Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Euro 2008 - grupa A

Portugalia în sferturi, Elveţia eliminată

Reprezentativa Turciei a învins, miercuri, la Basel, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa naţională a Elveţiei, într-un meci din grupa A de la Campionatul European de fotbal, în care a marcat golul victoriei în minutele de prelungire.

Meciul s-a desfăşurat pe o ploaie deasă, iar terenul a fost îmbibat cu apă pe multe porţiuni.

Elveţia a deschis scorul în minutul 32, prin Hakan Yakin. Derdiyok a primit o pasă lungă, a intrat în careu şi l-a driblat pe portarul Volkan, a pasat în faţa porţii, iar mingea, deşi s-a oprit într-o baltă, a ajuns la Hakan Yakin, care a înscris în poarta goală, din apropiere.

Turcia a restabilit egalitatea prin Semih Şenturk, în minutul 57, când a marcat cu capul, de la şase metri, după o centrare de pe stânga a lui Nihat.

Arda Turan a marcat golul victoriei Turciei în minutul 90+2, cu un şut de la 16 metri.

În acest meci, doi jucători turci, Hakan Balta şi Emre Aşik, şi-au spart capul în urma unor dueluri cu adversarii.

Turcii, în extaz, elveţienii, disperaţi

Selecţionerul naţionalei Turciei, Fatih Terim, a declarat că victoria în faţa Elveţiei a fost incredibilă, mai ales din cauza ploii care i-a dat planurile peste cap şi pentru care s-a rugat să se oprească, informează AFP.

"E un sentiment minunat. Era ceea ce aveau nevoie jucătorii mei pentru a căpăta încredere şi îi felicit pentru efortul incredibil", a spus Terim.

Selecţionerul naţionalei Elveţiei, Jakob Kuhn, a declarat că înfrângerea este dezamăgitoare, dar că, atât el cât şi jucătorii elveţieni au încercat să dea totul pentru a reuşi calificarea din grupe, informează AFP.

"Este o foarte, foarte mare dezamăgire, dar nu pot să critic pe nimeni. Echipa a jucat atât cât a putut şi a dat totul pe teren, nu pot să critic nici măcar un jucător. Dar e dureros", a spus Kuhn.

Selecţionerul elveţian consideră că Elveţia a ratat calificarea din grupe doar din cauza lipsei de şansă.

Portugalia a învins mai greu decât o arată scorul

Reprezentativa Portugaliei a învins, miercuri, la Geneva, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa naţională a Cehiei, într-un meci din etapa a doua a grupei A de la Campionatul European din Austria şi Elveţia.

Vicecampioanele europene din 1996 şi 2004, Cehia, respectiv Portugalia s-au întâlnit în derbiul grupei A, ambele echipe fiind favorite la calificarea în turul următor.

Portugalia a deschis scorul în minutul 7 prin Deco, care a marcat din apropiere, la colţul scurt, cu toată opoziţia lui Jankulovski, după ce Cech a respins cu piciorul în faţa lui Cristiano Ronaldo.

Cehia a restabilit egalitatea în minutul 17, prin Sionko, care a înscris cu o lovitură de cap de la patru metri, după un corner de pe dreaptă, fără şanse pentru portarul Ricardo.

În minutul 64, Portugalia a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj. Joao Moutinho a fost faultat, arbitrul Vassaras a lăsat legea avantajului, Deco a centrat de pe partea dreaptă pentru Cristiano Ronaldo, iar acesta a înscris de la marginea careului.

Ricardo Quaresma a stabilit scorul final al întâlnirii, 3-1, în minutul 90+1. Deco a executat rapid o lovitură liberă până la Cristiano Ronaldo, plecat de la limita ofsaidului, iar acesta i-a pasat lui Quaresma, care a înscris în poarta goală.

Portughezii merg în sferturi de pe locul 1

Selecţionerul brazilian al Portugaliei, Luiz Felipe Scolari, s-a declarat, miercuri, "foarte mulţumit" de succesul în faţa Cehiei, şi a menţionat că jucătorii săi au ştiut să facă faţă dificultăţilor, informează AFP.

Tehnicianul a mai spus că deocamdată Germania este "cea mai bună echipă a turneului".

Selecţionerul Cehiei, Karel Bruckner, a fost dezamăgit de înfrângerea din meciul cu Portugalia, însă a apreciat că echipa sa "a jucat mult mai bine" decât în meciul de deschidere cu Elveţia, scor 1-0, informează AFP.

Turcii şi cehii se bat în meci direct pentru calificare

Karel Bruckner a subliniat că Cehia este pregătită să câştige ultimul meci din grupă, cel cu Turcia.

Învinşi de Portugalia în primul meci de la Euro-2008, turcii au nevoie de un rezultat bun în ultima partidă din grupa A, cu naţionala Cehiei, în 15 iunie. "Această victorie ne dă multă încredere pentru meciul viitor. Suntem încă în cărţi. Pentru noi, Euro de-abia a început", a adăugat selecţionerul Turciei.

Înaintea ultimei etape Portugalia este calificată de pe primul loc deoarece a câştigat meciurile directe atât cu Turcia cât şi cu Cehia.

Poziţia a doua va fi ocupată fie de Cehia, fie de Turcia, echipe ce se întâlnesc în meci direct. Cele două formaţii se află la egalitate perfectă, iar dacă în meciul direct vor încheia la egalitate se poate ajunge chiar şi la lovituri de departajare pentru stabilirea echipei ce va evolua în sferturile de finală ale CE.

Clasamentul grupei A:

Portugalia 2 2 0 0 5-1 6p
Cehia 2 1 0 1 2-3 3
Turcia 2 1 0 1 2-3 3
Elveţia 2 0 0 2 1-3 0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Portugalia în sferturi, Elveţia eliminată.
 Vizualizări articol: 498 |