luni, 7 nov 2016 - Anul XXI, nr. 261 (6374)

Fotbal, Liga a II-a

Foresta pierde cu CS Afumaţi la capătul unui joc modest

Echipa locală de fotbal Foresta Suceava a ajuns la patru înfrângeri în acest sezon, după ce sâmbătă a pierdut duelul de pe Areni cu CS Afumaţi, scor 0 – 2. Cu doar 16 jucători pe foaia de joc, din cauza accidentărilor, echipa pregătită de Cristi Popovici a început destul de bine acest meci, a avut posesie şi şi-a creat trei ocazii, dar fără a deschide scorul. În minutul 11, Stănescu şutează puternic de la 25 de metri, dar portarul oaspeţilor reuşeşte să respingă.

După ce au eliminat echipa FC Botoşani în 16-imile Cupei României, oaspeţii de la CS Afumaţi au venit la Suceava cu gândul la cele trei puncte, şi asta s-a văzut pe teren. Jucătorii de la Afumaţi au profitat de jocul slab şi fără idei al sucevenilor şi au avut mai tot timpul prim-planul la minge, iar în minutul 24 au deschis scorul prin Vasile Ştefan, care a primit un balon la 18 metri de poarta Forestei şi a şutat puternic în dreapta lui Niga, scor 0 – 1. Şase minute mai târziu, oaspeţii dau lovitura de graţie şi majorează scorul la 0 – 2 prin Olariu, care a rămas singur cu Niga după o combinaţie rapidă cu Tudorache, în careul sucevean. Jocul steril al Forestei a continuat şi-n partea a doua, jucătorii lui Cristi Popovici părând obosiţi în teren, în faţa unui adversar arţăgos şi mult mai exact. În minutul 51, CS Afumaţi putea să facă 0 – 3, dar Niga îşi salvează echipa după ce Zaharia a rămas singur cu portarul sucevean. Golul trei putea să vină în minutul 62 la o fază în care oaspeţii au scăpat din nou cu Niga, dar acesta din urmă are o nouă intervenţie salvatoare. Până la final, CS Afumaţi mai are două ocazii de a înscrie, ultima fiind în minutul 80, când Verdeş trimite mingea în transversală, după un contraatac şi un şut din interiorul careului, scor final 2 – 0 pentru oaspeţi.

Foresta a început acest meci în formula: Niga - Bălan (cpt.), Masella, Mutu, Semeghin - Cerlincă, Stănescu, Dumitriu, Căinari – Rusu şi Matei, în teren intrând şi Avram, Drugă şi Dănilă.

Cristi Popovici: „Părem o echipă sfârşită din punct de vedere fizic”

La finalul meciului pierdut în faţa celor de la CS Afumaţi, antrenorul Forestei Suceava, Cristi Popovici, a fost de părere că în echipa sa a apărut o stare de oboseală, care afectează un lot redus din punct de vedere numeric.

„A venit primul eşec acasă din momentul în care am venit la echipă. Ştiam că întâlnim un adversar dificil şi puternic, am vizionat meciuri cu ei, dar din păcate se vede clar că nu mai avem prospeţime. La orice duel cu adversarul am fost în permanenţă al doilea la minge. Este al doilea meci din campionat în care nu marcăm, chiar dacă şi azi am avut vreo trei ocazii. De fiecare dată începem meciul cu gândul că nu prea avem soluţii în apărare şi cu siguranţă vom primi gol. Din păcate s-a adunat oboseala, chiar dacă unii încearcă să facă mult mai mult, precum Semeghin şi Bălan, dar şi ei au o vârstă. Din punctul meu de vedere părem o echipă sfârşită din punct de vedere fizic. Ştiam de la început că nu avem un lot suficient din punct de vedere numeric şi c-o să apară perioade cu accidentări, cu cartonaşe”, a declarat Popovici.

Antrenorul oaspeţilor, Vasile Neagu, s-a arătat bucuros că a luat cele trei puncte, deşi ştia că va avea un meci greu la Suceava.

„Mă bucur că am reuşit să luăm cele trei puncte la o echipă foarte bună, care nu întâmplător se află în plutonul fruntaş al clasamentului. Ne aşteptam la un joc extrem de greu cu o echipă ce joacă fotbal, dar pentru noi acest lucru este un avantaj deoarece şi noi avem jucători foarte buni. În acest prim an în Liga a II-a ne-am propus evitarea retrogradării şi practicarea unui joc plăcut pentru suporteri şi pentru comunitatea locală. Ne cerem scuze că la pauză am întârziat reluarea jocului, deoarece nu am auzit fluierul arbitrului şi am aşteptat în vestiar”, a explicat antrenorul Vasile Neagu.

Metalul Reşiţa a stat

1. Juventus Bucureşti                         14        11        2          1          32-3     35
2. FC Braşov                                      14        9          4          1          27-13   31
3. CS Mioveni                                               14        8          4          2          21-9     28
4. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         14        8          4          2          20-10   28
5. Olimpia Satu Mare                         14        8          3          3          30-13   27
6. UTA Bătrâna Doamnă                   14        8          2          4          23-18   26
7. Foresta Suceava                             14        8          1          5          26-21   25
8. Chindia Târgovişte                        14        8          1          5          18-14   25
9. CS Afumaţi                                               14        7          2          5          22-13   23
10. Dacia Unirea Brăila                     14        7          1          6          18-20   22
11. Luceafărul Oradea                       15        6          1          8          12-13   19
12. CSM Râmnicu Vâlcea                 14        4          4          6          17-18   16
13. Dunărea Călăraşi                          14        4          4          6          16-18   16
14. FC Academica Clinceni               15        4          3          8          25-32   15
15. ASU Politehnica Timişoara          14        3          3          8          16-29   12
16. CS Baloteşti                                 14        2          4          8          13-23   10
17. Unirea Tărlungeni                        14        2          4          8          13-25   10
18. Metalul Reşiţa                              14        3          1          10        11-31   10
19. ACS Berceni                                14        0          0          14        7-44     0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta pierde cu CS Afumaţi la capătul unui joc modest.
 Vizualizări articol: 2644 |