Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Euro 2008

Spania va lupta cu Germania pentru titlul continental

Reprezentativa Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal, după ce a învins, joi, cu scorul de 3-0 (0-0), selecţionata Rusiei, într-un meci disputat pe stadionul Ernst Happel din Viena, în semifinalele competiţiei, transmite trimisul MEDIAFAX.

Cea de-a doua semifinală a Campionatului European de fotbal din Austria şi Elveţia, dintre Rusia şi Spania, practic reeditarea meciului din grupa D, s-a disputat pe o ploaie torenţială, care nu a afectat suprafaţa de joc.

Prima ocazie a meciului a aparţinut spaniolilor în minutul 6 prin atacantul Fernando Torres. Acesta a şutat din marginea careului mic, din întoarcere, dar Akinfeev a respins cu piciorul. După cinci minute, David Villa a expediat o lovitură din colţul careului de 16 metri, dar Akinfeev a fost la post.

Primul şut al Rusiei spre poarta lui Casillas a fost expediat în minutul 16, prin Pavliucenko. Mingea trimisă de la 25 de metri a trecut peste poarta iberică.

Acelaşi Pavliucenko a avut cele mai mari ocazii ale Rusiei din prima repriză. Mai întâi, în minutul 31, şutul său de la 18 metri a trecut foarte aproape de vinclul porţii, iar după alte patru minute acesta a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, şutul său din 7 metri poziţie centrală, trecând pe lângă poartă.

În minutul 35, Luis Aragones a fost nevoit să facă prima schimbare, golgheterul actualei ediţii a Campionatului European, David Villa, fiind nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări. În locul său a intrat mijlocaşul echipei Arsenal, Cesc Fabregas.

Spania a deschis scorul în minutul 50 prin Xavi. Iniesta a centrat din interiorul careului de 16 metri, iar Xavi Hernandez, venit din linia a doua, a reluat din 10 metri dintre fundaşii centrali ruşi pe lângă Akinfeev. După marcarea golului, fanii spanioli au aprins torţe, la fel ca şi la intonarea imnurilor.

În minutul 63, Fernando Torres a reluat din 6 metri poziţie centrală, pe lângă poarta lui Akinfeev.

Cesc Fabregas a trimis, în minutul 70, o "torpilă" de la 28 de metri, dar portarul rus a scos de sub bară.

Guiza a dus scorul la 2-0 în minutul 74. Fabregas a trimis o pasă lobată peste întreaga apărare a Rusiei, Guiza a dejucat pasul la ofsaid, iar din 13 metri l-a lobat elegant pe Akinfeev, spre bucuria prinţului Felipe, care şi-a îmbrăţişat soţia, pe prinţesa Letizia.

Scorul a devenit 3-0 pentru Spania în minutul 8, atunci când Fabregas a pătruns pe partea stângă, a centrat pe jos în careu, Silva a înscris de la 12 metri în stânga lui Akinfeev. După primirea celui de-al treilea gol, suporterii ruşi au început să părăsească tribunele.

Rusia a ratat ocazia marcării golului de onoare în minutul 88 prin Sişev, dar lovitura sa de cap a fost parată de Casillas.

Deşi erau multe locuri libere în peluza ocupată de suporterii spanioli, organizatorii au anunţat că partida s-a disputat cu casa închisă, la meci asistând 51.428 de persoane. Cei 20.000 de fani ruşi din tribunele stadionului Ernst Happel, de două ori mai numeroşi decât ibericii, nu au avut probleme în dominarea fondului sonor.

Spania, la a treia finală din istorie

Spania s-a calificat, joi, în finala Euro-2008, după ce a învins, cu scorul de 3-0, selecţionata Rusiei. Spania a mai jucat de-a lungul timpului alte două finale: în 1964, cu URSS, victorie cu scorul de 2-1, şi în 1984 cu Franţa, când a pierdut cu scorul de 0-2.

Germania, care a învins, miercuri, Turcia, scor 3-2, a ajuns pentru a şasea oară în ultimul act la CE, unde s-a impus de trei ori: în 1972, când a învins URSS, scor 3-0, în 1980 a învins Belgia, scor 2-1, şi în 1996 a învins Cehia, scor 2-1.

