Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Euro 2008

România a ratat calificarea în sferturi

Reprezentativa României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a pierdut, marţi, cu scorul de 0-2 (0-0), meciul susţinut în compania selecţionatei Olandei, în ultima etapă a grupei C de la Euro-2008, transmite trimisul MEDIAFAX.

Reprezentativa României a avut primul şut spre poarta apărată de Stekelenburg în minutul 4, când lovitura lui Marius Niculae de la 14 metri a trecut pe lângă buturi. "Decarul" naţionalei României, Adrian Mutu, i-a reproşat de două ori în decurs de numai 12 minute selecţionerului Victor Piţurcă modul în care coechipierii săi îi transmiteau mingile.

Prima ocazie de gol a olandezilor a venit în minutul 19, când lovitura de cap al lui Van Persie din şase metri a trecut peste poarta lui Bogdan Lobonţ.

După marcarea primului gol de către italieni, suporterii români, deşi au dominat fondul sonor atunci când au fost lăsaţi de fanii olandezi, nu şi-au mai încurajat echipa la fel de mult.

Adrian Mutu a avut prima oportunitate de a marca în minutul 24, însă şutul său din unghi a trecut paralel cu poarta "batavilor". Peste şase minute, acelaşi Mutu a şutat de la 25 de metri pe lângă poartă.

În minutul 33, fundaşul Khalid Boulahrouz a centrat pe jos de pe partea dreaptă, iar Van Persie a reluat, de la 14 metri, puţin peste poarta apăratã de Bogdan Lobonţ. În minutul 37, Jan Klaas Huntelaar a deviat subtil o minge lui Robben care, după ce îl l-a culcat din fentă pe Bogdan Lobonţ, a trimis de puţin pe lângă bara din stânga.

Ultimele două ocazii ale reprizei au aparţinut României în minutele 39 şi 44. Mai întâi Cociş a şutat pe lângă din poziţie centrală, iar apoi Raţ a centrat pe jos de pe partea stângă, mingea a a ajuns la Paul Codrea, dar balonul şutat de acesta din poziţie centrală, de la 15 metri, a trecut peste poartă.

Olandezii au ratat prima mare ocazie a reprizei a doua în minutul 49, când, lansat pe contraatac, Van Persie l-a întors în careu pe Tamaş şi a şutat de la şapte metri, poziţie centrală, dar Lobonţ a respins în corner.

În minutul 54, Robben a luat o acţiune pe cont propriu, mingea a ajuns pe partea dreptă, Affelay a centrat, iar Huntelaar, venit din linia a doua, a reluat în poartă, fără nicio şansă pentru Lobonţ.

În minutul 68, pentru prima oară, suporterii români au cântat imnul "Deşteaptă-te, române!" în timpul unei partide a echipei naţionale.

În minutul 73, selecţionerul României, Victor Piţurcă, l-a certat pe atacantul Ciprian Marica, cerându-i să intensifice alergările, deoarece se antrena prea încet.

Bănel Nicoliţă a fost huiduit în momentul în care a părăsit terenul, fiind înlocuit cu Florentin Petre, în minutul 82. Galeria română a cerut introducerea în teren a lui Ciprian Marica, însă acesta încheie turneul fără să fi evoluat vreun minut.

Robin Van Persie a închis tabela înscriind pentru 2-0, în minutul 87. Van Persie a câştigat un balon în faţa lui Contra şi a înscris cu un şut de la 8 metri lateral stânga, la colţul scurt. Imediat după reuşita jucătorului de la Arsenal, suporterii români au început să părăsească arena din Berna.

Olanda: 16. Stekelenburg - 21. Boulahrouz (12. Melchiot '58), 3. Heitinga, 14. Bouma, 15. De Cler - 6. De Zeeuw, 8. Engelaar - 20. Afellay, 7. Van Persie, 11. Robben (18. Kuyt '62) - 19. Huntelaar (22. Vennegoor of Hesselink '83). Antrenor: Marco Van Basten.

România: 1. Lobonţ - 2. Contra, 4. Tamaş, 14. Ghionea, 3. Raţ - 11. Cociş, 8. Codrea (20. N. Dică '72), 5. Chivu - 16. Nicoliţă (7. Fl. Petre '82), 10. Mutu - 18. M. Niculae (21. D. Niculae '59). Antrenor: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Chivu '78

Partida s-a disputat la Berna, pe Stade de Suisse. Meciul s-a jucat cu casa închisă, printre cei 30.777 de spectatori numărându-se şi 6.000 de români.

Italia merge mai departe

Reprezentativa Italiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Franţa.

În minutul 24, Toni a scăpat singur spre poarta apărată de Buffon, Abidal l-a faultat din spate în careu, iar arbitrul Lubos Michel a dictat penalti si l-a eliminat pe fundaşul francez. Penaltiul a fost transformat cu siguranţă de Pirlo şi Italia a deschis scorul. Italienii şi-au majorat avantajul în minutul 62, atunci când De Rossi a şutat din lovitură liberă de la 30 de metri, iar balonul deviat de Henry s-a oprit în poarta apărată de Coupet.

Mijlocaşii italieni Pirlo şi Gatusso, care au primit cartonaşe galbene în partida cu Franţa, vor fi suspendaţi la partida din sferturile de finală cu formaţia Spaniei.

Clasamentul final al grupei C:

Olanda 3 3 0 0 9-1 9p
Italia 3 1 1 1 3-4 4
România 3 0 2 1 1-3 2
Franţa 3 0 1 2 1-6 1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România a ratat calificarea în sferturi.
 Vizualizări articol: 671 |