70-80 la sută, suntem calificaţi", a spus Becali la Fanatik Show.

Gigi Becali a afirmat la Sport.ro că a văzut o echipă Steaua aşa cum îşi doreşte. "Am ţinut mingea jos, n-am mai jucat cu mingi lungi. Puteam marca şi golul trei, Goian, Lovin... Eram 90 la sută calificaţi. Dacă dăm un gol la Bucureşti, ei trebuie să dea două. În Ghencea va fi altceva, acolo Steaua are mai mult curaj, acum cunoaştem echipa turcilor, nu ne e teamă de ei. Am sperat la victorie, dar să nu-l mâniem pe Dumnezeu. Spre final am mai căzut fizic, dar am mai şi avut faze de gol. Mi-a plăcut foarte mult Toja. E tehnic, are forţă, viteză, cunoaşte bine jocul. Sunt mulţumit de toată echipa. Dayro Moreno a dat gol, Bănel a jucat bine, a fost cel mai bun de pe teren, ce să mai zic. Norocul nostru că am dat repede gol şi i-am potolit puţin", a spus Becali, care a dezvăluit că s-a întâlnit la Istanbul cu conducătorii turci, cu unii dintre ei derulând în trecut afaceri, când Iosif Rotariu juca la Galatasaray, iar aceştia i-au spus că se bucură că a ajuns "başkan".

Lăcătuş, supărat că echipa a ratat victoria

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Marius Lăcătuş, a declarat că "roş-albaştrii" ar fi putut câştiga această întâlnire, dar a precizat că şansele de calificare în grupele Ligii Campionilor au crescut.

"Păcat, deoarece se putea obţine victoria în meciul de astăzi (n.r. - miercuri). Din păcate după ce am reuşit să marcăm cele două goluri, nu am reuşit să avem posesia balonului cât mai mult timp şi cât mai departe de poarta noastră. Am permis gazdelor să vină în atac şi să pună presiune pe mijlocaşi şi fundaşi şi să-şi creeze ocazii de gol şi chiar să marcheze. În repriza a doua, după golul egalizator, nu am reuşit să fructificăm nicio ocazie. Mai avem lucruri de pus la punct până la retur. Sperăm să obţinem rezultatul de care avem nevoie pentru a ne califica în grupele Ligii Campionilor. Şansele noastre au crescut, dar avem în faţă un adversar periculos, care va încerca să obţină la Bucureşti un rezultat bun. Au jucători buni, experimentaţi, cu multe jocuri importante în picioare", a spus Lăcătuş.

Turcii, convinşi că se vor califica la Bucureşti

Tehnicianul Michael Skibbe a declarat că este convins că în manşa secundă echipa sa va fi mai în formă, deoarece va avea meciuri oficiale jucate, informează ajansspor.com.

"După cele două goluri primite, ne-am revenit. Am avut multe ocazii prin Lincoln şi Arda, iar Nonda a înscris pentru a ne aduce egalarea. Spre jumătatea reprizei secunde, a început să se vadă că până acum am jucat doar meciuri de pregătire. Am văzut că jucătorii refăcuţi după accidentări încă nu sunt pregătiţi. În ultimele 15 minute s-a văzut clar oboseala. Sunt convins că în meciul retur vom fi mai în formă, pentru că vom avea jucate Supercupa şi un meci din campionatul intern", a precizat Skibbe.

Tehnicianul a menţionat că rezultatul de 2-2 pare să fie un avantaj pentru Steaua înaintea returului. "Avem multe de făcut ca să trecem de această fază", a adăugat el.

Preşedintele clubului Galatasaray, Adnan Polat, a declarat că încă nu este totul pierdut pentru echipa turcă, informează ajansspor.com.

"Se pare că golurile primite unul după altul ne-au stresat puţin, dar încă nu este totul pierdut. Pare dificil. Vrem să învingem în deplasare şi să rămânem în Liga Campionilor", a spus Polat.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rezultat bun şi şanse mari de calificare în grupele Ligii Campionilor.
 Vizualizări articol: 377 |