Restaurant Mosaik
Restaurant Mosaik
Restaurant Mosaik
 
miercuri, 22 oct 2008 - Anul XIII, nr. 249 (3930)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,943 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,7005 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Shopping City Suceava
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Alegeri

Şapte formaţiuni politice şi un independent aspiră la mandatele de parlamentar din Suceava

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)
Cele 14 mandate de parlamentar din judeţul Suceava, zece de deputaţi şi patru de senatori, sunt vizate de şapte formaţiuni politice şi un candidat independent.

Până în cursul zilei de ieri, la Biroul Electoral Judeţean Suceava au fost depuse dosarele candidaţilor PD-L, PSD, PNL, PRM, PNG, UDMR şi doi candidaţi ai Alianţei Electorale Partidul Verde Ecologist, unul la Senat şi unul la Camera Deputaţilor, la care se mai adaugă şi un independent, Ionel Butnariu, care va candida în colegiul uninominal 2 pentru Camera Deputaţilor, respectiv Burdujeni şi localităţile din apropiere.

Dacă partide precum PD-L, PSD sau PNL mizează pe notorietatea candidaţilor, printre care se regăsesc actuali parlamentari, foşti prefecţi, şefi de instituţii publice sau cadre universitare, celelalte formaţiuni politice vin în faţa alegătorilor cu candidaţi mai puţin cunoscuţi.

Excepţie fac liderii acestor partide, Gheorghe Acatrinei şi Stela Acatrinei – PRM, Adriana Hapenciuc şi Vladimir Hapenciuc-UDMR sau Ghiţă Ignătescu – PNG Suceava, care fie au mai avut un mandat de parlamentar sau au deţinut funcţii de conducere la nivel administrativ, fie au candidat la alegerile locale din primăvara acestui an.

Astfel, la PRM Suceava, printre candidaţii cunoscuţi se numără soţii Gheorghe şi Stela Acatrinei, aceştia candidând pentru un mandat de senator în colegiile Vatra Dornei, respectiv Suceava.

Gheorghe Acatrinei a mai deţinut un mandat de senator în mandatul 2000 – 2004, în timp ce soţia acestuia a fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţean în perioada 2004 – 2008.

De remarcat că PRM Suceava a desemnat drept candidat o tânără de doar 26 de ani, Carmen Buzilă Dinu, care va candida pentru un mandat de deputat în colegiul Suceava.

 

Planuri mari pentru PRM şi PNG

După depunerea candidaturilor, liderul PRM Suceava, Gheorghe Acatrinei, a precizat că organizaţia pe care o conduce îşi propune să obţine 1-2 mandate de senator şi cel puţin trei de deputat.

Un alt partid care a înregistrat dosarele de candidaturi este PNG Suceava, care va avea doar 13 candidaţi pentru cele 14 colegii de deputaţi şi senatori.

Singurul colegiu din judeţul Suceava în care PNG nu va avea candidat este cel pentru Camera Deputaţilor din Vatra Dornei.

Cu 13 candidaţi s-a înscris şi UDMR, care nu va avea candidat în colegiul pentru Camera Deputaţilor Suceava 3.

Preşedintele PNG Suceava, care va candida pentru un mandat de senator în colegiul Vatra Dornei, Ghiţă Ignătescu, a precizat că „ţinta” propusă este obţinerea unui scor electoral de 7-8% la nivelul judeţului Suceava.

„Candidaţii noştri îşi au domiciliul stabil în judeţul Suceava, sunt oameni ai locului. Asta deoarece noi nu suntem adepţii 'importului' de candidaţi din alte zone ale ţării, cu toate ca am avut cereri de acest gen”, a declarat Ignătescu.


 

Candidaţii la alegerile parlamentare din data de 30 noiembrie 2008 (în ordinea depunerii candidaturilor):

 

Senat:

Colegiul uninominal 1 (Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc – Gura Humorului)

PD-L - Sorin Fodoreanu

PSD - Constantin Huţanu

PNL - Valică Gorea

PRM - Gheorghe Acatrinei

PNG – Ghiţă Ignătescu

UDMR – Adriana Klara Hapenciuc

 

Colegiul uninominal 2 (Suceava – Salcea – Cajvana)

PD-L - Orest Onofrei

PSD - Camelia Ignătescu

PNL - Aurel Burciu

PRM – Stela Acatrinei

PNG – Ioan Corneliu Roman

UDMR – Margit Barta

 

