luni, 12 mar 2018 - Anul XXIII, nr. 57 (6767)

Gabriel MANTA

Gabriel MANȚĂ

Meschina de trei puncte

Cum nu pot cuprinde şi meciul dintre FCSB şi Viitorul, celelalte rezultate nu pot fi puse clar în context. Ca trăsătură comună, pretendentele la titlu şi-au dorit victoria aia meschină, dar sănătoasă, cu 1-0. CFR Cluj s-a văzut egalată pe final de ieşeni, ceea ce l-a băgat în asemenea crize pe Bursuc, de-a ajuns Meme să ceară măsuri pentru asigurarea liniştii! În cele din urmă, asupra clujenilor s-a abătut un noroc rar, care s-ar putea să fie compensat cu altă ocazie cu un ghinion pe măsură. Faza care a dus la golul de 2-1 a fost neobişnuit de coerentă pentru acele ultime secunde, când presiunea afectează luciditatea. Era interesant de ştiut dacă arbitrul ar fi fluierat penalty la intervenţia premergătoare preluării nemaipomenite a lui Omrani şi şutului său din întoarcere. Ca o constatare, până la egalare Dan Petrescu a făcut schimbări post pe post în ofensivă, fără a apela la Ioniță, apoi l-a preferat pe Costache, fostul dinamovist fiind autorul centrării de pe dreapta la golul victoriei.

La Craiova, oltenii s-au chinuit prea mult, prea din cale-afară, pentru aceste trei puncte cu Astra. Senzaţia asta de pedalare în gol, dar nu în golul care trebuie, ar fi putut caracteriza întreaga partidă. La faza singurei reuşite l-aş remarca înaintea lui Mitriță pe cel care chiar era poziţionat înaintea lui Mitriță, adică pe Belu, fundaşul Astrei, care nu şi-a dat drumul în alunecare dintr-o teamă totuşi exagerată de a nu-şi marca în proprie poartă. Apărătorul este dator să încerce, ca şi în viață, mai bine să regreți ce ai făcut decât ce n-ai făcut!

Chiar dacă nu am urmărit meciul dintre Chiajna şi Sepsi, din play-out, golul egalizator al oaspeților, din minutul 90+4, a meritat să-l caut. A marca din foarfecă, în minutele de prelungire, mai ales când joci în inferioritate numerică din prima repriză, este o rara avis. Autorul, Sebastian Ghinga, îmi aminteşte că a existat cândva Sportul Studențesc, echipă cu care acesta a debutat în prima divizie. Dacă nu ştiați, secția de fotbal a Sportului Studențesc, înființată în 1916, s-a desființat...

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Meschina de trei puncte.
 Vizualizări articol: 1494 |