Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Miercuri, 19 Martie 2008 (20:12:25)

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), formaţia Poli Iaşi, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I, obţinând astfel prima victorie cu antrenorul Gheorghe Mulţescu pe banca tehnică.
  Golurile învingătorilor au fost marcate de Dănciulescu '9 şi Miranda '26, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Andrei Cristea, în minutul 45.

Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 9 prin Dănciulescu, care a reluat în plasă din 12 metri, pe lângă portarul Brăneţ, după o lansare în adâncime a lui Vranjkovici.

În minutul 26, argentinianul Miranda a înscris primul gol de la venirea sa la Dinamo, reuşind să puncteze printr-un şut de la 12 metri lateral dreapta.

Fundaşul dinamovist Flavius Stoican a fost eliminat în minutul 44, după un fault dur asupra lui Paruolo.

Un minut mai târziu ieşenii au reuşit să reducă din diferenţă, scor 2-1, Andrei Cristea înscriind cu un şut plasat de la 18 metri.

Dinamo: 1. Lobonţ - 5. Stoican, 4. Moţi, 28. Izvoranu, 3. Pulhac - 22. Torje (7. C. Munteanu '78), 6. Mărgăritescu, 32. Vranjkovici (25. Ropotan '64), 20. Ad. Cristea - 9. Miranda (18. L. Goian '67), 10. Dănciulescu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 19. Homei, 3. Onuţ, 28. Munteanu, 5. Pecnik - 25. Milea (14. Sfârlea '46) - 77. Buta, 21. Naidin (11. Mijin '80), 7. Bersnjak, 8. Paruolo (9. Bâlbă '56) - 10. A. Cristea. Antrenor: Ionuţ Popa.

Cartonaşe galbene: Moţi '31 / Milea '38, Pecnik '46, Sfârlea '78.

Cartonaş roşu: Stoican '44.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Tiberiu Lajos (central), Octavian Şovre, Irina Mârţ (asistenţi) şi Georgian Ionescu (rezervă). Observatori au fost Adrian Ionescu şi Ioan Timofte.

La partidă au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, între care s-au aflat şi 30 de fani ieşeni.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Dinamo a învins Poli Iaşi, scor 2-1, şi a obţinut prima victorie cu Mulţescu pe banca tehnică.
 Vizualizări articol: 965 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dinamo a învins Poli Iaşi, scor 2-1, şi a obţinut prima victorie cu Mulţescu pe banca tehnică0.05