Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6567 lei

Daca maine ar avea loc alegerile locale pentru functia de primar al municipiului Suceava, pe cine ati vota?

Teodora Munteanu - independent

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Euro 2008 - grupa B

Germania, victorie convingătoare la meciul de debut

Reprezentativa Germaniei a debutat cu o victorie la Campionatul European din Austria şi Elveţia, după ce a învins, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Poloniei, într-un meci din grupa B, disputat pe stadionul Worthersee, din Klagenfurt, în care ambele goluri au fost marcate de germano-polonezul Podolski.

Germania a început meciul în avanposturi, iar Mario Gomez, coechipierul lui Ciprian Marica la VfB Stuttgart, a ratat cu poarta goală în minutul patru. Profitând de apărarea avansată a Poloniei, Germania a deschis scorul în minutul 20, prin jucătorul de origine poloneză Lukas Podoslki. Gomez a înălţat o pasă peste fundaşii adverşi, care au făcut târziu pasul la ofsaid, mingea a ajuns la Miroslav Klose, de asemenea jucător cu origini poloneze, iar acesta, profitând de lentoarea cu care s-au repliat apărătorii, i-a pasat în careu lui Podolski, care, singur cu Boruc, a înscris cu latul, de la opt metri.

În primele 45 de minute, polonezul Mariusz Lewandowski şi-a încercat de mai multe ori norocul cu şuturi de la distanţă, însă nu a reuşit să îi pună probleme portarului Jens Lehmann, după ce multe dintre ele nu au prins cadrul porţii sau s-au oprit în blocaj, iar la pauză Germania conducea cu scorul de 1-0.

După un debut de repriză sărac în ocazii, Guerreiro, intrat în teren la pauză, a încercat să-l învingă pe Lehmann de la 25 de metri, însă şutul a fost slab şi chiar pe direcţia portarului german. Germanii au replicat prin Schweinsteiger '67 şi Ballack '70, dar portarul Boruc a reuşit să evite majorarea diferenţei.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 72, când Podolski a marcat din nou, cu un şut din interiorul careului. Schweinsteiger a profitat de o eroare a fundaşului Pawel Golanski, jucător legitimat la Steaua, i-a pasat lui Klose, care a luftat la 11 metri, însă mingea a ajuns la Podolski, iar acesta a înscris cu un şut violent cu piciorul stâng, devenind primul fotbalist care reuşeşte o "dublă" la acest turneu final.

Hitzlsperger a trecut pe lângă 3-0 în minutul 85, când un şut al său a trecut puţin pe lângă vinclu, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru Germania, după un meci în care raportul şuturilor pe poartă a fost 5-5.

Polonezii au recunoscut superioritatea germanilor

Selecţionerul naţionalei Germaniei, Joachim Low, s-a declarat mulţumit de victoria obţinută în faţa Poloniei, precizând că este încântat atât de jocul prestat în atac, cât şi de evoluţia fundaşilor săi.

"Toată echipa, nu numai Lukas Podolski, a jucat bine. Ştim că Lukas este un atacant periculos pentru orice portar, dar Mario Gomez şi Miroslav Klose l-au ajutat enorm. Cred că, din punct de vedere tactic, defensiva noastră a mers foarte bine. N-am comis multe erori. Ne doream foarte mult să începem cu o victorie şi putem fi mulţumiţi de rezultat", a declarat Low, citat de AFP.

Selecţionerul naţionalei Poloniei, Leo Beenhakker, a declarat că nu poate învinovăţi niciunul dintre jucătorii echipei sale pentru partida pierdută în faţa Germaniei pentru că adversarul a fost mai bun, informează AFP.

"Toată lumea a dat ce a avut mai bun, chiar şi mai mult de atât, nu pot învinovăţi pe nimeni. Am început bine, am încercat să ne facem jocul nostru. Ştiam că există o posibilitate, am încercat, am avut câteva ocazii în repriza a doua, în perioadele când am dominat. Am jucat bine 70 de minute, dar ultimele 20 trebuie să le uităm. Nu suntem o echipă rea, dar nemţii au 11 jucători capabili să facă diferenţa, ca şi Italia. Toţi evoluează în campionatele mari ale Europei", a spus Beenhakker.

