Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Euro 2008

Spania a întregit careul de aşi

Reprezentativa Spaniei s-a calificat, duminică, în semifinalele Campionatului European, după ce a învins, cu scorul de 4-2 (0-0), în urma loviturilor de departajare, selecţionata Italiei, campioana mondială en-titre, în sferturile de finală ale competiţiei, transmite trimisul MEDIAFAX.

Meciul dintre ultimele două reprezentative latine rămase în competiţie a fost unul mai mult tactic pe parcursul primei reprize, numărul ocaziilor la cele două porţi fiind redus. Prima oportunitate de a marca au avut-o italienii, prin Perrotta, dar lovitura de cap a acestuia a fost reţinută uşor de către Casillas. Aceasta avea să fie singura ocazie notabilă a italienilor, care au preferat să se apere şi să contraatace.

Replica spaniolilor a venit în minutul 25, când şutul din lovitură liberă al lui David Villa fost reţinut Buffon. Peste alte şapte minute, Silva a şutat de la 25 de metri, mingea trecând pe lângă poartă. După şase minute, acelaşi Silva a expediat un şut de la 22 de metri, care a trecut de puţin pe lângă bara din dreapta lui Buffon.

În minutul 42, suporterii spanioli au "luat foc", după ce arbitrul Herbert Fandel nu a acordat o lovitură liberă din marginea careului după un fault al lui Grosso asupra lui Silva. Fanii spanioli au început să strige "hijo de puta", sub privirile regelui Spaniei Juan Carlos şi a reginei Sofia.

Prima ocazie a reprizei a doua a aparţinut tot Italiei, şutul lui Camoranesi din 8 metri fiind scos cu piciorul de Casillas. În minutul 70 lovitura de cap al atacantului Luca Toni din 10 metri a trecut peste poartă.

Prima oportunitate de a marca a Spaniei a venit în minutul 80, şutul lui Marcos Senna din lovitură liberă, fiind respins de Buffon. După niciun minut, acelaşi Senna prinde un şut de la 28 de metri, Buffon nu poate să reţină, iar mingea loveşte stâlpul din stânga porţii, aceasta ricoşând în braţele portarului italian.

Arbitrajul germanului Herbert Fandel a iritat ambele echipe prin maniera în care a condus meciul. Fandel a fluierat fiecare contact între jucătorii celor două reprezentative.

Al treilea sfert de finală cu prelungiri

În minutul 90 scorul a continuat să fie 0-0, iar fanii celor două reprezentative au huiduit prestaţia jucătorilor.

Spaniolii au avut prima ocazie a prelungirilor, un şut al lui Silva de la 18 metri trecând foarte aproape de poarta lui Buffon. Italienii au reacţionat prin lovitura de cap a lui Di Natale, scoasă de sub bară de Casillas.

Sfertul Spania - Italia este cel de-al treilea care a necesitat prelungiri, după Croaţia - Turcia şi Olanda - Rusia. Singurul meci din sferturile de finală ce s-a încheiat în 90 de minute a fost Portugalia - Germania, scor 2-3.

În a doua repriză de prelungiri, italianul Di Natale a cerut un fault în minutul 113, a ieşit în afara suprafeţei de joc, iar apoi a revenit în teren pentru a mai câştiga timp, fapt ce a arătat că, în cele două reprize suplimentare Italia a părut să joace la 0-0, preferând să aştepte loviturile de departajare. Gestul lui Di Natale i-a atras un cor de fluierături.

În minutul 120, Santi Cazorla a trecut pe lângă golul calificării, şutând foarte aproape de poarta lui Buffon, însă tabela a rămas fixată la 0-0 şi meciul Spania - Italia a devenit al doilea disputat pe stadionul Ernst Happel în care se ajunge la penaltiuri.

La penaltiuri, pentru Spania au marcat David Villa, Santi Cazorla, Marcos Senna şi Cesc Fabregas, iar şutul lui Dani Guiza a fost apărat de Buffon. Italia a punctat doar prin Fabio Grosso şi Mauro Camoranesi, în timp ce Iker Casillas a apărat loviturile lui Daniele De Rossi şi Antonio Di Natale.

Spaniolii ar fi vrut să evite Rusia

Selecţionerul Spaniei, Luis Aragones, a declarat, duminică, la finalul partidei cu Italia, că era sigur că portarul Iker Casillas va apăra unele lovituri de departajare, deoarece "aşa i-a spus antrenorul cu portarii".

"Eram sigur că Iker va apăra penaltiuri, pentru că aşa mi-a spus antrenorul cu portarii. De dimineaţă s-au uitat împreună la casete cu imagini unde le place italienilor să tragă. Am avut probleme cu alegerea a doi executanţi, dar i-am ales după antrenamentul de sâmbătă când jucătorii au executat câte trei serii de penaltiuri", a spus Aragones.

Selecţionerul spaniol a menţionat că nu înţelege de ce trebuie să evolueze din nou împotriva Rusiei, echipă de care a dispus şi în faza grupelor, cu scorul de 4-1. "Rusia este în cel mai bun moment al fotbalului din această ţară, deoarece ei sunt în plin sezon. Vom avea un meci greu. Pentru noi a fost uşor că am câştigat, dar e complicat pentru că au un grup foarte puternic. Suntem în semifinale, dar sperăm să ajungem în finală şi să mergem până la capăt. Nu ştiu de ce trebuie să jucăm din nou împotriva Rusiei, dar ăsta e sistemul şi vrem să câştigăm turneul", a menţionat Aragones.

Donadoni nu demisionează

Selecţionerul reprezentativei Italiei, Roberto Donadoni, a declarat, luni, că nu s-a gândit niciodată să demisioneze din funcţie, informează AFP.

"Nu m-am gândit niciodată la demisie. Această idee nu mi-a trecut prin minte. Ar fi stupid să reducem un întreg Campionat European la un penalti ratat, la fel cum ar fi stupid să îl evaluăm şi după un penalti marcat", a declarat Donadoni.

"Nu pot să spun acum dacă ar fi just sau injust ca federaţia să-mi rezilieze contractul", a continuat Donadoni, care înainte de startul Euro-2008 şi-a prelungit până în 2010 contractul cu Federaţia Italiană de Fotbal (FIGC).
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Spania a întregit careul de aşi.
 Vizualizări articol: 494 |