luni, 23 ian 2012 - Anul XVII, nr. 17 (4922)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   6 imagini |   ø fişiere video

Universitatea câştigă fără emoţii, în primul meci oficial din 2012

Handbaliştii echipei CS Universitatea Suceava au început competiţiile oficiale din 2012, sâmbătă, cu o victorie fără probleme în faţa celor de la CSM Ploieşti, scor final 34-26. Pe parcursul celor 60 de minute ale jocului disputat la sala LPS Suceava, nu s-a pus nici un moment problema câştigătoarei, elevii lui Leonard Bibirig conducând pe tabelă în permanenţă. Universitatea a avut un început foarte bun de joc şi, pe fondul unei apărări ermetice, cu intervenţii salvatoare ale portarului George Şelaru, dar şi contraatacuri rapide, a reuşit să se distanţeze la şase goluri după numai şapte minute, scor 6-0, moment în care antrenorul ploieştenilor a cerut primul time-out pentru a-şi trezi jucătorii.
Imediat după, Şoldănescu este eliminat două minute şi oaspeţii reuşesc să marcheze primul gol abia după opt minute de joc. Pe fondul unui joc cu destule greşeli de ambele părţi şi mai multe eliminări de două minute, sucevenii îşi păstrează diferenţa, dar nu profită de o superioritate chiar şi de doi jucători, la mijlocul reprizei. Până la pauză, ambele echipe se grăbesc şi greşesc destul de uşor şi de mult, mai ales la pasare, universitarii intrând la vestiare cu un avantaj de şase goluri, scor 17-11. După o primă repriză în care George Şelaru a debutat în poarta studenţilor cu intervenţii foarte bune, în partea a doua a meciului cu CSM Ploieşti a venit rândul lui Iulian Andrei să se afirme şi să-şi ajute colegii prin evoluţia bună din poartă.
Universitatea are un început bun de repriză secundă şi se duce la nouă goluri după cinci minute de joc, scor 22-13. Pe fondul unei superiorităţi, oaspeţii revin la şase goluri în spatele Universităţii, dar sucevenii profită de forma foarte bună a lui Iulian Andrei şi refac diferenţa la nouă goluri, la mijlocul reprizei 25-16, după cinci minute fără gol în ambele tabere. Până la final, Universitatea şi-a păstrat un avantaj liniştitor până la final, impunându-se la opt goluri diferenţă, scor 34-26.
Universitatea va pleca joi spre Târgu Jiu, acolo unde vineri, de la ora 17.00, are programată o altă etapă în compania Pandurilor.

Bibirig şi-a felicitat jucătorii şi le-a cerut să fie realişti pentru meciurile grele ce urmează

Bucuros de această victorie a echipei sale, antrenorul Leonard Bibirig şi-a felicitat elevii pentru efortul depus şi cele două puncte, dar în acelaşi timp le-a cerut să fie realişti, pentru că urmează două meciuri foarte grele şi importante.
Tehicianul Leonard Bibirig a declarat după victoria cu CSM Ploieşti: „O victorie şi două puncte foarte importante pentru noi, având în vedere că e primul meci din 2012. A fost o partidă în care am început bine, dar după pauză a intervenit o relaxare datorată diferenţei confortabile de scor şi ne-am axat pe conservarea rezultatului, cu unele urcuşuri şi coborâşuri în joc. Felicit jucătorii pentru victorie şi efortul depus şi pot spune că suntem pe drumul cel bun. Important este să fim realişti, deoarece ne aşteaptă două meciuri foarte importante, la Târgu Jiu şi Cluj, cu adversari mult mai puternici decât cei de astăzi”.
De cealaltă parte, antrenorul ploieştenilor, Mircea Bedivan, a declarat că ştia echipa Sucevei, una care munceşte foarte mult şi s-a impus în faţa elevilor săi cu ajutorul jocului în viteză: „Ştiam echipa Sucevei şi respect oamenii care lucrează aici, la această formaţie muncitoare, care ne-a dominat fizic. N-am putut face faţă ritmului de alergare al adversarului şi diferenţa s-a văzut pe tabelă. Nu s-a pus nici un moment problema câştigătorului, iar începutul dezastruos a atârnat foarte greu în economia jocului. Îi doresc lui Leonard succes în continuare şi cred că munca pe care o depune aici trebuie să dea rezultate şi, chiar dacă a avut probleme cu accidentări, locul Sucevei nu este acesta din clasament”.

14. CSA Steaua Bucureşti     12    0    2    10    290 – 365     2

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea câştigă fără emoţii, în primul meci oficial din 2012.
 Vizualizări articol: 1251 |