luni, 9 iun 2008 - Anul XIII, nr. 133 (3814)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Euro 2008 - grupa A

Portugalia, ce echipă!

Vicecampioana europeană Portugalia a debutat cu o victorie la Campionatul European din Austria şi Elveţia, învingând, sâmbătă, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa Turciei, în al doilea meci al grupei A, disputat pe Stade de Geneve, din Geneva, în care golurile au fost marcate de Pepe şi Meireles.

Reprezentativa Portugaliei a dominat clar ostilităţile încă din debutul meciului, turcii preferând să rămână în expectativă. Astfel, după 45 de minute, raportul şuturilor la poartă era de 7-3 în favoarea lusitanilor, care au avut şi două ocazii mari de a deschide scorul.

În minutul 16, Pepe a marcat cu capul, după un corner de pe stânga, însă reuşita sa a fost anulată, corect, pentru o poziţie de ofsaid. Cristiano Ronaldo a trecut şi el pe lângă gol în minutul 38, când portrarul turc Volkan a deviat cu vârful degetelor în bară un şut din lovitură liberă al jucătorului de la Manchester United.

Portugalia şi-a mai trecut în cont o bară, în minutul 55. Simao Sabrosa a profitat de o greşeală comisă la 16 metri de Gokhan Zan, care l-a faultat dur pe portughez, mingea a ricoşat la Nuno Gomes, care, scăpat singur cu Volkan, a trimis balonul în butul din dreapta portarului.

Vicecampioana europeană a deschis scorul în minutul 61, prin Pepe, care a marcat de la 13 metri, după un "un-doi" cu Nuno Gomes.

Scorul final al întâlnirii a fost stabilit de Raul Meireles, în minutul 90+3. Cristiano Ronaldo a luat o acţiune pe cont propriu pe partea stângă, i-a pasat în careu lui Joao Moutinho, acesta a pivotat lângă un fundaş, a prelungit până la Meireles, care a înscris pentru 2-0.

Antrenorul Portugaliei: „Suntem 50% calificaţi”

Selecţionerul naţionalei Portugaliei, Luiz Felipe Scolari, a declarat că echipa sa a făcut un pas important spre calificarea din grupa A.

"Am arătat o bună calitate tehnică şi o formă impresionantă. Am fost dinamici şi am meritat să câştigăm. Suntem pe drumul cel bun. Am învins şi am făcut 50 la sută din drumul care duce la calificare, cu două meciuri rămase de disputat", a spus la finalul partidei antrenorul brazilian.

În schimb, selecţionerul naţionalei Turciei, Fatih Terim, a declarat că rezultatul a fost dezamăgitor, dar că echipa sa a fost învinsă de una dintre cele mai bune formaţii de pe continent.

"Rezultatul e dezamăgitor mai ales după felul în care am jucat în prima repriză. Am fost egali timp de 45 de minute şi chiar am reuşit să-i enervăm pe jucătorii Portugaliei cu jocul nostru poziţional. Am făcut apoi cadou un gol adversarilor, pe fondul lipsei de concentrare a fundaşilor centrali. Nu trebuia să se întâmple aşa ceva, dar s-a petrecut. A fost punctul cheie al meciului. Portugalia este una dintre cele mai bune echipe de pe continent, am avut confirmarea acestui lucru", a spus Fatih Terim, informează AFP.

Cehia, umbra echipei de altădată

Reprezentativa Cehiei a învins, sâmbătă, cu scorul de 1-0, echipa naţională a Elveţiei, într-un meci disputat la Basel, pe stadionul St. Jakob-Park, primul din grupa A şi de la turneul final al Campionatului European, în care unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Vaclav Sverkos.

În prima repriză, Elveţia a dominat jocul şi şi-a creat mai multe ocazii de gol. În finalul primelor 45 de minute, reprezentativa Ţării Cantoanelor, organizatoare a Euro-2008 alături de Austria, l-a pierdut pe căpitanul Alexander Frei, care a părăsit terenul accidentat la genunchiul stâng, după ce a fost faultat de cehul Grygera. După ce a primit îngrijiri la marginea terenului, Frei a plecat la vestiare plângând şi cu o pungă cu gheaţă la genunchi. Potrivit primelor estimări, acesta ar fi suferit o leziune a ligamentelor. Primul cartonaş galben al turneului a fost primit de elveţianul Ludovic Magnin, după o oră de joc, când l-a faultat pe cehul Sionko.

Cehul Vaclav Sverkos a marcat primul gol al turneului final în minutul 71 al întâlnirii. După o lovitură liberă pentru Cehia, elveţienii au reuşit să respingă în două rânduri, însă oaspeţii au recuperat, Sverkos, plecat de la limita ofsaidului, a primit la 16 metri şi l-a învins pe Benaglio cu un şut plasat.

În minutul 80, Elveţia a trecut pe lângă egalare, când Vonlanthen a trimis în transversală, după ce portarul Petr Cech a respins în faţă un balon şutat de Barnetta.

Elveţienii încă mai speră în calificare

Selecţionerul Elveţiei, Kobi Kuhn, a declarat că, în ciuda înfrângerii în faţa Cehiei, totul este încă posibil şi a explicat că echipa sa a pierdut un meci, nu Euro-2008, informează AFP.

"Vreau să-mi felicit jucătorii pentru prestaţia avută. Le-am spus că pot părăsi stadionul cu capul sus. Acum este foarte important să pregătim meciul de miercuri, cu Turcia, să dormim şi să uităm această seară. Sunt mai mult decât mulţumit de ceea ce am făcut în teren. Am fi putut câştiga. Am pierdut un meci, nu Euro", a spus Kuhn.

Kuhn consideră că este un dezastru să-ţi pierzi căpitanul (n.r. - Alexander Frei a ieşit accidentat) încă din primul meci. "Pot doar să sper că accidentarea nu este prea gravă. Însă acesta este fotbalul", a subliniat Kuhn.

Kobi Kuhn a apreciat că în urma acestui eşec, posibilitatea ca Elveţia să termine pe primul loc în grupă a scăzut. "Echipa nu va ceda, credem în continuare în calificare. Probabilitatea de a fi în fruntea grupei a scăzut, dar mai există şansa de a trece de grupe. Le-am reamintit jucătorilor ce s-a petrecut cu Portugalia în urmă cu patru ani, când a pierdut primul meci şi a ajuns în finală. Totul este posibil. Nu vom abandona şi suntem mândri de ce am făcut azi", a menţionat Kuhn.

Cehii ştiu că mai au mult de lucru

Selecţionerul Cehiei, Karel Bruckner, a declarat, sâmbătă seară, că victoria reprezintă "un start perfect" pentru cehi, informează AFP.

"Nu îmi place să vorbesc despre sentimentele mele, dar dacă am vreunul după acest meci, este satisfacţia de a fi câştigat prima partidă, cea mai importantă. Avem trei puncte. Este un start perfect pentru echipă. Totuşi, am făcut un meci de nivel mediu, cu multe greşeli. Nu a fost cel mai bun joc al nostru, suntem capabili să evoluăm mai bine", a spus Bruckner.

Karel Bruckner a precizat că nu a fost uşor pentru cehi să joace împotriva Elveţiei la Basel. "Nu a fost uşor să jucăm împotriva Elveţiei la ea acasă. Am făcut multe greşeli şi va trebui să muncim pentru a nu le repeta. Însă consider că în apărare am făcut o treabă bună", a adăugat el.

Bruckner nu crede că Cehia va termina faza grupelor pe primul loc. "Nu cred că vom termina primii în grupă, este o grupă foarte dificilă", a menţionat tehnicianul.