Pentru Polonia urmează acum, în 12 iunie, la Viena, partida cu cealaltă învinsă a grupei B, Austria. "Încă suntem în cursă. N-avem decât trei zile pentru recuperare fizică şi mentală. Toată lumea este supărată acum, dar sunt sigur că de dimineaţă, aceşti băieţi puternici vor fi gata din nou", a afirmat selecţionerul Poloniei.

Croaţia, victorie chinuită în faţa Austriei

Reprezentativa Croaţiei a învins, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa naţională a Austriei, într-un meci disputat, duminică, pe stadionul Ernst Happel din Viena, primul din grupa B de la Campionatul European de fotbal.

În minutul 3, arbitrul Pieter Vink a dictat penalti pentru Croaţia, după ce Aufhauser l-a incomodat în careu pe Ivica Olici. Lovitura de la 11 metri, prima de la acest turneu final, a fost transformată de Luka Modrici, în minutul 4.

În ciuda golului primit în debutul partidei, austriecii au revenit în joc şi au reuşit să-şi creeze mai multe ocazii de gol decât "oaspeţii", astfel că la pauză raportul şuturilor la poartă le era favorabil, 7-4 (2-1 la şuturi pe spaţiul porţii). După 30 de minute, austriacul Pogatetz a riscat să fie eliminat, însă Vink l-a iertat de al doilea galben, după un fault dur asupra lui Olici.

După pauză, jucătorii croaţi antrenaţi de Slaven Bilici au continuat să atace steril, fără să-l obosească pe portarul Jurgen Macho, în timp ce austriecii i-au pus tot mai multe probleme portarului Pletikosa, prin Korkmaz şi Vastici. În ultimul minut, austriacul Kienast a trimis puţin pe lângă poartă, iar Croaţia s-a impus datorită golului reuşit în urma singurului şut expediat pe spaţiul porţii, din penalti.

Austriecii cred că meritau un egal

Selecţionerul Slaven Bilici a declarat, duminică seară, că victoria din meciul cu Austria oferă mai multă încredere jucătorilor din naţionala Croaţiei pentru continuarea turneului final al Campionatului European de fotbal, informează AFP.

"Primul meci este mereu foarte dificil şi totuşi noi am jucat bine în primele 35 de minute. Am controlat jocul şi am fost periculoşi. În repriza secundă, ne-am repliat şi ne-am bazat pe contraatac. Austria ne-a pus multă presiune şi va trebui să analizăm greşelile comise", a spus Bilici.

Bilici a menţionat că jucătorii săi nu au fost mulţumiţi după meci: "Le-am pus muzică în vestiar, le-am spus că trebuie să se bucure, că am câştigat. Avem câteva zile pentru a corecta greşelile. Se pare că unii au fost depăşiţi de eveniment. Totuşi, turneul final a început sub auspicii bune".

Selecţionerul Josef Hickersberger a declarat, duminică seară, că echipa Austriei nu ar fi meritat să piardă meciul cu Croaţia.

"Echipa a jucat cu multă pasiune şi meritam altceva decât o înfrângere. Acum trebuie să ne pregătim cât mai bine pentru meciurile cu Polonia şi Germaniei, care sunt echipe de prim plan", a spus Hickersberger.

Atacantul austriac Roland Linz a declarat că penaltiul din primele minute a tăiat elanul coechipierilor săi. "Aveam mari planuri, dar acest penalti ne-a tăiat elanul. Echipa a arătat bune calităţi, pe care trebuie să le fructificăm cu Polonia şi Germania", a spus Linz.

Clasamentul Grupei B:

Germania 1 1 0 0 2-0 3p
Croaţia 1 1 0 0 1-0 3
Austria 1 0 0 1 0-1 0
Polonia 1 0 0 1 0-2 0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Germania, victorie convingătoare la meciul de debut.
 Vizualizări articol: 506 |