sâmbătă, 23 feb 2008 - Anul XIII, nr. 45 (3726)

Poli Ştiinţa Timişoara a debutat cu victorie în 2008, în Liga I

Duminică, 24 Februarie 2008 (20:26:51)

Formaţia Poli Ştiinţa Timişoara a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa Pandurii Târgu Jiu, în primul meci oficial din 2008, în etapa a XX-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
  Golurile au fost marcate de Gigel Bucur '25, Abiodun Agunbiade '50 şi Balazs Borbely '65 pentru Poli Ştiinţa, respectiv Alexandru Piţurcă '68 pentru Pandurii Târgu Jiu.

Poli Ştiinţa a deschis scorul în minutul 25, când la o lovitură liberă de pe dreapta executată de Karamyan, portarul gazdelor, Mingote, a respins greşit, mingea a ajuns la Gigel Bucur, iar acesta a înscris cu dreptul de la 12 metri la colţul scurt.

În minutul 32, spaniolul Arrieta a înscris pentru Pandurii, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Oaspeţii au mărit diferenţa de pe tabela de marcaj în minutul 50, când Abiodun, demarcat bine, a primit o pasă de la Borbely, l-a driblat pe portar şi a înscris în poarta goală.

Pentru Poli Ştiinţa Timişoara a marcat şi Borbely, în minutul 65, cu un şut de la aproximativ 25 de metri.

Pandurii a redus diferenţa în minutul 68, când Arrieta a pasat în faţa porţii oaspeţilor, iar Alexandru Piţurcă a reluat în plasă.

Pandurii Târgu Jiu: 80. Mingote - 16. Rusu, 19. Anilton, 4. Chibulcutean - 15. Pintassilgo (7. Wandeir '46), 60. Marco Soares (8. Fabio Nunes '57), 21. Stângă, 11. Orac, 10 Vasilache - 77. Arrieta, 32. Jessui (28. Al. Piţurcă '55). Antrenor: Joaquim Teixeira.

Poli Ştiinţa Timişoara: 12. M. Popa - 30. V. Bădoi, 16. Luchin, 4. Brezinsky, 25. Mihazes - 31. Abiodun (15.Axente '90+2), 17. Borbely, 7. Aliuţă, 10. Artavazd Karamyan (11. Arman Karamyan '84) - 9. I. Ganea, 18. Bucur (21. Popovici '90). Antrenor: Duşan Uhrin jr.

Cartonaşe galbene: Chibulcutean '53 / Ganea '57, Bădoi '69, Borbely '72

Partida a fost arbitrată de o brigadă condusă de Aurel Bogaciu, ajutat de asistenţii Ion Marodin şi Marius Stănescu şi de rezerva Sebastian Colţescu. Observatori au fost Gheorghe Nedelescu şi Rodion Cămătaru.

La meci au asistat aproximativ 9.500 de spectatori.

Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria tatălui lui Cosmin Contra.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Poli Ştiinţa Timişoara a debutat cu victorie în 2008, în Liga I .
 Vizualizări articol: 855 |