Germania şi Spania se vor întâlni, duminică, pentru a 20-a oară într-un meci direct. Cele două echipe nu s-au mai întâlnit niciodată în finala unui mare turneu.

Ultima partidă dintre cele două reprezentative a avut la 12 februarie 2003, atunci când spaniolii au câştigat cu scorul de 3-1, într-un meci amical disputat la Palma de Mallorca.

Finala Euro-2008 va avea loc, duminică, de la ora 21.45, pe stadionul Ernst Happel din Viena.

Hiddink spune că locul trei pentru Rusia e un succes enorm

Selecţionerul olandez al naţionalei Rusiei, Guus Hiddink, a declarat că pentru echipa sa clasarea pe locul trei este un "succes enorm".

"Ceea ce s-a întâmplat azi e că am pierdut. Spania este o echipă foarte bună şi a meritat să câştige. Planul lor a fost să ne obosească în prima oră de joc. Sunt dezamăgit că am pierdut, dar este un succes enorm că am obţinut locul trei la această ediţie", a spus Hiddink.

Guus Hiddink a afirmat că atunci când supărarea după acest eşec va trece, se va realiza ce performanţă a obţinut Rusia. "E foarte greu să joci contra unei echipe care joacă foarte bine dintr-o atingere. Le urez succes în finală. Când emoţiile vor dispărea, vom fi foarte mândri de ce au jucat băieţii la această ediţie", a completat Hiddink, care a avut probleme să înţeleagă întrebările ce îi erau adresate din cauza ploii torenţiale care se abătuse asupra Vienei.

Hiddink a menţionat că abia aşteaptă să vadă finala Campionatului European dintre Germania şi Spania "Îmi plac echipele al căror concept este să joace fotbal, să atace. Au o şansă contra Germaniei, dar ştiţi că împotriva Germaniei e foarte greu, pentru că ei ajung unde vor. Abia aştept să văd acest meci între o echipă care pune accent pe forţă şi una care joacă fotbal dintr-o atingere. Nu pot prezice cine va câştiga", a subliniat tehnicianul olandez, care se află la a treia semifinală din carieră pierdută, după Cupa Mondială din Franţa 1998 şi Cupa Mondială din Coreea de Sud şi Japonia 2002.

Spania vrea titlul european

Selecţionerul spaniol Luis Aragones a declarat că naţionala iberică mai are doar un obstacol de trecut, Germania, dar că merită să fie campioană.

"Mai avem un hop de trecut, Germania, dar merităm să fim campioni. Lineker a spus că fotbalul e un sport în care câştigă tot timpul Germania. Îl ştiu pe Lineker pentru că l-am avut ca jucător la Barcelona, e un tip pe cinste", a spus Aragones, care a precizat că nu ştie dacă atacantul David Villa va putea fi recuperat pentru partida de duminică.

Luis Aragones a afirmat că echipa sa nu a mai avut probleme în meciul contra Rusiei, atunci când a renunţat să mai joace cu pase lungi. "În prima repriză am jucat genul de fotbal care place Rusiei, cu pase lungi, dar când am început să jucăm cum ne place nouă, dintr-o atingere, atunci am pus stăpânire pe joc. În a doua repriză ştiam că trebuie să accelerăm jocul şi că dacă vom reuşi să înscriem, îi vom răni rău", a completat Aragones.

Tehnicianul spaniol a menţionat că a plâns la finalul partidei, chiar dacă nu este un tip extrovertit. "Sunt foarte fericit. Am toată familia aici, inclusiv un nepot, care m-a făcut să plâng, dar eu nu sunt un om extrovertit, nu mă manifest", a subliniat Aragones.

Luis Aragones speră ca jucătorii iberici să se recupereze în timp util pentru partida cu Germania. "Germania a jucat cu o zi mai devreme, dar important e cum te recuperezi. Sperăm să ne recuperăm la fel de repede pe cât ne aşteptăm. Poate Germania e favorită, că e mai obişnuită să joace în finale, dar nu mă interesează cine e favorit", a precizat Aragones.

Întrebat de un jurnalist spaniol dacă Spania va evolua în echipamentul de rezervă de culoare galbenă şi în meciul contra Germaniei, Aragones a răspuns: "Nu îmi place galbenul, ăsta e un galben mai muştar".

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Spania va lupta cu Germania pentru titlul continental.
 Vizualizări articol: 359 |