Colegiul uninominal 3 (Fălticeni – Liteni – Dolhasca)

PD-L - Mihai Vitcu

PSD - Gavril Mîrza

PNL - Ghiorghi Cornia

PRM – Costică Doroftei

PNG – Iulian Ionel Gheorghiţă

UDMR – Zoltan Lado

 

Colegiul uninominal 4 (Rădăuţi – Siret – Solca)

PD-L - Petru Carcalete

PSD - Corneliu Popovici

PNL - Tiberiu Prodan

PRM – Lucian Sămăilă

PNG – Cristinel Cruţ

UDMR- Gabor Malnasi

Partidul Verde Ecologist- Sorin Foca

 

Camera Deputaţilor

Colegiul uninominal 1 (Suceava)

PD-L - Sanda Ardeleanu

PSD - Ovidiu Donţu

PNL - Alexandru Băişanu

PRM – Carmen Buzilă

PNG – Mihaela Moroşanu

UDMR- Dorin Andronic

 

Colegiul uninominal 2 (Burdujeni – Salcea)

PD-L - Ioan Bălan

PSD - Nicolae Bosancu

PNL - Brînduşel Nichitean

PRM – Vasile Viorel Iftimie

Ionel Butnariu - independent

PNG – Mihai Cucoş

UDMR- Vladimir Hapenciuc

 

Colegiul uninominal 3 (Şcheia – Cajvana)

PD-L - Eugen Uricec

PSD - Mirela Adomnicăi

PNL - Dorel Guliciuc

PRM – Spiridon Mereuţă

PNG – Ioan Cărciun

 

Colegiul uninominal 4 (Fălticeni – Liteni)

PD-L -  Romică Andreica

PSD  - Cătălin Nechifor

PNL -  Gheorghe Aldea

PRM – Elena Manolache

PNG – Ioan Crăciun

UDMR- Katalin Tiron

 

Colegiul uninominal 5 (Dolhasca – Mălini)

PD-L - Vasile Dediţă

PSD - Ioan Stan

PNL - Dan Fîrţescu

PRM – Paraschiva Mercarie

PNG – Petru Gabriel Neagra

UDMR- Florian Benedek

 

Colegiul uninominal 6 (Rădăuţi)

PD-L -Cristian Irimie

PSD - Mihai Frunză

PNL - Mircea Irimescu

PRM – Irimel Nanu

PNG – Romeo Marcu

UDMR- Eugen Simon

Partidul Verde Ecologist- Mitică Dorbanţu

 

Colegiul uninominal 7 (Solca - Vicovu de Sus – Marginea)

PD-L -  Dumitru Mihalescu

PSD  -  Titi Petre

PNL  - Gheorghe Coroamă

PRM – Constantin Luchian

PNG – Vasile Popescu

UDMR – Jozsef Acs

 

Colegiul uninominal 8 (Siret)

PD-L - Mircea Druc

PSD - Eugen Bejinariu

PNL - Iulian Angheluş

PRM – Lucian Narcis Junghiatu

PNG – Vasile Săndel Cazacu

UDMR-Geza Zsold

 

Colegiul uninominal 9 (Vatra Dornei)

PD-L - Dumitru Pardău

PSD - Petru Tărniceru

PNL - Cezar Ioja

PRM – Vasile Mustea

UDMR- Iosif Moldovan

 

Colegiul uninominal 10 (Gura Humorului – Câmpulung Moldovenesc)

PD-L - Gabriel Gospodaru

PSD - Neculai Bereanu

PNL - Philip Rozopol

PRM – Constantin Ibănescu

PNG – Mihai Paşcovici

UDMR- Stefan Csukat

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Şapte formaţiuni politice şi un independent aspiră la mandatele de parlamentar din Suceava.
 Vizualizări articol: 2501 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şapte formaţiuni politice şi un independent aspiră la mandatele de parlamentar din Suceava0.05

Facos Suceava
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


1.   Toti niste hoti trimis de
(22 oct 2008, 16:56:34
stimati alegatori... nu mai puneti botul la vrajelile candidatilor. Va spun eu ce se intreaba ei, care este ei candidati, in perioada campaniei electorale, cum sa fraierim alegatorii sa ne voteze ?

Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Politic local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei